• Pohádka

Happy Feet (2006)

Když já prostě ty velmi naturalisticky animovaná zvířátka, která se chovají jako lidé – zpívají, tančí, cukrují, chytračí atd. nemám…. prostě nemám ráda. Myšlenku to má určitě pěknou a nosnou, ale než se k ní dostanete, tak už jste naprosto otrávení vším tím balastem okolo. To já raději nějaký pěkný dokument o živých tučňácích.

Pevné pouto (2009)

Mám celkem ráda filmy Petera Jaksona. Ovšem v tomhle případě měl ve mně asi hodně necílového diváka. Předně musím říct, že filmy, kde se stávám divákem připravované a nakonec uskutečněné vraždy dítěte, fakt nemám ráda a nedokážu se na ně nekriticky dívat. Velmi podobně tomu bylo právě v tomto filmu. A názor jsem nezměnila ani pohledem do snového světa „za zrcadlem“. Ten byl totiž natolik fantaskní , neuvěřitelný a nepochopitelný, že mě nedokázal absolutně vtáhnout – natož abych cítila pocit volnosti a klidu. Další problém byl pro mě od prvopočátku odhalený vrah, kterého jsem pak vlastně celou dobu jenom sledovala (s velkým odporem), jak si vede a jestli už ho ostatní odhalili. Tento film, mě přes svoje emočně nabité ambice bohužel zanechal naprosto chladnou.

Peklo s princeznou (2009)

Bohužel, další pohádka s hezkým nápadem a celkem milým scénářem, ale to je tak asi všechno. Ačkoliv obsazení přímo láká k vidění, v samotném filmu je obsazení spíše problém. Jiří Mádl ani Tereza Voříšková bohužel absolutně nepůsobí jako děti šlechticů. Voříškové v tom nemálo pomáhá její drsný hlas (mnohem víc by jí slušela role nějaké oprsklé vesnické holčiny) a Mádl je zde opět za trdlo - oba bez jakéhokoliv náznaku modré krve nebo dokonce alespoň lehké šlechtické noblesy. Aspoň,že oba působí sympaticky. Ovšem největší problém v obsazení vidím v hysterické a odporně afektované čertici Alžbety Stankové. Pohádka, jako taková je mdlá, bez dotažených vtipů, bez šťávy, napětí a onoho kouzla, které naše pohádky kdysi měly. Bohužel ale tento stav v naší pohádkové filmografii už nějaký ten rok trvá.

Hvězdný prach (2007)

Nádherně natočený film. Od prvních záběrů je vidět s jakou precizností (od scénáře až po hudbu, kostýmy, výběr scenérií a dalšího) ho Matthew Vaughn natáčel. Samotný výběr herců do hlavních postav je pro takovouto kultovní literaturu podle mě naprosto zásadní a v tomto filmu se více než povedl (Claire Danes, Charlie Cox,úžasný kapitán Shakespeare Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Mark Strong a další). Příběh je vyprávěn zpočátku pozvolna, ale v několika příštích minutách nabírá neskutečné grády, až po neuvěřitelnou závěrečnou scénu (u čarodějnic doma). Souboj Tristana a Septima je pak napínavý, dynamický a nápaditý (s úžasnými vstupy mrtvých bratrů). Sama jsem film viděla několikrát a pokaždé se bavím a objevuju/i nové a nové detaily a fórky. Je to film, který chci mít ve své filmotéce. Matthew Vaughn se od této chvíle stává mým oblíbeným režisérem. Což filmem Kick-ass jen potvrdil.

Kick-Ass (2010)

Prostě nářez !!!! …. s dokonalou hudbou (doporučuji skvělý soundtrack). V tomhle filmu najdete všechno jen ne žádnou klišovitou teenagerovskou komedii – spíš naopak. Jste-li milovníky komiksů a hlavně Matthewa Vaughna – je to film právě pro vás. Od začátku jste chyceni v nadupaném sletu scén, akceí, vtipů a emocí, které byste v takovém filmu ani nehledali a hlavně nečekali. Jediné co mě vyděsilo je, už taková naše česká klasika - český dabing (a překlad). Rozhodně doporučuji v originálním znění. Sama za sebe říkám: po Hvězdném prachu se stal Matthew Vaughn mým oblíbencem…po Kick-ass ho miluju.