Fetih 1453 (2012)

Z počátku musím říci, že tento film mě donutil zaregistrovat se na ČSFD. Historický film by se měl opírat o nějaká fakta což u tohodo díla zjevně autoři vynechali. Celý děj od začátku do konce poukazje na zauajtost jedné strany. V souhrnu tedy zjistíme jak jedoduše turci dobyli Konstantinopol tak opravdu silného nepřítele. Opak je pravdou v roce 1402 byla Konstantinopol vypleněna křižáky čtvrté křížové výpravy a od té doby ztrácela Byzanská říše moc a území. Konstantinopol se z toho již nikdy nevzpamatovala. Vyplenění mělo za následek srovnání půlky města se zemí a ukradení největšího lupu v historii. V roce 1452 kdy začalo obléhaní zbylo z celé říše jen několik malých ostrovů a samotná Konstanitnopol. Osmanská říše dorazila umírajícího psa. Ale i tak je dobré se podívat na čísla dobytí trvalo jeden rok bránící strana měla okolo 8 000 vojáků plus dalších 10 000 domobrany. Osmanská armáda byla tvořena 150 000 vojáky. Je směšné dívat se na dobře bojující a vyzbrojenou osmanskou armádu. Pravda je taková, že neměli pořádný výcvik a ani výbroj. Jedna z jednotek osmanů byla skupina zfetovaných s klackem v ruce,kteří skákali do příkopů aby ostatní jednotky přez ně mohly přejít. Celá jejich strategiebyla vždy o mase, tudíž mě opravdu rozčilovalo vidět jak jeden osman zabije několik ozbrojenců. Sečteno a podtrženo je to z větší části lež. Poslední třešnička na H.... je milosrdeství turků po dobytí. Herecké výkony také moc nenadchly tedy závěrem jedna hvězda za efekty.