Kismet (2013)

Bůh není On, ani Ona, bůh je To. Anebo jsou na mráčku dva, ale pak jsou to muž a žena.     Zkrátka a dobře patriarchálnímu uspořádání světa odzvonilo. Kéž to kluci pochopí a začnou respektovat co nejdříve. Muž a žena jsou si rovni. Yin a Yang. Nechť vládnou světu společně.     Dokument je pěkně koukatelný, přesahový a byť je točený spíš pro ženy i muži by ho měli shlédnout. S přehledem čtyři hvězdičky, pátou šetřím nevím na co :-)).

Mráz kopřivu nespálí (2013)

Dokument pojednává o lidech, kteří se rozhodli žít mimo systém. Z mého skromného pohledu tento velice bohulibý záměr vzali za špatný konec. Důležité je ale to, že to zkusili. Kdo nic nedělá, nic nezkazí a po bitvě je každý generál. Zaplať pán bůh za to, že tací lidé jsou, že zkoušejí a že chtějí žít jinak. Mně osobně vadila ta neútulnost domečků, vše poskládané halabala, pořád mi ekovesnička častěji připomínala spíš rumiště nebo skládku než prostor k životu. Myslím, že můžeme žít komunitně i alternativně ale pořád v pěkném prostředí třeba dle feng shuei nebo zlatého řezu apod. Nicméně poselství dokumentu jsou zajímavá, přínosná a stojí k zamyšlení. Bohužel s účastí vojáků v Afghánistánu souhlasím, takže tam jsem se s protagonisty docela rozcházel. Dávám dokumentu vytuněné tři hvězdičky. Čtyři plusové body za formát dokumentu (kamera, střih, rozsah atd.) a jeden mínusový za jeho obsah. Z šesti dokumentů letošního Jednoho světa mě tento nadchnul nejméně. Nicméně určitě stojí za to vidět ;).

Mý věci (2013)

Dokument krásně shrnuje nešvar dnešní doby. Aneb jak zaznělo na přednášce v hodinách environmentalistiky: "Nikdy nebudeme mít všechno dost nové, dost IN." Doba je nemocná hmotou a po duchu si stýská. Snímek není kvalitní jen základní nosnou myšlenkou, ale i kamerou, perfektním střihem, sympatickým humorem a především dalšími odbočkami od hlavní myšlenky. Přátelství (jen ta pravá se obejdou bez mobilu). Lásky (když není stojí všechno za prd). Stáří (do hrobu si odneseme doslova a do písmene jen ten kabát). Rodina (má držet pohromadě). A tak dále. Ne nadarmo vyhrál tento dokument diváckou anketu v Brně (2014). Dávám tedy lepší čtyři hvězdičky. Pátou si šetřím nevím na co :). Můžete shlédnout v jednom, ale i v jakémkoliv jiném počtu. Sledujte web www.promitejity.cz, kde se objevují dokumenty z festivalu Jeden svět, které je možné si znovu promítnout zdarma.

Projekt Příroda (2013)

Ruku na srdce, koho takové scény dnes a denně neobklopují: civění do mobilů, tabletů... na televizi, do počítače... trávení času na sociálních sítích, herních sítích; lapeni virtuálem jsme už snad všichni :(. Důsledky trendu na sebe nenechají dlouho čekat a mohou být poměrně predikovatelné.    Dokument začíná v okamžiku přetečení poháru trpělivosti Davida Bonda, bodrého londýňana a průvodce snímkem, který se rozhodne pozitivně motivovat své děti, aby si šly hrát ven! Tenhle chlapík se pasuje do role marketingového ředitele přírody a jízda začíná. Novopečený ředitel se snaží důkladně zmapovat situaci a jde na věc od pýky. Podaří se mu přesvědčit klíčové hráče (odborníky dotčených oborů), aby se zapojili a pomohli mu rozjet velkou kampaň s cílem oslovit masy: "Příroda je nespoutané, divoké místo, plné dobrodružství, kde stojí za to vyrůst!"   Snímek je dobře natočený, sestříhaný, zaujme vás a vtáhne. Poselství je evidentální, ušlechtilé a nakažlivé. Čím víc diváků, tím víc maso (min. dva, rodina a víc). Pozor! Občas se i zřežete smíchy :-). Tenhle příběh londýňana můžu jen doporučit. Víc o projektu Wild Thing zde: projectwildthing.com. A závěrem - ne každá veverka vyleze na strom!

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Kdo se NEpovažuje za fanouška série LOTR, nevěřte výslednému hodnocení, to je zaujaté fanoušky za hrob a neodpovídá skutečné kvalitě filmu. A to ani jeden díl z této hobití ságy. ||***|| Dlouho jsem se vědomě nechtěl na Hobita podívat, neboť jsem se obával čisté digitální onanie. Ehm. Mé obavy se naplnily. Onanuje se nejen s efekty, ale i s dějem, dialogy, výkonem herců. Škoda slov. Děj je natahovaný, mnoho scén by patosem zabilo i vola, který by radši pukl vejpůl. Často jsem si ťukal na čelo nelogičností. ||***|| Pokud bych měl vyzdvihnout cokoliv pozitivního, tak jednu hvězdu bych dal za Martina Freemana, který podal opravdu dobrý výkon, bohužel to celkový dojem nezachrání. Půl druhé hvězdičky je za Gluma, který též stojí za to. Jeho schizofrenie je perfektní. A druhou půl-hvězdu z milosti, protože Tauriel je až v druhém díle :).

Maria Montessoriová (2007) (TV film)

Kdo nerozumí Montessori metodice, ať to hlavně nehodnotí. Je to nádherný film nejen po stránce odborné, ale i po té lidské. Ukazuje tolik! Nedoporučuji těkavým lidem, kteří musejí mít zábavu naservírovanou na podtácku s vybuchujícími auty, uřezanými těly a prostřílenýma hlavama. Tenhle snímek je o skutečném životě se vším co přináší. Láska, soucit, žal, utrpení, odpuštění. Je tam všechno.

Sexuální rekonstrukce (2003)

Nutno přiznat, že jsem si film stáhl kvůli Rachel W., kterou tajně miluju :). Jsem do ní blázen. Anotace a 72 % mne neodrazovali, tak val to sem a uvidíme! Popravdě taky přiznávám, že první část (3/4) snímku jsem kroutil hlavou, trochu se nudil a čekal "co z toho vypadne", co tím chtěl básník, kurňa, říct?! A ke konci... se to stalo. Přetáčel jsem scénu nazpět a nahrával české titulky (místo anglických), abych se ujistil, jestli jsem to pochopil správně! Krutý. Moc krutý příběh. Hodně mne zasáhl. Fuck off, bitch!! ... Už jen ta představa, že by toho byl někdo schopen. Brrr ... Inu. Díky výkonu Rachel, ucházejícímu Paulovi a hlavně kvůli masakrálnímu konci, který mne bodá ještě teď, musím dát čtyři frčky, jinak bych váhal mezi 2 a 3. Snímek není z kategorie "musím vidět, abych mohl žít", spíše se jedná o kategorii "už si čistím zuby a pořád se k tomu vracím". Ještě dodám, že na výsledném dojmu z díla se značně podílí Vaše vlastní životní zkušenosti. Fest. Buď budete Rachel nenávidět nebo Vám to bude docela jedno.