Pečovatelka Alice (2015)

Dokument o důvěře seniorů k umělé inteligenci a snad nejroztomilejší film z celého festivalu Jeden Svět. Líbilo se mi sledovat jak se paní postupně více a více otevírají robotovi, pro ně naprosto neznámé věci. Momenty, kdy se seniorky s Alice koukají na fotbal nebo jí ukazují rodinné album, jsou opravdu úsměvné. O to víc mě mrzelo, když se s Alice museli rozloučit.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Mnohokrát chválená Michalina Olszańska v hlavní roli je vážně skvělá, nedokážu si představit lepší volbu herečky. Na první pohled "normální" Olga se s každým další pohledem stává divnější a divnější, stejně tak jako celý film. Černobílý obraz k tomu sedí, stejně tak nenavazující střih a téměř žádná hudba. Jediným problémem bych viděla obsahovou stránku. Osobně by mě mnohem víc zajímal komplexnější pohled na problém "Hepnarová", to jak byla ve škole bita a týrána, jak se k ní chovala rodina. Film mi nabídl pouze krátkou sondu do jejího rodiného života, ale hlavně řešil její sexuální orientaci, která mě zrovna v tomto případě moc nezajímá, proto tedy 4 hvězdičky.