Still: Příběh Michaela J. Foxe (2023)

Výborný dokument, který nenudí a zároveň tak akorát podává všechny důležité informace. Přechody mezi fiktivními a dobovými záběry jsou brilantní, zde si někdo dal sakra záležet. Dále výpověď doplňují sestřihy z filmů a seriálů tak, že na sebe navazují a ústí v plynulý monolog Michaela J. Foxe komentujícího tu právě vyprávěnou část života. Samotná Michaelova výpověď je civilní a upřímná.

Blízko (2022)

Zdrcující drama o blízkém přátelství, předsudcích, odcizení a vyrovnávání se s tvrdou realitou. Zahráno s naprostou přirozeností, obzvláště ústřední mladou dvojicí. Vyprávění a vyjádření pocitů je založeno hlavně na detailních záběrech tváří postav ve spojení s pečlivě vystavěným sledem obrazových výjevů a vnitřních přirovnání. Po vizuální stránce je film hezky natočený a opravdu dobrá hudba jemně dokresluje jeho atmosféru. Těžké téma je citlivě zpracováno, přesvědčivě zahráno a filmu není téměř co vytknout. Intenzivní emoční zážitek. Podrobnější pohled (obsahuje spoilery): V tomto filmu nenajdete hlubokou zápletku, nýbrž se zejména snaží v divákovi vyvolávat emoce. Dějem je film docela plytký a lze jej rozdělit na dvě části. V první sledujeme prožívání dětství a klučičího přátelství, které přesahuje rámec běžného kamarádství, a to kvůli fyzické blízkosti obou kluků. V důsledku posměšků spolužáků se kluci odcizují. Léo Rémiho odstrkuje a dochází i k potyčce. Náhle cca v třetině filmu přecházíme do druhé části. Ačkoliv se Rémiho sebevražda může zpočátku zdát pro diváka jako málo uvěřitelná, můžeme poukázat na některé skutečnosti či dojmy k tomu směřující. Rémi byl zjevně senzibilní a odcizení s Léem bral velmi těžce. Nicméně to mohlo být i v důsledku platonické lásky k Léovi. Také zmíním scénu, kdy se kluci poperou a Rémi se následně zamkne v koupelně, což se nelíbí jeho matce. Můžeme z toho vyvodit její uvědomění toho, že si je Rémi schopný nějakým způsobem ublížit. V druhé části film zpomalí a v podstatě nám ukazuje důsledek Rémiho fatálního rozhodnutí vzít si život. Kontrast s první částí filmu, která vyobrazuje zejména prožívání blaha a radosti, je opravdu silný. Film nám servíruje dlouhé plačtivé scény, které sice mohly být více sestříhány, ale účinně přenáší pocity postav na diváka. Tohle film zvládá mistrovsky díky kameře a autentickému herectví. Na mě osobně však nejvíc zapůsobil závěr filmu, kde Léo nahlíží do vystěhovaného domu, následně sám běží rozkvetlým polem a po zastavení se teskně ohlédne zpět. Je to naprosto perfektní vyjádření toho, jak moc nám můžou chybět naši blízcí a jaká bez nich zůstává prázdnota. Pokud si ze života v sobě nesete podobný šrám, může vás tento film totálně emočně vyždímat. Nicméně bych uvítal, kdyby byla první část filmu delší a dala větší prostor pro popis vztahu mezi kluky, případně více ukázala vnímání z Rémiho pohledu a jeho motivaci k sebevraždě. Tím by se zážitek z filmu ještě umocnil. Každopádně se jedná o vynikající film, který v nás může zanechat silný emoční otisk, ale zároveň si z něj můžeme i něco odnést.

Sex O'Clock (2023) (seriál)

Sex Education po Česku. Silná inspirace je znát a líbí se mi, že to tvůrci nijak neskrývají. Nelze tedy čekat ve všem originalitu, nicméně změny a alternativní rozvoj děje jsou o to zajímavější. Scénář občas klopýtne a kvalita dílů občas pokulhává. V druhé polovině 1. série však nastává lehký kvalitativní posun nahoru. Kamera je zvládnutá dobře, hudba fajn. Líbilo se mi to, bavilo to, takže už se těším na další sérii (doufám, že s větším rozpočtem).

Frankie Goes To Hollywood - The Power Of Love (1984) (hudební videoklip)

Při poslechu jsem si představoval úplně jiné obrazy, než to, co jsem nakonec viděl v klipu. Samotný klip je nic moc, ale píseň je vskutku pěkná. Jeden z největších hitů 80. let, a i dnes se dobře poslouchá.

Apokalypsa (1979)

Digitální remaster má opravdu krásný čistý obraz až by člověk nevěřil, že je to přes 40 let starý film. Co se týče obsahu, tak určitě se dá říct, že je to těžký film, který není pro každého. Celkově se film nese na vlně melancholie s rostoucí netečností prohlubující se v bezbřehé šílenství války. Jsou zde vyobrazeny absurdní situace jako surfing při ostřelování, krádež prkna a jeho následné hledání surfařem důstojníkem, playboy show, chaos a vůbec nesmyslnost toho všeho. Hudba je skvělá, psychedelická. Na film je potřeba být správně naladěný, pak lze ocenit jeho nesporné kvality a uznat velký význam ve světové kinematografii.

Shrek (2001)

Jeden z nejlepších animáků věch dob, startující úspěšnou několikadílnou sérii filmů o zeleném zlobrovi z bažiny, princezně Fioně, ukecaném oslíkovi, kocourovi v botách a nepostradatelné partě pohádkových postaviček. Film plný odkazů s vtipně parodickým vyprávěním příběhu o záchraně princezny mě bavil jak v dětství, tak i dnes po více jak 20 letech. Postavy si snadno zamilujete, stejně tak hudbu a animace dnes taky neurazí. Shrek je záruka zábavy pro celou rodinu.

Tenká červená linie (1998)

Technicky špičkově natočený pacifistický válečný film protknutý filozofickými úvahami. Film ukazuje surovost a absurditu války, jenž v lidech probouzí nejnižší pudy k zabíjení. Hvězdné obsazení, velmi dobrý soundtrack Hanse Zimmera, kamera, bojové scény a filozofický podtext řadí film v mých očích hodnocením vysoko. Nicméně je potřeba uznat, že film je to dlouhý a místy vleklý, a proto se nemusí líbit každému.