Srdce je zrádná děvka (2004)

Kromě několika momentů, při kterých jsem se zasmál, ve mě film po celou dobu vyvolával negativní emoce - především vztek. Chudák kluk, říkal jsem si. Takové filmy nemám rád, ale tady mi to kupodivu ani moc nevadilo. Asia Argento byla výborná - nezapomenutelná je scéna s páskem: "Já jsem nevěděla, že máš otcovské sklony" :-)

Dům tisíce mrtvol (2003)

Po druhém shlédnutí musím zvýšit hodnocení na plný počet. Co na tom, že se film inspiruje staršími horory. Má to spád, vizuální stránka je velice povedená, hudba Roba Zombieho dobrá, je to vtipné a ujeté. Výborný film určený oku hororového fanouška.

Chvění motýlích křídel (2000)

Teorie chaosu (efekt motýlých křídel) převedená na mezilidské vztahy. To, jak se náš život bude vyvíjet, závisí na maličkostech. Ale nejsou všechny tyto maličkosti již předem určeny? Existuje taková síla, která pomocí zdánlivě bezvýznamných událostí určuje směr, kterým se budou naše životy ubírat? - Existuje osud? 9/10

Drsné jaro (2001)

Výborný film o partě mladíků v posledním ročníku střední školy. Všichni jsou problémovými žáky, což pramení z nudy a nedostatku motivace, kterou může školní systém, skola a také sami učitelé nabídnout. Místo stále stejných nudných hodin v učebnách tráví čas na chodbách a střeše budovy, kde hledají alespoň nějaké rozptýlení a zábavu. Postupně se ale nuda prohlubuje, parta se pomalu rozpadá, přicházejí neshody a neschopnost komunikace. Celý film utíká poměrně rychle, čemuž přispívá i výborná hudba. K tomu si přidejte pár námětů k přemýšlení, které film přináší, a vyjde z toho plný počet hvězdiček.

Poslední pokušení Krista (1988)

Ani se nedivím, že film vyvolal vlnu náboženských nepokojů. Já věřící nejsem a přesto se mi několikrát otevřela pomyslná kudla v kapse. Ačkoli to Scorsese deklaruje hned na začátku, byl jsem párkrát nemile překvapen směrem, kterým se film ubíral. (A protože člověk není stavěný na to, aby se snadno vypořádal s něčím, co opakovaně a v negativním smyslu boří jeho očekávání, chvilkama jsem celkem zuřil) I když jsem nečekal, že uvidím Ježíše Krista tak, jak bývá prezentován normálně, či jak jej popisují Evangelia, přesto pro mě některé odchylky od jeho zaběhnutého obrazu byly příliš silným soustem. Hlavně zhruba půl hodiny trvající pasáž se strážným andělem pro mě byla těžce stravitelná. Navíc jsem během této pasáže čekal, že konec přijde s každým záběrem, a ono to pořád pokračovalo! Naštěstí konec filmu mi dodal sílu a odvahu se nad celým dílem zamyslet. Z původních 2* jsem tedy přehodnotil své stanovisko na slušné 4* Když se na snímek podívám jako na čistokrevnou fikci, kterou také je, jedná se o velmi zdařilé dílo s kvalitně odvyprávěným příběhem a zajímavou myšlenkou. 8/10

Loutky (2002)

Další výborný film od Takeshiho Kitana. Tři povídky jsou představeny celkem neobvyklým, ale velice pěkným způsobem. První příběh film otevírá i uzavírá a je mu věnováno také nejvíce času. Naopak třetí příběh se začíná odvíjet zhruba po půl hodině filmu a jako první také spěje ke svému tragickému konci. Nejvíce se mi líbila povídka druhá – té ženy na lavičce mi bylo opravdu líto a závěr této povídky je pro mě nejsilnějším momentem celého filmu. Třetí příběh mě naopak nijak neoslovil, proto je to celkově „jen“ 9/10 Zatím se přikláním k nižšímu hodnocení s tím, že si to určitě pustím znovu a potom se uvidí.

Angel Heart (1987)

Zde mě Parker trochu zklamal. Film, který je z velké části postavený na závěrečné pointě, by ji měl skrývat trochu lépe. S její znalostí totiž rapidně klesá prožitek z filmu. Atmosféra je zde výborná, pointa celkem dobrá (dokonce obsahovala prvky, které jsem nečekal), ale během filmu ji režisér vyzradí tolikrát a ještě k tomu tak nápadně, že to celkový dojem z filmu podstatně sráží. 7/10

Společnost mrtvých básníků (1989)

TOP 5 - Film, který je začátku do konce plný výborných myšlenek, postřehů a narážek, které člověk snadno přehlédne, ale zůstanou mu v hlavě, takže mu to po chvilce zpětně docvakne. Film o tom, že důležitější, než striktní dodržování pravidel, je mít vlastní názor a umět jej obhájit (ne sám před sebou, ale před světem), schopnost samostatného kritického myšlení, umět se podívat na svět z jiných úhlů pohledu, a hlavně – užívat života. Protože „až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil“ Závěrečná scéna je opravdu vynikající. Ukáže se při ní, kolik práce Mr. Keating vlastně odvedl – u koho se mu povedlo svůj záměr realizovat a u koho ne. Oskar za scénář je naprosto zaloužený. 10/10

Poslední spravedlivý (2002)

Film popisuje události odehrávající se před a během rwandské genocidy. Ukazuje problémy, které doprovázely mírovou misi OSN, z pohledu přímých účastníků a odhaluje tak divákovi pohled zevnitř. Jde o strohou obžalobu OSN, zvláště jejího byrokratického aparátu a jednotlivých členských zemí. Film získal následující ocenění: Silver Chris Award na Columbus International Film & Video Festival 2002, Humanitarian Cinema Award na Newport International Film Festival 2002, Best Non-Fiction Program na Cologne Conference 2003, Cenu diváků na festivalech Jeden svět 2003, Hamptons International Film Festival 2002, DoubleTake Documentary Film Festival 2002 a Zvláštní cenu poroty na festivalu Jeden svět 2003