Psycho (1960)

Psát hodnocení filmu po takové době a ještě k tomuto filmu není jednoduché. Dlouho jsem uvažoval jestli k tomu mám něco podstatného napsat nebo raději zůstat v koutě a raději si nesypat popel na hlavu. Ale nakonec jsem se rozhodl, postavit se čelem a tady je můj názor. Ze začátku se musím přiznat a věřte mně, že se stydím už teď, ale pokud se nemýlím, tento film jsem viděl poprvé až teď a k mému překvapení jsem zjistil, že nejsem sám. A jaké jsou tedy mé pocity? Alfred Hitchcock je bezesporu významná osobnost. Jeho cit pro filmařinu je geniální a dokázal to v několika filmech a dokonce i v jeho stejnojmenném seriálu. Říká se, že Psycho je tzv. kultovní horor. Já proti tomu nic nenamítám. Na svou dobu to je zajímavý snímek. Když to vezmu ale v čase dnešním, musím uznat, že zde byly trochu rozporuplné reakce. Když to shrnu velmi rychle, první hodina byla dosti zdlouhavá, nic moc se nedělo, koukali jsme na ženu co ukradla peníze a snaží se s nimi utéci. Potká policistu, který má menší podezření, že žena má nějaké problémy, ale v podstatě nezasáhne nějak více do děje. Vše začíná až s příjezdem do Motelu. Musím se opravdu přiznat, že první hodinku jsem protrpěl. Co musím pochválit je hudba a trocha dramatičnosti. Od Motelu to poté jde docela rychle. Koupelnová scéna je již pro mně tak ohraná, že už mně vlastně ani nenadchla. Další vražda detektiva v domě byla tak rychlá, že sem ji skoro nepostřehl. Závěrečná scéna však vše vynahradila. Když to celé shrnu do jedné věty, tak na svou dobu velice povedený snímek s citem pro umění, jinak to nazvat ani nejde. A k tomu s vynikající doprovodnou hudbou, která s tohoto filmu udělala něco více. Trochu zdlouhavý začátek vynahradí poslední části filmu. S dnešního pohledu, který jsem měl, bych filmu dal asi max. 2* . Pokud ovšem vezmu v úvahu dobu vzniku a s tím související žánr, který je ojedinělý, zaslouží si to prostě jednou tolik. Co musím napsat je to, že to není film na více podívání. Jednou mně to prostě stačilo.

Vyšší princip (1960)

Nemůžu si nechat ujít ohodnotit tento film i s komentářem. Absolutní zlatý skvost české kinematografie. I když filmů tohoto žánru se již natočila celá řada, tento film má v sobě něco, co Vás prostě ohromí. Přiznávám se, tento film jsem viděl teprve nedávno. Už teď se za to stydím, protože tento film je film s velkým F. Atmosféra, která byla zaznamenána v tomto filmu byla úchvatná a to co mně například chybělo v loňském Protektorovi se zde objevilo dvojnásobně. Pro mně absolutní jednička české poválečné doby a ten kdo to ještě neviděl přišel o hodně. Stejně jako já do nedávna.

Sedm samurajů (1954)

Jak zní známý slogan " Originál je jen jeden". Až nedávno jsem se dostal k tomuto filmu a musím říct, že mně hrozně překvapil. Když pomyslím, že to bylo natočeno v roce 1954 musím smeknout klobouk. Po dějové stránce naprosto úchvatné, postavy jsou velice pěkně ztvárněny. Věděl jsem, že 7 statečných vychází z předlohy tohoto filmu. Ale, že to na chlup kopíruje právě tento historický kousek jsem nevěděl. Tady to opět dokazuje, že tento scénář je prostě bomba. Jen je škoda, že to je možná příliš přehnané s délkou filmu. I když to docela hezky utíká, myslím si, že kdyby to tvůrci zkrátili o hodinu, filmu by to jen pomohlo. A to rozhodlo i mé hlasování. Filmu se nedá moc vytknout. Až už vůbec bych si nedovolil nic vytýkat po 54 letech od jeho natočení. Jde o nádherný film s fantastickou dějovou stránkou, vynikajícími souboji (na ten rok) s dokonale známou zápletkou. Dal bych hvězdiček 5*, nicméně jednu musím ubrat za zmiňovanou délku, abych byl spravedlivý vůči ostatním filmům. Ale jinak film bez chyby.

Prázdniny v Římě (1953)

Nevím jestli jsem viděl tento film kdysi dávno nebo ne, každopádně jsem si na něj nemohl vzpomenout. Ještě předtím než jsem si ho dnes pustil, jsem měl trochu obavy zda to nebude nějaká pitomost, i když v hodnocení CSFD byl na dost vysoké příčce. Ale pořád jsem si říkal, že je to vykonstruované a že to zase tak dobré nebude. A byl to omyl. Vážení tento film je opravdu klasa mezi filmy. Nevěřil jsem svým očím, protože tento film je vtipný, natočen s nóblesou, romantický, se skvělým scénářem, atmosférou a v neposlední řadě se skvělými herci. Nevěřil jsem, že mně tak chytne. A to jsem sotva před ním dokoukal IP man 2. Ač nejsem typický romantik, i když asi ve mně trochu něco je, tenhle film mně dostal od první minuty. Koukal jsem na něj a užíval si tu atmosféru 50 let, Řím apod. Psát o čem to je, nemá smysl, vše je napsáno v obsahu filmu, mně nezbývá nic než jen podotknout, že tento film je jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. A to myslím smrtelně vážně. Lituji jen toho, že jsem ho neviděl už dříve. Skvěle natočený snímek.