cajda

Velký šéf (1969)

Videno zcasti

• 25.1.2015  01:28
    Já jsem Bob (2007)

Fanoušci Boomtown Rats? Boba Geldofa? Ten hraje sebe samého na soutěži imitátorů kdesi v anglickém zapadákově. Nabízí se domněnka, že hrát svou vlastní roli nemůže být nic těžkého, ale Bob hraje überBoba na jedničku, a ještě si střihne nejvíc zpruzenou verzi I Don’t Like Mondays všech dob. A vsadím se, že si to užívá.

• 25.1.2015  01:28
    Havana (2014)

V Havaně bych vychytal radioaktivní mouchy a udělal z ní celovečerní film. Obří potenciál hlavně ve vizuální části, ale i v uvěřitelném protiamerickém válečném rámci, se kterým má režisér Edouard Salier ostatně zkušenosti z videoklipu 30 Seconds to Mars. Fakt. Lehce zmatený střih v kombinaci s noir-pro-noir efektem mi nedovolí dát víc než tři hvězdičky s povzdechem, že ten most na pevninu už neuvidím.

• 25.1.2015  01:26
    Ártún (2014)

Na Islandu mají dospívající kluci stejné problémy jako kdekoliv jinde. Chtěli by Sex, Drugs, Rock’n’Roll, ale zmůžou se jen na šmírování, kradené cigára a (zpola)vyholené hlavy. Punk je jinde, ale bitchez z Reykjavíku jim mají dát, po čem touží. Kouzlo není ani tak v rozuzlení, jako v ironickém úšklebku, který vás provází celý film. Protože podobně trapní jsme byli všichni.

• 25.1.2015  01:26
    Déšť (2014)

Jakou metaforu si pro film zvolíte, je čistě na vás, najde se jich víc. Na Sally Phillips celý den prší a ona u toho dělá roztomilé grimasy a vůbec… s tímhle nápadem nezajímavý snímek nenatočíte.

• 25.1.2015  01:25
    Facka (2014)

Neveselý film o vyrovnávání se s vlastní sexualitou a genderovým očekáváním okolí. Prostředí boxerského ringu podobným “úchylkám” opravdu nenahrává a hlavní protagonista se cítí podobně rozpolceně jako jeho obraz v puklém zrcadle. Scéna, kde se Connor v šatech odhodlaně vydává ulicí vstříc (ne)lidskému (ne)nepochopení, se do traileru Festivalu krátkách filmů Praha nedostala náhodou. Ve filmu je navíc doprovázená drásavým kytarovým riffem a už kvůli ní stojí snímek za to.

• 25.1.2015  01:24
    Kámoš (2014)

Islandský milostný trojúhelník, vlastně jen dva staří kámoši, co rádi po ránu plavou, a ženská, co jim do toho připlave. Jeden musí z kola ven, na souš. Skvělé herecké výkony, severská chilly atmosféra a coloring, který mají všechny snímky z Islandu tak podobný, že je začínám podezřívat ze zachycování reality. Krásná země, krásný film.

• 25.1.2015  01:24
    Zebu (2013)

Chtěl jsem psát o naturalismu, ale nakonec mám z tohohle krvavého kraťasu spíš příjemný pocit. Nevěra nenevěra, fyzická přitažlivost kvete v každé formě a je sympatické, jak se s tím Zebu, i přes sweeneyovský, morbidně-absurdní punc vypořádává.

• 25.1.2015  01:23

Jedno křeslo v kuželu světla, jeden muž, který věří, že za patnáct minut hrůzy dostane svou odměnu. Žánr metahoror – je mi až trapné bát se, když experimentátor vysvětluje, jak je strach iracionální. Smůla. Skvělou hudbu složil Fernando Velasqués, děsmistr španělských hororů, pro jejichž fanoušky krátká intenzivní povinnost.

• 25.1.2015  01:20

Film o zpívajícím eunuchovi a prasečích varlatech. To by byla (anti)reklama. Pokud máte pocit, že všechny národy světa jsou tak či onak zvrácené nebo podivné, Lotyši vyhráli tímto snímkem první cenu. Rezignuju na smysluplné hodnocení a jdu do kostela.

• 25.1.2015  01:20

Citlivý, ale psychicky labilní hrdina typu Mannyho z Black Books si usmyslí, že pro záchranu nemocné rybky udělá všechno. Snímek stojí na dokonalém protnutí vánoční melancholie, existenciálního podtextu a chytrého britského humoru, který v Čechách velmi dobře funguje. Jeden z vrcholů Festivalu krátkých filmů Praha.

• 25.1.2015  01:19

Už ten úvodní dialog… “I think we can agree we’re on the same team here and that’s the no-pie no-sledgehammer team.” Sequel ke klipu jednoho z největších hitů Boyz s litry stříkajícího piva a moči. Pokud vám přijde nekonečná newyorská ulice povědomá, tak proto, že je v Kalifornii a točilo se tam snad všechno, co se netočilo v New Yorku. Protože New York je nudnej a žádný glammetalistky na LSD tam v limuzíně nejezděj.

