(M)učedník (2016)

Odvážný a znepokojivý ruský film.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Výborná britská podívaná, kterou BBC nadělilo Agátě ke 125. výročí narození. A chtěl bych všechny jejich sluneční brýle!

Miranda (2009) (seriál)

Such fun!

Show Catherine Tateové (2004) (seriál)

Am I bovvered? Podobné jako Little Britain, ovšem Tate válí ještě o level výš!

Le Havre (2011)

Krásný francouzský (fr-finský) film u kterého lze jen odhadovat dobu, ve které byl natočen a ve které se odehrává (pakliže si to předem nepřečtete :). Hezká exkurze do života obyvatel Normandie a vůbec do francouzského života a problémů s imigrací, do kterých se zapletou i místní. Interiéry a exteriéry jsou vyšpičkované tak, že nevíte zdali se nacházíte v 60. letech nebo v současnosti, a to dodává filmu ještě větší kouzlo. Navíc ta francouzština! 95%

Haló, haló! (1982) (seriál)

Teď dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat! Seriál, který nikdy neomrzí, na kterém jsem vyrostl a pouštěl si ho pořád dokola. Výteční herci, skvělý český dabing - poklona paní Janžurové, pánům Postráneckému, Jirákovi, Zounarovi a dalším :) Výborné gagy, krásná Helga... Jó, kavárna René už je klasika. :) Takže Vive de Gaulle! Kdo?! No ten s tím velkým frňákem přeci! Ahá! Vive l'frňák!

Mechanický pomeranč (1971)

WOW! Naturalistický, vizuálně propracovaný film s výbornou hudbou, nemluvě o kvalitě samotného zpracování díla A. Burgesse. I´m singing in the rain...! Bacha na Beethovena.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Tradičně suprový, byť scénáristicky mírně slabší Příběh hraček. Jde znát, že je to poslední díl série, a některé pasáže člověka přímo nutí dojmout se - viz hračky ve spalovně. Příběh ve školce by tak trochu mohl přiblížit dětem školou povinným totalitní praktiky, kdy se z růžového chlupáče stala "krvavá" obluda. P. S.: Chudák Ken, prasklo to na něj :-D

Hranice (2023)

Silný, dost komplexní film, ale s jasným poselstvím. Vybavil jsem si u něj lidi, které jsem loni potkal u polsko-běloruské hranice, a všechny jejich příběhy. Je to hlavně humanitě, morálním dilema, lidském zoufalství i cynismu diktátorů. Není to protipolský film, není to ani dokument, ale snímek s jasným poselstvím a viditelným světonázorem režisérky. Je to o nesmírně komplikované situaci, při které šla lidskost stranou. S odstupem dne si myslím, že film mohl být ještě plastičtější a jasně vykreslit reálné obavy lidí na polské straně hranice. Neříká ani to, jaká měla být správná reakce státu v situaci krize, která byla ruským a běloruským pokusem o destabilizaci východních států EU těsně před ruským vpádem na Ukrajinu. Stopáž nakonec uteče, ale kouká se na to těžce.

Operace: Národ (2022)

Niby komedia, a… Máte to za výmysly Antify? Pak nevíte o Polsku nic. Všechno v tomhle filmu má totiž pravdivý základ. Od lesního obřadu oslavy narozenin Hitlera s dortem a sušenkami ve tvaru svastiky u města Wodzisław Śląski, přes pokus o bombový teroristický útok na Pochod rovnosti v Lublinu, incidenty kolem kebabárny v Elbínku, vraždy Čečenců v Bělostoku, pálení figuríny Žida, organizaci ONR, jednoho fašistického náměstka z Bělostoku až po dehumanizaci LGBTQ lidí v “ideologii”. Ale jasně, Antifa…