• Pohádka
  • Rodinný

Záchvěv strachu (1984)

Tak tohle je opravdu velký klenot českého filmu 80. let, který mi absolutně zůstal neznámý a naprosto mě dostal. Vynikající Brzobohatý, Němec a Besser! Skvělý námět, výborný scénář, napínavý příběh, překvapivý děj. No prostě nádhera. Narozdíl třeba od Příběhu lásky a cti O. Vávry (u kterýho je vidět, že Vávra už na všechno kašlal) nebo podobných filmů z druhé půle 19. století je tohle naprosto pečlivě propracovanej filmeček. Někteří se tu diví, že tohle natočil autor Poldů a Dagmary a já nevím čeho ještě, ale já si vzpomínám na jeden pořad v TV, kde Soukup mluvil o tom, že začínal jako režisér umělecky seriózních a ambiciózních snímků. Ale když viděl, že ten film skoro nikdo neviděl, tak si řek že natočí něco, co bude zajímat široký publikum a pustil se do Kamarádů do deště atd. atd. Pro opravdové fajnšmekry velikánská škoda, ale aspoň že tu zbylo po něm tohle. Pro mě překvapivý a skvělý zážitek. 90%.

Zdravá vdova 29/169 (1972) (TV film)

Nádherná televizní komedie s plejádou skvělých herců, které by nám mohl závidět celý svět. Štěpánkovou sice tolik nemusím, ale tady se mi líbila. A ty charaktery nápadníků, které rozehráli ostatní herci: vychcánek (Libíček), senilní dědek (Filipovský), workoholik (Menšík), zoufalec (Kemr), imbecil (Lipský), primitiv (Bek), psychopat (Höger), nadrženec (Somr). U mě jasně vyhrál Libíček. Velká škoda, že se tak bál doktorů a nakonec na to doplatil (přímo na filmování Jak utopit dr. Mráčka). Film bych určitě nezkracoval, 52 minut je tak akorát.

Zlaté dno (1942)

V době protektorátu se točily celkem hojně filmy o práci, takže tento mezi ně zapadal. Pro Buriana se tahle role stejně jako ta předchozí v Rybě na suchu nehodila. Naštěstí Burianovi vždy záleželo na tom jak zahrát co nejlépe a tady ze sebe vydal opět to nejlepší. Ovšem ve scénách kde se svěřuje svým dětem jak je miluje anebo pronáší své poučky a kázání o správném podnikání působí VB velmi pateticky, někdy až trapně a zcela nepřirozeně pro diváky, kteří jej znají jako vyloženě komediální postavu hýřící kolem sebe živelným humorem. VB celý život na prknech divadla (i ve filmu) se věnoval právě tomuto druhu hraní. Byl pro to stvořený, žil takto na jevišti i před kamerou. Jen ve scénkách s žehlícím prknem (a lá řecko-římský zápas se židlí) a ve společnosti příbuzných budoucího manžela své dcery jej poznáváme takového jaký vždy byl. Proto mi tento film tolik nesedí. Na druhou stranu musím uznat, že není na škodu zkusit něco nového, což asi Burian také chtěl. Ale byla tu otázka s kým teď po odchodu K. Lamače do zahraničí a rozchodu s M. Fričem bude točit. Po pokusech s M. Cikánem a s J. Svitákem se nabízel V. Slavínský. Ačkoli byl Slavínský v té době na vrcholu své režijníé kariéry, filmy s Burianem zas tak výborné nebyly. Lepší než Ryba na suchu a některé poválečné snímky ale víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu.

Zlaté ptáče (1932) odpad!

Naprosto nezvládnutý film. Nechtěná parodie. Smál jsem se od začátku do konce (kromě dialogu o nezaměstnanosti). Strašný dialogy, strašný scénář i herecké výkony. A hlavně ten spratek byl k nas..naštvání. Tohle se opravdu nepovedlo. Inu v každé době vznikají dobré (v dnešní době to moc neplatí) i špatné filmy.