Kisaragi (2007)

Dobře natočená konverzační komedie, utahující si z japonských nadšenců pro dívčí idoly. Vyzdvihnout je třeba originální a velmi nápadítý scénář, ze kterého přímo čiší, jak tvůrce bavilo jej psát. Navíc japonci jsou zde skutečně velmi japonští (pěkně ukázaná specifika japonského chování a myšlení) a někoho může potěšit i relativně srozumitelná japonština.

Naisu no mori: The First Contact (2005)

Nevím úplně, co si o tom myslet. Jednotlivé segmenty bych asi ani formálně za skeče neoznačil, od těch člověk čeká pointu. Po sžití se s atmosférou filmu (velmi podobnou předchozímu Ishiiho dílku) a zanechání snah o pochopení, výborný zážitek.

Dívka z Pekla - Futakomori (2006) (série)

Za tenhle seriál je odpovědný člověk, který režíroval výborné Koi Kaze a výrazně se podílel na neméně kvalitním Haibane Renmei. Druhá série naštěstí udržuje stejnou formu jako první a neupadá k hloupým vysvětlovačkám. Je vidět, že se autoři skutečně snažili, svázanost formy zjevně není dána leností, ale ukázkou orginality a schopnosti nepostavit zábavnost na ději, ale na detailech a atmosféře. Druhá serie mi příjde ještě o kus propracovanější. 4-5 a těšim na Omoriho další díla. Uketorinasai. Anata ga hontouni urami wo harasite to omottara, sono akai ito wo tokebaii. Ito wo tokeba, watashi to seishiki ni seiyaku wo kawashita kotoninaru, urami no aite wa, sumiyaka ni jigoku ni nagasareru wa.Tadashi...

Kanodžo to kanodžo no neko (2000)

Óda na ženu a kouzlo ženského světa od Makota Shinkaie. Optika kocoura je svou neinvazivností výborný nápad, nádhera.

NieA_7 (2000) (seriál)

Na pohled nenápadný, ovšem velmi vtipný, kvalitně provedený a vyzrálý seriál. Málokde mi bylo tak příjemě jako v Enohanských lázních, značnou zásluhou naprosto úžasné hlavní hrdinky Mayuko (její tvůrce ji musel milovat). Formálně nedějové, ne jednoznačně zařaditelné komediálně laděné anime s psychologicky propracovanými postavami a lehce ospalou, ale přesto nenudící atmosférou parného, cvrkotem hmyzu naplněného léta.

Časové pásmo bylo změněno