• 25.1.2015  01:18
    Don’t Play No Game That I Can’t Win (hudební videoklip) (2011)

Team America, verze Beastie Boys. Šílená hra s loutkama, víc gagů, než jsem schopnej pobrat, a neskutečná prdel. Yetti v helikoptéře, něžná gesta z Čety, Man I’m so baked! Prý poslední singl před smrtí MCA, to bych bral.

• 25.1.2015  01:18

Ok, tak z němčiny si nedělá šprýmy jen Česká soda, alles gute Nathaniel? Švýcarské běžky v ulicích New Yorku a tak trochu reality show. Minimálně ty zaražený ksichty kolemjdoucích při pohledu na švýcarského junáka působily uvěřitelně. Folklórní hity ze země za sedmero horama mě úplně přenesly do après ski, kde na to v remixech trsaj čtyřicetiletý Rusky v lyžácích na stole. Jen ten alkoholický konec mi přijde tak nějak od věci.

• 25.1.2015  01:17

Mrk sem, mrk tam. Nehybné čekání ve studiu – kde je? Kde je kdo? Krotitel vinylů přece. Mix Master Mike! Jednoduchý nápad, low budget klip, skvělej song.

• 25.1.2015  01:17

Strážce vesmíru na Fox Kids jsem miloval a tohle je přesně ono! Ani ty triky s vražednou elektřinou, teda domalovanými jiskrami nechybí. A konečně mi taky došlo, odkud vzal Danny Byrd sample pro 4th Dimension žejo.

• 25.1.2015  01:16
    Shadrach (1989)

Stage diving po impresionisticku. Nevim, jestli je to old school technikou, ale už dlouho jsem tak “nelitoval” tvůrce něčeho animovaného. Chtěl bych říct, že je škoda, že už se tak propracované klipy netočí, ale to je blbost. U Shadrach je to jen moc dobře vidět.

• 25.1.2015  01:15
    Démontable (2014)

Filmová studie mi k tomuto experimentu pasuje víc než film. Co všechno se dá ve vysokém pokoji vytvořit pomocí počítače, klíčovacího plátna a hraček. Vlastně mi to vzalo iluzi, že jsou počítačové triky tak trochu kouzla, protože tady vypadá každá smrt pidivojáčka na stole před kávovarem jako úkol pro prváky informatiky. I oni mají jistě nápadu přehršel, ale chce to někoho, kdo dá celku tvar.

• 25.1.2015  01:14

“Some of the results were little too extreme to be published…” Čtrnáctihodinová jízda na soustavě ruských kol sahajících někam nad oblaka je asi to nejnormálnější, co se vám podaří vidět. Tomuto typu fiktivního dokumentu krátká stopáž vyloženě sedne a koncentrace nemá šanci polevit. Ve chvíli, kdy skvělé nápady dojdou, film prostě skončí. Kéž by to tak bylo vždycky.

• 25.1.2015  01:13

Co ze začátku vypadá jako kecačka o ztracenym životě a cigaretách, má nakonec ostře vypointovanou zápletku. Stačí kilo bílé mouky, dobrý dialog a máte Oskara. Fakt, že obě hlavní role jsou homosexuální, hraje překvapivě marginální roli. Sever je s emancipací prostě jinde a Dánové si nemusí nic dokazovat.

• 25.1.2015  01:13
    Noah (2013)

Reklamy Applu mám rád, tahle falešná navíc ukázala víc nápadů, než se silikonové firmě kdy podařilo. Všechny neduhy generace Z pohromadě - multitasking, fcb rozchody, masturbace na Chatroulette, Call of Duty a přeskakování konců písniček. To vše obalené v jednoduchém příběhu o rozchodu s nápaditým flashforwardem.

• 25.1.2015  01:12

Film, který je úplně obyčejný, lidský, s dobrým koncem a soundtrackem Milky Chance. Když teda pominu zápletku ve stylu Happy Tree Friends. Prvoplánový scénář ani nevadí, úsměvná ironie na těch pár minut bohatě stačí. Dancing on, do the boogie all night long!

• 25.1.2015  01:11
    Hibernace (2005)

Vizuálně netradiční a originální příběh o dvou dětech ve zvířecích kostýmech, co vymýšlí způsob, jak oživit svého kamaráda. Nestydím se přiznat, že se mě jejich zoufalá snaha v dřevěném/stromovém domku dotkla. Dát tomu jinou hudbu, vznikl by slušný horor. Možná s dobrým koncem, ale rozhodně s velmi nepříjemnou pachutí na jazyku.

