Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Není mnoho filmů, které na člověku toho tak moc zanechají a na které poté tak rád vzpomíná. Tento snímek , ale patří k tomu nejlepšímu , co kdy filmový divák mohl shlédnout a po právu se také pravidelně umísťuje na předních žebříčcích nejlepších filmů světa. Říkám si, že je škoda, že byl natočen ve stejný rok jako Forrest Gump a Pulp Fiction, protože jinak si troufám tvrdit, že minimálně čtyři nebo pět Oscarů z celkových sedmi nominací by Vykoupení jistě získalo. Když to tak vezmu, tak mu ani snad není, co vytknout - typický příklad toho, jak má vypadat dokonalý film. Nejlepší na tom všem je určitě herecké obsazení, a to i u vedlejších rolí. V hlavních rolích excelují Morgan Freeman a Tim Robbins, kteří si zahráli své životní role. Příběh se zdá na první pohled docela jednoduchý, ale je tak skvěle vyprávěn, že mu může konkurovat málokterý film. Toto úžasné dílo by měl vidět úplně každý, kdo má rád alespoň trochu kvalitní filmy. Tento bezesporu kvalitní je a je jen málo jiných (snad žádný), které by ho dokázaly překonat. Je mi skoro k pláči, když takový skvělý film nezíská žádného Oscara a naopak takový Tygr a drak nebo Zkrocená hora ano.100%