Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Drama
  • Dobrodružný

Blade Runner (1982)

Dávám tři hvězdy jako kompromis, i když je mě jasné, že tohle dílo není vhodné hodnotit průměrem. Skvěle vystavěný svět budoucnosti, kulis, ponurost a duševní vyprázdněnost jednotlivých postav tolik vyživující atmosféru tohoto příběhu nemůže omluvit myšlenkovou vyprázdněnost dialogů a scén. S ohledem na to, že toto dílo vzniklo na začátku osmdesátých let mu však nemůžu upřít filmařskou nadčasovost a technickou kvalitu zpracování. Upřímně se však čekal větší jízdu.

plakát

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) (TV seriál)

Je to nejlepší hraný dokument, co sem za poslední dobu viděl, na české poměry nevídaná výprava a velmi obsáhlý rozsah snímku. Producenti však tlačí toto dílo jako filmovou mini-sérii, kvůli čemuž jdu s hodnocením dolů. S ohledem na odkaz a historický význam si nedovolím jít ještě níž.

plakát

Mumie z bažin (2008) (TV film)

Snímek je obsáhlý, věnuje se tématu, ale kvůli této obsáhlosti nedostávají prostor jednotlivé případy nálezů. Dokument by si zasloužil více dílů; každá mumie jeden.

plakát

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Film se mi líbil. Nepotřebuje totiž složité představování postav, ale jde se rovnou do akce. Rychlé dějové tempo se nese celým scénářem a díky tomu sem film zhltal jako by trval jen krátkou chvíli a ne hodinu a půl. Herecké výkony jsou slušné, dialogy přijatelné bez zbytečných hlášek hrajících si na atmosféru velkofilmu. Akce střídá akci, skupina je neustále v pohybu, a proto ani nepostrádám chybějící drahou výpravu, která je u těchto historických filmů běžná jako nosný prvek. Analogie, co se týče zpracování, vidím s filmy Orel deváté legie nebo Apocalypto.

Terminátor (1984)

Jako dítě jsem to žral, ale dneska už mi to nic neříká.

Kleopatra (1963)

Monstrózní výpravu kazí příliš statické dialogy a statičtí herci. Scénář by se dal přehrát i s divadelním souborem. Takže mě tam ta výprava ve výsledku připadá k ničemu. Nevyužitá. Ten scénář je opravdu na úrovni seriálu Já Claudius, kterému však televizní teatrálnost sedí.

plakát

Anakonda 4: Cesta krve (2009) (TV film) odpad!

Co k tomu napsat? No...byla to katastrofa. Otřesné dialogy podivných skupinek lidí, kteří se proplétají dějem. Naprosto hrozná kamera, žádná výprava, slabé triky. Nejdřív sem se smál tomu, jak je to celé trapné, ale potom už sem se ani nesmál, ale spíš mě bylo blbě. Tohle byla velká hrůza i na TV film.

Schindlerův seznam (1993)

Celkově perfektně poskládaný příběh. Každá scéna má svůj vlastní náboj a skvěle navazuje jedna na druhou. Film má velkou emoční sílu, přitom však paradoxně diváka tolik neždímá, ale spíše konsternuje. Ovšem ta část, kde Schindler učí prominentního esesáka odpouštět židům jejich prohřešky, je groteskní.

Noe (2014)

Čekal jsem něco jiného. Respektive ničeho z toho, co jsem čekal (Noe jako duchovní vůdce rodiny, který má zdravou autoritu, detailní popis stavby lodi, realističnost, potopa přicházející z nebe, zobrazení naprosté zkázy civilizace a mučivá odpovědnost za náklad při plavbě s dramatickým přistáním na vrcholku hory), jsem se nedočkal. Místo toho jsem dostal fanatického vegetariána s nevyrovnanou představou toho, co vlastně dělá, uřvanou těhotnou holku, záporáka ve svářečské kukle, který se promění v černého pasažéra a kamenožrouty. Jako duchovní vůdce rodiny je zobrazen kmet, jehož největší starost v době temna je posbírat v lese poslepu trochu borůvek. Výprava je vyplýtvána na všechno možné jen ne na to, co je podle mě stěžejní, a to, že pršelo víc ze země než z nebe, už byla jen poslední kapka v moři nejasného scénáře od jinak velmi schopného filmaře. Nejsem ortodoxní zastánce věrouky, ale tento film se mě prostě pod kůži nedostal.

Ovládací panel
2 body