• Western
  • Mysteriózní

Vše je ztraceno (2013)

Film, kde distributor uvedl " ... nikdy není pozdě, to vzdát." A taky je sympatický boj do poslední chvíle a závěr je ve stylu, ať si každý představí konec filmu podle sebe. Záře může být věčnost, rybářský člun, ... Úsporné monology i hudba , kamera přesná a dostatečně popisná ... Ten film je z trošku jiného soudku , než main stream produkce, ale stojí za shlédnutí. 4*

Smršť (2024)

Na tenhle snímek jsem se skutečně těšil. Kariku mám načteného - vše co vyšlo, P. Bebjak je u mě pan režisér a herec a dokázal , že umí.   Obsazení česko - slovenské, ale Aňa je herecká velkého formátu, neschematická a  role  jí sedla  musím opět tleskat ve stoje. T. Maštalíř  to samé.  Scénárista  si nedokázal poradit se závěrem a to je slabina díla.  Peter Bebjar  film pojal dosti hororově a  na pozadí obskurního lázeňského komplexu nechal zaznít silné vztahové drama, kde erotika  tématicky zapadá, neruší integritu příběhu a  táhne příběh jako lietmotiv snímku.  Škoda , že si se závěrem nevěděl rady ani scénárista, ani režisér. 3*

Oppenheimer (2023)

Dlouho očekávaný film. Film má silný příběh. Byl by ještě lepší kratší o půl hodiny. Druhá půle, jednání výboru se táhne a nudí, pro celkové vyznění příběhu nebylo nutné.  Murphy  zaslouží absolutorium.  Matt Damon taky.   Krásná snědá milenka  je odlehčení a  dává titulní postavě lidský rozměr.  3*

Krok do tmy (2014)

Zase film podle knihy.   Drama o  posuzování chování za války  úhlem poválečného pohledu.  Charaktery se vyvíjejí a  z hrdiny  je slaboch a z podváděné manželky   sebeobětující a odpouštějící  postava.  Po změně režimu  jí budou odsuzovat.   Líbila se mi postava dr. Maleny  M. Donutil.    Nakonec pochopil  na čem nejvíc  záleží.   Dobře natočený film.  3*

Citlivý člověk (2023)

Bez znalosti literární předlohy  je to trochu šok.  Road movie D. Prachaře   při ní  setkání  s postavami jak z jiného světa většinou extroverti různého ražení.  Klein měl odvahu obsadit shakespearovského herce  Prachaře  do role  takového exota, ale  musím uznat, že to vyšlo.  Ocenil bych hudbu, ta filmu hodně pomohla. 3*

Mít a nemít (1944)

Kdo četl knihu nestačí se divit.  Film se jí velmi vzdáleně podobá. Kniha taky není vrcholné dílo E.H. , ale film je trochu jako Casablanca 2 .   H. Bogart  zvládá tyhle role dokonale. Ostatní mu zdatně sekundují.  L. Bacallová  je femme fatale , ale  trochu moc umělá, prkená... 3*

Četař York (1941)

Gary Cooper  v roli, co mu sedí,  obyčejný chlap, co ani nechtěl do války, ale když už tam je, tak  se předvede. A má co ukazovat.   Je to předobraz šerifa z V pravé poledne  o 16 let později.  I ostatní herci mu slušně sekundují.   Jen ta přeměna  z chuligána  na  zbožného křesťana je  jako  biblická Šavla v Pavla.  4*

Filip (2022)

Slušně zpracované téma,  jen některé scény postrádají uvěřitelnost - závěr se střelbou z balkonu,  jeho návštěvy ve vile,... Herecké výkony  jsou plusem filmu.  Nebylo by na škodu ještě zapracovat na scénáři. 3*

Jedno malé noční tajemství (2023)

Po Annině  válce  jsem čekal víc.  Ten scénář  my připadal nedotažený,  závěr je vyloženě nezvládnutý. Herecký výkon  Kalininy je výborný, ostatní obstojné, ale celkově to  je nuda. Zklamání  3*

Poslední závod (2022)

Remake   už točil  Čeněk Duba  s Josefem Bekem.  Jak inovovat  scénář -  reinkarnovaným  Rathem  do  totality.   Ne úplně špatný film.  Nacionalistický patos.  Akcent  na kamarádství.  Mimořádně dobře napsaná muzika - Jakub Kudláč. Už Ve stínu mě oslovil. Rušivě působily necitlivě vložené   flešbeky. Kaiser  pořád pan Herec.   3*