Blok 99 (2017)

Neartový Oldboy. Prekvapivo fungujúci priamočiary drsňák tvrdej školy. Skoro neprirovnateľný. Film, ktorý funguje presne ako funguje jeho hlavná postava - aj keď pôsobí jednoducho, ťažko sa popisuje; lenže nakoniec dostaneš viac, ako by si kedy mohol od niečoho/niekoho takého očakávať. A to gumové gore podčiarkuje, vmieta a zadupáva do tváre, že o dokonalosť v brutálnej zábave vôbec nejde. 4.5

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 1 (2017) (epizoda)

Polovica 70. rokov - fascinácia motiváciou zločinov - žiadna mrazivá atmosféra Zodiaca, o ktorej tu okolo básnia. Vlastne je to len konverzačka, ktorá nás prostredníctvom intelektuálneho a praktického tápania hlavnej postavy uvádza do neľahkých vzťahov medzi rôznymi odvetviami vzťahujúcimi sa k zločinu a do základných teórií o ňom.

Trestanec (2017)

Áno, je to čiastočne aj doják, vykonštruovaný až k neuvereniu. Hlavy gangov mávajú vyšší iq, ale zďaleka nie vždy (Al Capone bol jednoduchší človek), a určite to nie sú žiadni sčítaní intelektuáli. Keď však hodím za hlavu nejaký vzťah k realite, pozerá sa na film veľmi dobre - určite oveľa lepšie ako na stupídne krimi typu CSI, ktorých vzťah ku skutočnosti je oveľa pokrivenejší a naivnejší.

Dej si pozor! (2016)

Stranger things gone teensploitation. Vcelku svieži pokus v bahne podpriemerných hororových scenárov. Úvod bol celkom zábavný, žiaľ pre mňa až tak, že tvrdšiu časť som už nedokázal brať vážne a nezbavil som sa všadeprítomnej nadsázky. 3.5

Somnio (2016)

Niečo ako osobná sci-fi detektívka, hlavný hrdina v podstate hrá spomienkového detektíva s cieľom vysvetliť situáciu, v ktorej sa ocitol. Fajn vymyslená a napísaná konverzačka s pár akčnými scénami a zmysluplným záverom. Oceňujem aj vkusne zakomponovanú ľahkú romantickú vložku. 3.5

Gerald's Game (2017)

Dopozeraný s nezáujmom. Ďalší, až príliš televízny King. V knihe to má možno nejaké čaro, ale tu vidieť len kýbel otravných klišé kecov z nudného vzťahu zachovalej milfky s "daddy issues" a zvráskaveného dôchodcu (medzi hercami je 15 ročný rozdiel, ale vyzerá aj na 20 a viac). Psychologickú rovinu by si žiadalo presunúť do reálu, namiesto neustáleho komentovania, ktoré kazí vážnosť situácie, akokoľvek dramaticky sa snaží pôsobiť. Záverečné vysvetľovanie a vyústenie sú vyslovene na smiech.

Maigret - Maigret a noc na křižovatce (2017) (epizoda)

Keď sa dostaví chuť na staromilskú detektívku nesprznenú nejapným vtipkovaním. Nepoznám predlohu, ani originálny seriál, bez porovnania môžem povedať, že Atkinsonov Maigrite sú všetko solídne natočené a zahraté konzervatívne detektívky, ktoré neurazia, no ani neprekvapia - pôsobia ako kvalitnejší seriál s filmovou stopážou. 3.5

Revolta (2017)

Vizuál je super, predsalen v Afrike nie je núdza o autentický bordel a odpadky. Všetko ostatné je žiaľ nedotiahnuté, alebo polovičaté. Keby aspoň námet niečím prekvapil, ale je to len klasická báchorka o zlých emzákoch a hrdinovi s amnéziou.

7 životů (2017)

V akcii krásne béčkové, mimo nej však sterilné a anemické, akokoľvek sa príbeh snaží zapôsobiť, bol mi emocionálne ukradnutý (chudák Dafoe v roli, čo mohol zahrať kdejaký trkvas). O nejakej myšlienkovej sci-fi hĺbke tiež nemožno hovoriť, a tak jediné, čo z celého filmu stojí za pozornosť, je jeden originálny nápad a s ním spojený výkon Noomi Rapace. 2.5