Eismayer (2022)

Precizní práce režiséra, scénář inspirovaný životem, výtečně zvolení představitelé všech rolí, včetně vedlejších a epizodních. Už dlouho jsem s takovým zaujetím nesledoval klasicky pojaté filmové drama, a ještě k tomu z vojenského prostředí. Neobvyklý příběh lásky drsného stárnoucího důstojníka k mladému vojáčkovi je vzdálen romantickým selankám, o to působí upřímněji.

Přes čáru (2022)

Další nádherná Bergerova pocta mužské kráse propojená s ironickým pohledem na vyhřezlou maskulinitu a věčnou chlapskou infantilnost. Ale zcela nenápadně se - navzdory permanentnímu škádlení a drsnému erotickému žertováni mezi skupinou mladych kluků - začne drát na povrch téma homofobie, strachu a zraňování.

Brambůrkovy sny o Americe (2021)

Skvěle stylizované, vtipné vyprávění očima malého kluka, později už skoro dospělého mladíka. Stylové odlišení života v Rusku, které se podobá tíživému snu, a pak druhá, radostnější část z USA působí smysluplně. Konfrontace života v ruské říši, který se ani po rozpadu sovětského molochu příliš nemění, a pak ve svobodném americkém světě je hodně výmluvná.

K zemi hleď! (2021)

Přesná diagnóza doby, protože manipulace s těmi, kdo odmítají vnímat realitu, ochromuje celý svět. I u nás máme armádu antivaxerů hledících k zemi... Leonardo a Meryl úžasní.

Amarcord (1973)

Dokonalý obraz všech stránek italské mentality. A také presvědčivé vysvětlení, proč Italové ve 30. letech propadli fašistickému třeštění. Geniální jako takřka vše, co Federico vytvořil. Kdo dává míň než 5 hvězd, netuší, co je umění.

Svět v plamenech (2019) (seriál)

Dokonalé, strhující. Dlouho jsem neviděl téma války zpracované tak sugestivně a chytře.

Léto 85 (2020)

Nádherný, originální příběh, který se ostrým zlomem mění z gay romance v úvahu o smrti a pomíjivosti všeho. Výborné herecké výkony obou kluků v hlavních rolích.

Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)

Geniální dílo (tehdy) geniálního režiséra a umělecký vrchol celé jeho tvorby. Film bez jediné vady na kráse: výtvarně úchvatný, obsahově provokativní, s přirozenými a spontánně hravými hereckými výkony ústřední trojice a navrch Liškova hudba. Kdo tohle zavrhuje, zavrhuje film jako umění.

Zpíváme pro republiku (1968) (koncert)

Česká pop-music měla v 60. letech, a zvlášť kolem roku 1968 fantastickou úroveň. Škoda, že byl odvysílán jen sestřih koncertu, a ne komplet. Ale i tak je to skvost. A ta zjitřená atmosféra roku 1968 je nezapomenutelná.

Kluci z party (2020)

Skvělý remake Friedkinova filmu z roku 1970. Dusná atmosféra, špičkové herecké výkony. Nic pro xenofoby.