Kráska a zvíře (1991)

Naprosto neokoukatelné, byť infantilní, ale milé a s těžce návykovými melodiemi. Tohle si užiju v každé době.

Manuela (1991) (seriál) odpad!

Oblíbený seriál mých prarodičů, vždycky jsem to chtěl přepnout a jednou to i udělal, ale jakožto asi 10 letý chlapec jsem dostal tak akorát držkovou. No, měl jsem chvíli nutkání dát alespoň jednu čestnou za krásnou Greciu Colmenares, ale nakonec jsem rozhodl, že nenávist a absolutní nuda z toho "díla" převládá i nad tím. Vyhnout se prosím!

Neskutečná cesta Billa a Teda (1991)

Je to tedy nebetyčná blbost, ale mě to celý průběh filmu zachovávalo alespoň příjemný úsměv na tváři a to si myslím byl asi záměr filmu ;-) Scény se smrtkou byly asi nejvíc :-D

Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (1991) (TV film)

Co já si vzpomínám, měli jsem tuhle pohádku tehdy hrozně rádi a dokonce si pamatuji na její název. Ovšem o co tam ve skutečnosti šlo, to už opravdu nevím a to si myslím, je asi největší problém tohoto dílka, naprostá průměrnost i navzdory tomu, že j nezapomenutelná. 3*

Želví nindžové 2: Tajemství kapaliny (1991)

Nechápu to zdejší podprůměrné hodnocení. Víte vůbec, že se psal rok 1991? Nějaké CGI efekty byly ještě dalece v plenkách a pokud se někdo podívá na to, jak byly vyřešeny masky, musí tvůrcům jen závidět, že to zvládli tak bravurně. Film je vtipný, masky jsou skvělé (a jak pořád říkám, přijdou mi mnohem lepší než ty CGI ptákoviny nových želv), příběh i ztvárnění je prostě komiksové tak, jak by to mělo být. Takové vždycky želvy byly a budou. Za tenhle filmek jsem rád.

Čarodějky (1990)

Film se skvělými maskami a obstojnými výkony. Každé malé dítě, které to tehdy shlédlo v našich porevolučních kinech si tuto hororovou pohádku jistě vybaví a ocení její dopad na dětskou mysl. Ti později narození (viz. komentář Shita) nejen že neocení, ale spíše pohaní, protože oni o té době nevědí nic a znají jen svůj svět :-)

Predátor 2 (1990)

Ať si říká kdo chce, co chce, je to prostě klasika a dobře odvedená práce. Bill Paxton dokončil svůj hattrick (zabit Terminátorem, Vetřelcem a Predátorem), Maria Conchita v drsnější, ale o to víc cool roli (ovšem na její půvad z Běžícího muže to nemá) no a Danny Glover je perla jejich "komanda". Bohužel, smutný to konec Kevina Petera Halla, kterému již v té době zbývalo jen pár měsíců života. A třešnička na dortu, Gary Busey! Nicméně, scénář sice není z nejbystřejších, ale herci to zachraňují bohatě a Predátor? Tentokrát je to jeho příběh. Žádná utajovačka, pěkně se ukáže i se svým arzenálem. Že prý citelně slabší? Ani bych neřekl, spíš jíný druh akce, protože Hopkins i přes svou rutinnost pochopil, že nelze dvakrát vstupovat do úplně stejné řeky. A tak zvolil džungli, tentokrát tu městskou, přidal více akce, více arzenálu, více výbuchů, více všeho. Výsledek se nedá sice označit za kult, ale v žádném případě to ani není propadák. Prostě středně lehký nadprůměr. 4*

Romové (1990)

Žil jsem v té době, byl jsem mladý, mladší než většina těch, kteří v dokumentu hovoří. Ale pamatuju si tu dobu a někdy se mi po ní stýská, protože tehdy jsem se nemusel bát, že mě bude někdo pranýřovat za názor. Tohle je moc pěkná sonda do divokých, ale krásných devadesátek.

To (1990) (TV film)

Hodnotit tento film je obtížné. Předloha je velice komplikovaná, natočit snímek alespoň z poloviny sedící na knihu je obrovská práce a je to dost vidět i na připravované nové adaptaci, jež se táhne již několik let. Když budu srovnávat předlohu a film, bude to dost mizerné. Scénarista si zde z předlohy prostě jen vybral důležité momenty a zkombinoval je tak, aby zapadali do sebe ač nesčetněkrát musel běh věcí pozměnit a některé klíčové momenty vypustit úplně. Nicméně, dílo tak hrozné není, naopak, na TV film je to velmi dobré. Dětské role zvládnuty na výbornou, dospělácké sice lehce kulhají, ale nejsou úplně k zahození. Škoda jen více detailů z originálu a navíc, ten konec! Že byl trik s pavoukem laciný, no budiž, co čekat od TV produkce, ale tak rychlý konec bez nápadu, to bylo trochu ubohé i na mou tolerantní povahu. Co ale ještě nemůžu zapomenout scénáristům je absolutní vypuštění rituálu C.H.U.D. a vysvětlení původu zla jakým je TO (až na malý náznak se vlastně divák nedozví nic). Navzdory tomu: průměrné dílo filmařské, lehce nadprůměrný TV film, nenudil jsem se (stále lepší než filmové zpracování Běžícího muže, zvláště po scénáristické stránce).

Želví nindžové (1990)

Ať už tak nebo onak, musím říct, že tenhle film se mi docela i líbil. Pravda, nebyl tak vtipný, jako druhá část, ale i tak jsem se bavil v kině, když mi bylo 8 stejně jako dnes jako dopělý muž. A upřímně řečeno, tyhle želvičky mi přijdou lepší než ty nové, kostýmy i loutky (Tříska) mi přijdou přirozenější než jejich nová digitální podoba (hlavně co se týče želv samotných), bojové akce nepůsobí sterilně ani strojově a i když je příběh naprosto obyčejně želví, rád se na to podívám vždy znovu s chutí.