Atlas mraků (2012)

Atlas mraků.. Již když jsem v listopadu roku 2012 shlédla trailer k tomuto filmu, věděla jsem, že se stane tím nejlepším filmem, co jsem kdy viděla. Doufala jsem to. A pak 7.12.2012 se mi mé přání vyplnilo. Odešla jsem z kina s otevřenou pusou. Zaprvé je nutno říct, že Atlas mraků není pro každého. Sto lidí, sto chutí. A tento film není výjimkou. Usmívám se, když si zde čtu ty komentáře s hodnocením „odpad“. Cloud Atlas má v sobě neuvěřitelné poselství. Film se dá v klidu pochopit napoprvé, ale jen když trochu víte, do čeho jdete. Záplava myšlenek o smyslu života, spravedlnosti, náhod, propojenosti, pravdy atd. se na vás valí hned po pár minutách filmu a vy to vše nestačíte vstřebávat. Ale postupně se dostávate s Atlasem na stejnou vlnu a chcete víc „pravd pravdoucích“. Spousta citátů a životních mouder, ale jde jen o to, abyste otevřeli oči a mysl a celý film takto vnímali. Fantastické odlišné - a přesto spojené příběhy. Mým favoritem je především Robert Frobisher a samozřejmě Sonmi 451. ___________________________________________________________________________________________________ Každé setkání. Vše je propojené. Vypluli jsme za ranního odlivu. Zcela mě pohltila četba z deníku z roku 1849, jejž psal umírající notář během plavby z Tichomoří do San Franciska. Polovina knihy chybí. Naprosto mě to ubíjí. Nedočtená kniha je jako neuzavřená milostná záležitost. Naše životy a naše volby, každé setkání. Obsahuje celé věty, které jsem napsal, když jsem si představoval, jak se opětovnem setkáváme v jiných životech a jiných epochách. Křížíme a přejíždíme své staré stopy jako krasobruslaři. Strach, víra, láska. Fenomény, které určují směr našich životů. Objevily se dlouho před naším narozením a budou tu i nadále po našem skonu. „Nejsme pány svých životů. Navzájem jsme propojeni, v minulosti i součastnosti. Každým hříchem a dobrým skutkem si utvaříme budoucnost.“ Smrt. Život. Narození. Jestli spadneš, chytnu tě. Budoucnost. Součastnost. Minulost. Světu vládne přirozený řád a ti, kteří se ho snaží narušit, dopadnou špatně. Láska. Naděje. Odvaha. Vše je propojeno. „A až se naposledy nadechneš, pochopíš, že tvůj život byl pouhou kapkou v nekonečném oceánu! Co je však takový oceán jiného než spousta kapek?“ Everything is connected.