• 25.1.2015  01:10

Film od jednoho z ředitelů Sónaru, ve kterém úspěšně odfiltruje všechno americké, co na formě španělských hororů je, a naopak všechno španělské, co se týče obsahu. Zůstane tedy hnus, hnis a krabice na straně jedné, příběhový mash-up old school hororové zápletky, evokující debilitu amatérského YouTube loutkového představení na straně druhé. Celou dobu jsem se nicméně neuvěřitelně bavil a ukrutná délka (25 min!) jen znásobovala celkovou absurditu často naprosto vyjetých a zbytečných scén, evidentně vzniknuvších z náhlého záchvatu maniakální exprese a přebytku zkaženého jídla.

• 25.3.2012  19:15
    Eva (2011)

skvělé vizuální zpracování - budoucnost ve Španělsku je originální a kontrastní (staré auta, ale roboti všude). škoda, že příběhu se na konci už nedá věřit...

• 1.10.2011  10:05
    Hanna (2011)

Režisér Joe Wright určitě udělal dobře, že si po Pokání do svého dalšího filmu znovu vzal Saoirse Ronan. Tato herečka plátnu po celý film dominuje, otázkou pouze zůstává, jestli udělala dobře ona, když tuto nabídku přijala. S mrazivou, skvěle hrající, Cate Blanchett jí to sluší, ale příběh opravdu není silná stránka tohoto snímku. Už na začátku je divák ztracen a i když jsou mu některé věci vysvětleny, stále jsem se nemohl zbavit dojmu, že mi podstata toho všeho dění uniká. Nicméně musím pochválit zejména první půlhodinu filmu, která odsýpala a vizuálně nabídla zajímavé okamžiky, zvláště ten v podzemní základně. Pak už je to jen zběsilý road trip, občas vtipný, ale v některých případech zoufale nedotažený - třeba americká rodinka. Chtělo by to lepší scénář, film opravdu zachraňuje úžasná Hanna. Takhle jen za tři.

• 24.5.2011  13:39
    Metalocalypse (TV seriál) (2006)

Povinnost pro všechny metalové fanoušky! Sice je možné, že seriál (hlavně díky všem těm šíleně brutálním scénám) oceníte i bez jakékoliv znalosti o metalové scéně, ale budete připraveni o dobrých pět metalových narážek v každém díle. Členové Dethkloku jsou překvapivě vykresleni velmi sympaticky, takže není nepříjemné se na ně pořád dívat. I přesto, že se seriál může zdát na první pohled prvoplánový, ve skutečnosti jsou vtipy velmi důvtipné a scénář některých dílů převyšuje většinu současné seriálové produkce. Také vedlejší postavy, kuchař třeba, přidávají do tohoto šíleného divadla další humor a další brutální prvky. Rozhodně stojí za to se podívat alespoň na jeden díl, třeba vás to chytne jako tolik ostatních!

Casablanca (1942)

Co se ještě dá říci o takové klasice? Superlativy se to v hodnoceních jen hemží a mně nezbývá nic jiného, než se přidat. Takový film jako je Casablanca se nenatočí často. I přesto, že je zaškatulkovaný jako romantický, pro mě byl směsicí všech různých žánrů a pocitů. Opravdu nenacházím nic, co bych mohl vytknout. Historicky to samozřejmě přesné není, ale na to si film ani nehraje a vůbec mi to nevadí. Bogart a Bergman se jednoduše zapsali do světové kinematografie tím nejzlatějším písmem.

Na vlásku (2010)

Tato pohádka vlastně není ničím výjimečná až na to, že se jí podařilo vyvarovat spousty zlozvyků, které mají tvůrci animovaných pohádek tak rádi. Předně je infantilní tak akorát, aby to dospělým film neznechutilo a dokonce se nedočkáme ani nějakého velkého morálního poselství. Naopak uvidíme několik velmi povedených hudebních výstupu, zejména ten v hospodě, a koník, banditi a samotný Flynn mají humoru dost pro děti i dospělé. Přihoďte kouzelnou animaci a mát film, který je na dobré (rozuměj pixarové) cestě, ale k vrcholu mu přece jen něco chybí. I když Rapunzel brunetkou vůbec není k zahození, nějaký sequel by určitě nezaškodil:)

• 24.5.2011  13:38

Neskutečně zábavná jízda, která nepřestane bavit ani po několika shlédnutích. Takto má vypadat sci-fi, které je přístupné všem a je především o nadsázce. Také je velmi sympatické, že se film zbytečně nesoustředí na vymoženosti budoucí doby, ale snaží se na diváka zapůsobit lidskými příběhy (které se samozřejmě odehrávají v tisícipatrových mrakodrapech). Hereckým výkonům není co vytknout, Bruce Willis je klaďas, jak se patří a jeho hlášky jsou nezapomenutelné - ,,I only speak two languages: English and bad English”. Okouzlující Mila Jovovich a slizký Gary Oldman mu zdatně sekundují. Co snižuje moji známku z pěti na čtyři je hlavně laciná postava moderátora, kterou si mohl režisér odpustit. I o něco kratší stopáž by snímku prospěla.