• Pohádka

Pokušení jménem Sol (1996) (seriál)

Má to svoje kouzlo. Hlavně proto, že hlavní hrdinové jsou už dospělí lidé a řeší se tu spíš práce, odrostlé děti a tak. Pracuje se s konceptem nerozumného mladí, na které se ještě po 20 letech doplácí. Díky tomu má telenovela větší vnitřní logiku. Naproti tomu to spíš funguje jako varování před naivitou a za "romantiku" se tu hodně platí. Celé je to vlastně o sobectví a falešném soucitu. Natalia je opravdu krásná a kdyby tu nebyla tak naivní a prostinká, člověk by se divil, co na tom Miguelovi vlastně vidí.

Země žen (1998) (seriál)

Neskutečně praštěná telenovela. Pokud chcete zírat, čeho jsou představitelé tohoto seriálu schopni, tak na pobavení to stačí. Rozhodně se nejedná o nějak zvlášť romantickou záležitost. Díky hlavní hrdince to ani není možné.

O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (1986) (TV film)

Ta pohádka je dost nuda. Ačkoliv Jiřina Jirásková a Miroslav Vladyka hrají moc pěkně. Ale to ostatní už je příliš neslané, nemastné. Jeden interiér a jedny kulisy chalupy. Rozverné to je, ale zas to tlumí Eduard Cupák a Rudolf Hrušínský se svou moudrostí. Výsledek je dost slabý.

Zpívánky (1984) (pořad)

Za tu dávku pobavení nad směšností kulis, krojů a hereckých výkonů bych dala snad *****. Dost jsem se jim nasmála. Vždycky mě zajímalo, kdo se bude ještě ochoten ztrapnit. Kupodivu, asi platili dobře... Tak Hý-Ván-Ky!

Král ozvěny (1999) (TV film)

Pohádku jsem více poslouchala, než se na ní dívala. Asi to bude panem Šiktancem, který úspěšně tvoří pro rozhlas, ale tahle adaptace do TV se moc nepovedla. Vlastně se v ní nic nestalo. Herci hráli poněkud amatérsky. Prostředí neoriginální. Příběh zajímavý na krátkou povídku do 20 minut.

Dvojčata (1988) (TV film)

Pohádka měla dobrý nápad - chytrost nebo krása? Doufala jsem (marně), že i ta krása nakonec bude mít šanci. Těch zpěvanek tam bylo až moc. Kulisově také až moc (vlastně téměř žádné). Byl tu někdo, kdo fandil děvečce a králi? I ten Prachař mohl být ženichem. Ty barevné pytle si pamatuju. Byly vrcholně moderní.

O pokladech (2012) (TV film)

Konečně pohádka, která má výpravu (ten steampunk jde cítit) a propracovanost. Pořád jsem čekala, kdy se také bude režie věnovat tomu hodnému Dykovi a jeho dámě. Tuhle linku dost odbyli. Přestože bych kvůli vizuální stránce a snaze o "filmovost" dala ráda víc *, zoufale chybí lepší scénář. Raději přežiju kulisové pohádky, pokud bude silný příběh, než pastva pro oko a kde nic, tu nic. Přemýšlím, zda se Pavlu Liškovi a Janu Vondráčku nedostávají dobré role ve filmech. Tady, ani v jiných pohádkách se mi nelíbí. Škoda, že pana Heřmánka neobsadili do jiné role (ta berla z Pána Prstenů byla vtipná).

Mořská brána (1999) (TV film)

S takovým hereckým obsazením a námětem to skutečně mohl být podařenější snímek. Pohádka trvá jen půl hodiny, a stejně se hodně vleče.

Duhová panna (2000) (TV film)

Jedna * za Pavlu Ptáčkovou-Vitázkovou, která se mi tu moc líbila, druhá * za nápad.

Jehlice Sluneční paní (1990) (TV film)

Ačkoliv mám Dádu v pohádkám ráda, tady hrála dost špatně. Klára Jandová mi nevadila. Potěšil už jen Jiří Zahájský. Jinak kulisy a velká nuda. Škoda, že nevyužili myšlenku ožívajícího krejčovství.