• Western
  • Mysteriózní

Tancuj Matyldo (2023)

Mám nedůvěru k autorským filmům, ale tenhle se vyvedl. Civilní, uvěřitelný příběh. Stojí a padá na Matyldě -  Regina Rázlová - jednou herecká extratřída  , to se nezapomíná, na věku to nezáleží.  Roden   je druhou hvězdou filmu a  třetí A. Šoposki . Hudba je třešnička na dortu. Důkaz, že český film nejsou jen slaboduché komedie s přihlouplými dialogy a mizerným scénářem. Díky, pane Slavíku. 4*

Přízraky v Benátkách (2023)

Ten scénář se silně inspiroval u Šestého smyslu s Brucem Willisem. Nebo naopak. Způsob provedení  vraždy. Motivy jsou  odlišné. Je to jiný Hercule. Mysteriozní Benátky. Lokace na výtečnou. Ukazuje, že film nemusí být nabitý hvězdami a  dokáže být  dobrý biják!  Porovnávat  se dvěma předchozími je ošidné.  To byl jiný Hercule. Tento nový se rozhodně může s předchozími směle měřit.  Kamera  je  nápaditá,  Děj má spád.  Případ vyřešen za  1  noc. 4*

Světlonoc (2022)

Byl jsem zvědavý ale  trochu mě zklamal ten závěr.  Jinak kvalitní mysteriozní biják.  Takových moc není. Ani od  českých tvůrců, musel bych moc dlouho vzpomínat.  Je to příslib  do budoucna.  4*

Hatari! (1962)

Pistolník a šerif John Wayne jako šéf party   na odchyt divokých zvířat.  Duke  v plné síle.  Záběry  se zvířaty,  dynamická kamera, náročné exteriéry  to posouvá film  na vyšší level. Poklonu kameramanovi Harlanovi.  Filmu by neuškodil střih  - zkrácení o 20 min.  Scénář by dostal dynamiku. Hudba je plus  filmu  Plným právem  4*

Jen jednou se miluje (1981)

Balkánské filmy  mají vždycky koule.   Žádná konverzačka. City naplno.  Ve válce hrdinové, ale po válce  se trochu lámou charaktery  a do vedení se dostávají jiné typy.  Chlap , co míříl přesně a věděl na koho a proč se najednou  stává   potížístou .   Dostal co chtěl, velký byt, krásnou baletku, ale s ní i rodiče, co jsou nóbl a vadí jim chlap , co spí s pistolí pod polštářem a rakijí u postele.  Nakonec pozná, jak to chodí , ale to už  je pozdě, karty jsou rozdané a na něj  žádné nezbyly.  Povedený film 4*

Služka (2023)

Zajímavé téma,  dobré zpracování, kvalitní výkony.   Režisérka  zná řemeslo a ví, jak udělat dobrý film. Postyv nejsou schématické, vyvíjejí se v  čase na pozadí dobových událostí.  Odvážná volba Dany Droppové pro hlavní hrdinku, ale zvládla ji bez zakolísání.  4*

O malých věcech (2023)

Gejzír  nápadů . Nápadité tvůrčí provedení. Je to lehčí žánr , ale  proč ne.  Příjemné osvěžení od 180 min. filmů  s předlouhými statickými záběhy na  západ slunce nad mořem.  Takový film bych čekal jako absolventský  na FAMU.   Nápad dostal Denis  Šafařík, příslib do budoucna  4*

Il Boemo (2022)

To není pokus o Amadeus II.  I Když setkání s mladým géniem se koná. Je to o tom, že přes nesporné nadání je člověk jen člověk se všemi slabostmi a ty jsou příčinou následků, které ho  převálcují, zlomí a zničí . Profesně i lidsky. Troufnout si na takový film to  chce pořádnou odvahu. Smekám pane Václave.  Výběr do titulní role je  trefa do černého. Dyk to zvládl na Oscara. A nedostal ani Lva!  Tak už to chodí. Seš zpěvák, tak nechoď pro ceny k Akademii. To už mystický Arvéd  Kern, ten se ani nemusel tolik snažit. Tom Hulce  Amadeus to nebyl. Film nemá chybu a je nespornou kometou českého filmového nebe 2022! A že tam těch hvězdiček bylo... 4*

Piargy (2022)

No konečně . Silný příběh. Kamera, efekty dokreslují děj. Úsporné dialogy. Na pozadí doby , ale pořád stejně církev po majetku lačnící. Film se stopáží 100 min. nespadne ani na chvilku řetěz. 4*

Kde zpívají raci (2022)

Film je vystavěn  na důmyslné flešbekové konstrukci.  Po celou dobu soudního procesu je divák zatažen do děje a fandí Kye, která smýkána osudem ukáže   sílu vzdoru a závěr přináší  velké překvapení. Ten film rozhodně nenudí. Závěr musí holywoodsky ukázat definitivní závěr. Kniha je zřejmě popisnější a scénář musí děj trochu zredukovat, ale tohle je zdařilá adaptace.   zaslouženě 4*