Výměna (2008)

Film se silným příběhem, emočně náročný a dramatický. A přesto mě jaksi minul a nezanechal ve mě znatelnější stopu.

Kai a Gerda (2002) (TV film)

Kai a Gerda jsou má srdcovka dětství. Na rozdíl od Pohrobka zde spatřuji přesně takové rysy jako Andersenův chlad a smutek. Pěkné pasáže s putováním skrz období a Kaiova konečná záchrana. Nezdá se mi tahle pohádka nijak kýčovitá, nepochopená či unylá.

Co je to panna? (2008)

Tak tahle malá zrzavá holčička je naprosto rozkošná! Pěkná ukázka roztomilého neporozumění si ;)

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Opravdu vtipný film. Příběh s ovcí a s transvestitou se mi tolik nelíbil, ale obří ničivé ňadro valící se krajinou a Woody jakožto smutná spermie neměli chybu. Odlehčené (ne hloupé!), jednodušší (ne primitivní!), zábavné (ne podbízivé) dílko.

Smutek paní Šnajderové (2008)

Příšerný příběh, který ani geniální Aňa nedokázala zachránit. Už ve třetině filmu jsem chtěla s křikem vyběhnout z kina. Naneštěstí jsem to neudělala. Jeden z mála snímků, o kterých si odvažuji říci, že byly propastně nepovedené. Jedna hvězda za Geislerku.

Nouzový východ (2008)

Kate Winslet tu hraje opravdu ohnivě, DiCaprio mi tu na pohled přišel jako malý mužíček, uječený, nevyrovnaný, s příliš malou hlavou. Ale hrát opravdu umí. Tíha filmu vede až k zamyšlení, a každý takový snímek stojí za zhlédnutí. Příběh o ženě, která se dusila, doufala v záchranu, ale nakonec se přeci jen udusila. Líbilo se mi tu, alespoň pro mě, ne tolik ohrané téma - matky, která pochybovala o své schopnosti být matkou. Nebyla na tento závazek ještě připravená. Ona opravdu měla odjet do té Paříže, ale jak už to tak v životě bývá, okolnosti ne vždy hrají v náš prospěch. Spatřovala jsem tu důsledky neproměněné touhy po útěku z pokrytecké společnosti tehdejší doby. Pochmurný a tragický příběh se stejným závěrem. Opravdu se mi líbil.

Interiéry (1978)

Opravdu zábavné je pozorovat, že čím vážnější jsou Allenovy snímky, tím bývají méně oblíbené (nebo alespoň hůře hodnocené). Mně se tu ta vážnost, neobvyklost, neokoukanost velice líbí. Diane Keaton je zde hodně autentická, věřím ji každé slovo. Samotné motivy, čerpající z Čechovových Tří sester a Bergmanových Šepotů a výkřiků, předesílají, že si mě film podmaní. Přidejme pak Woodyho šikovnou režisérskou ruku a máme velice povedený snímek. Ale velice.

Manhattan (1979)

Velice půvabný snímek se snovou Mariel Hamingway a naprosto nezadržitelnou Diane Keaton. Skvělé postavy, vykreslené charaktery (jak už to u Woodyho bývá zvykem), výborná atmosféra, úžasně vtipné dialogy a strhující hloubka příběhu. Jeden z mých nej filmů, bezesporu.

Zoufalci (2009)

Tak tedy Zoufalci mě opravdu dostali do kolen. Mnoho lidí si stěžuje, že jsou charaktery postav zřejmé již z počátečních scén, jiným se zas nezdá celková náplň snímku. A já se ptám proč? Není přeci každý film (zvláště pak ty české) předurčen k strhujícím akčním momentům. Zoufalci sází na jiné zbraně. Pravdivost, věrohodnost, vtip, tragika. Dohromady s originální sugestivní kamerou, vybroušenými dialogy (ale skvělé jsou i vnitřní monology - viz Radim v autě na cestě na východ - ohromně vtipné), příhodnou hudbou (NůŽ) a vynikajícími hereckými výkony - nepřekonatelně vtipný a sympatický Radim (V. Neužil), naprosto důvěryhodná Štorková, Onufráková, Babčáková, Žáčková a Plesl. Ohromné, jak typicky divadelní herci dokáží uvolněně, nenuceně hrát svého Zoufacle před kamerou. Ne, ne, tady není z mé strany opravdu co vytknout. Dlouho jsem se tak s žádným filmem nenasmála a nezatruchlila nad svou budoucností. Na Jitku Rudolfovou se hodlám pekelně zaměřit, má neuvěřitelný talent, který doufám nepřijde vniveč. Dost mě udivuje, že tenhle, bezesporu, kvalitní film je hodnocen tak málo hvězdami. Nedoceněné umělecké dílo. 101%.