Match Point - Hra osudu (2005)

Woody Allen si splnil přání a konečně natočil vážnou detektivku. Peníze na film dostal od Britů a tak bylo nasnadě, že se děj bude odehrávat v Londýně. Příjemné osvěžení a jistě pro něj i další inspirace. Psychologická studie vraha, který zabil z neschopnosti se vyrovnat se svojí slabostí a který zabil ženu, která s ním neměla co do činění, jen proto, aby odvedl pozornost jiným směrem. Už už mohl být dopaden, ale míček se nakonec odrazil na protější stranu a tak byl vrah nedopaden a nepotrestán. V rámci příběhové konstrukce jsem mu přál, aby ho nedopadli, jinak to byl samosebou ničema hodný nejtěžšího trestu :-) Allen pro sebe a hlavně pro diváky objevil Scarlett Johansson. Záběr , kdy se na plátně objeví poprvé, je načasován přesně a její výraz dává jasně tušit, že se jedná o femme fatale.

Cokoliv (2003)

Velmi vtipná komedie s skvělými dialogy, spoustu Allenových průpovídek jsem si vychutnal až po opakovaném shlédnutí snímku. Jasně, že se opakuje, ale koho to zajímá? Je fajn a sympatické, že dává šanci hercům, které by málokdo v jeho filmech čekal, Jason Biggs se mu za to náramně odvděčil. Christina Ricci mi zas tak zajímavá nepřijde, má takový krátký ručičky, ale vem to nešť, zábava to byla velká.

Hlídač č. 47 (2008)

Konečně si Filip Renč zkusil natočit divácky náročnější snímek i s vědomím toho, že komerční trhák z něj určitě nebude. Hlavním „tahákem“ filmu je bezesporu vynikající Karel Roden, jehož herectví až příliš kontrastuje s nevýrazností představitelky jeho ženy. Představitel hrobníka je místy až směšně toporný, necharismatický a v roli svádějícího milence absolutně nepřesvědčivý. To už mohl rovnou do této role Filip Renč obsadit svého kamaráda Jana Svěráka, kterému asi žádnou maličkou roličku tentokrát nesvěřil (nebo jsem si ho nevšiml), měli přece takové pravidlo... Potěšila mě účast Vladimíra Dlouhého, který na poměrně malém prostoru vytvořil kreaturu neukojeného slabocha. Úsporná výprava, tuhá zima a hlídačovy flashbacky místy navozují opravdu temnou atmosféru, což bylo nejspíš záměrem, ale pak se na scéně objeví skřet-hrobník a atmosféra se musí tvořit znovu. Po dlouhé době však český film, který má zřetelnou zápletku a děj. Jinak tento snímek řadím, i přes drobné výhrady, k tě zdařilejším, protože se diváctvu nepodbízí a nepitvoří se. Osobně si ale myslím, že se Filip Renč vrátí k větším kasovním jistotám.

Celebrity (1998)

Chytrá a svěží komedie o životě tzv. celebrit nevybočuje tématicky ani formálně z tradice allenovské komedie, plné vtipných dialogů a momentek. Celebritou se může stát kdokoliv, kdo je mediálně na očích, ať už něco dokázal nebo ne, což je bohužel častější. Ti, kteří opravdu něčeho dosáhli, tzv. celebrity pravděpodobně ani neznají. Kdyby byl Woody Allen o 20 let mladší asi by hlavní roli svěřil sám sobě. Ačkoliv Keneth Branagh tvrdí, že se snažil hrát sám za sebe, nelze v jeho postavě nevidět „herecký rukopis“ Allenův. To ale nikterak nesnižuje jeho výkon, naopak Velmi vtipná je momentka s Donaldem Trumpem (hraje sám sebe a chce nechat zbourat katedrálu, aby místo ní postavil mrakodrap) a výborný je taky Leonardo Di Caprio. Nohy Charlize Theronová taky hrají báječně.