Portrét dívky v plamenech (2019)

Vizuálne dokonalý film, každý obraz jedno umelecké dielo. Pôsobivá dráma intímneho snímania. Škoda, že to neskončilo scénou s obrazom v galérií, posledná scéna z filharmónie mi skazila finálny dojem, len z toh dôvodu uberám jednu *. Inak fakt krásny a citlivý film, ocenujem, že sa tvorcovia nevyžívali v žiadnych úchylačinách.

Miluj svého robota (2021)

Síce je to už klišé téma, ale pre mňa velmi dobre spracovaná, nesie hlbší filozofický odkaz a vôbec nič ma tam nerušilo a pritom príležitostí mohlo byť dosť. A dobre som sa pobavila okrem iného :) Ozaj, ako je možné, že hviezda Downton Abbey hovorí plynule nemecky? :D

Dej mi své jméno (2017)

ja neviem, ale mne to pripadalo ako gay porno v peknom prostredí.. nevedela som sa stotožniť s tým unudeným chlapcom, ktorého životná nápln je len čítanie a sex.. žiadna väčšia hĺbka, dráma, nič, len uchylačina

Fatima (2020)

Veľmi dobre spracovaný film - pre veriacich aj pre neveriacich. Pre neveriacich zaujme hlavne hlboká psychologická sonda do duše Lucie a do celého sociálneho kontextu danej udalosti. Pre veriacich úžasne dojímavé svedectvo. Hlavne pre tých, ktorých sa samotná Fatima dotkla aj osobne. Pre osobu, ktorá pozná príbeh, je trochu na škodu tá domyslená dramatizácia - ale pre účely filmového zážitku je to OK. Určite by sa dalo lepšie znázorniť, až ako veľmi boli deti preniknuté mystikou - lenže je pochopitelné, že tvorci zvolili skôr dôraz na psychické prežívanie Lucie - robí to film príťažlivým pre širokú škálu divákov. Rovnako zaujme aj celková psychologická interpretácia príbehu. Kažopádne pre mňa 5 hviezd, pretože príbeh sa ma hlboko dotýka. Zažila som pri ňom svoje druhé fatimské obrátenie.

Mr. Turner (2014)

Autenticky a vizuálne krásny pohľad na Turnera, jeho život, jeho osobnosť, jeho dobu.. Na to, ako sa pozeral na svet, ako vnímal detaily, farby. Dnes, keď už môžeme obdivovať len to, čo po ňom zostalo, bolo super, sa preniesť do doby, keď Turner videné svojím originálnym štýlom prenášal na plátno.. akoby som bola tam. PS: Nechápem, ako dokázali tak dokonale zamaskovať postavy, ako vychytali tie nádherné scény zaliate slnečným jasom a velmi sa mi páčilo, že každá aj najnepodstatnejšia postava mala svoj špecifický charakter. Trošku dlhý ale krásny poetický film :)

Mistr (2012)

Tri dojmy: 1, Pre mna to bol thriller, nie na úrovni deja,ale na úrovni psychickej dynamiky. Inter: vzťah dvoch hlavných postáv a intra:nevyspytateĺnosť Freddieho konania. Niektoré pasáže som sledovala so zatajeným dychom (napr. keď do lídrovho výkladu vstúpil ten kritizujúci týpek). 2. Bolo to ale celkom dosť divné (preto mínus jedna hviezdička). 3. Jaquin bol úžasný. Tak dokonale autentický. Síce ten jeho kŕč bol až moc teatrálny. Ale tie emócie a osobnosť. SUPER!

Marguerite (2015)

Výkon Carherine Frot bol fantastický. Pri jej falošnom speve sa nedalo nahlas nesmiať! Celý dej sa vyvíjal naozaj zaujímavo. Fantastické bolo to zameranie na psychológiu takejto tragikomickej postavy, zobrazenie jej samoty a výstrednosti, človek ju nemohol neľutovať... A potom prišiel koniec. Tak ten to u mňa zabil. Prvých 90% filmu super a na konci si človek povie "da fuq?!" A kvôli nemu nechávam 3 hviezdičky. PS: Zaujímalo by ma, ako to poňali Američania, ale už len kvôli ich ustavičnej potrebe mať aj tú "svoju verziu", si to nekuknem :D

Anna Karenina (2012)

Toto nieeee! 1. Keira Knightley NIEEE! 2. Keira Knightley je ANTI Anna Karenina. Stelesňuje všetko, čo je protikladom knižnej Anny. 3. Neznášam Keiru Knightley. Jediné, čo uznávam - je urobiť to štýlom divadelného predstavenia a páčili sa mi šaty a choreografia Inak - celé zle.. Dobre že to Tolstoj nevidel

Hodiny (2002)

Pre mňa veľmi silný príbeh, ktorý nádherne stvárňuje hĺbku života v tom, ako sa každá z postáv snažila prežívať a bojovať so svojím osudom, vyhrávať alebo to vzdávať. Krásne prepojené príbehy troch žien v troch rôznych dobách spojené lajtmotívom Virgininho diela Pani Dallowayová (pôvodný názov mal byť Hodiny, v knihe odbíjanie hodín Big Benu krásne vstupuje do deja). Celé podčiarknuté emotívnou hudbou a umeleckým cítením postáv. To vstupovanie do prúdu rieky spolu s citátom Virgininho rozlúčkového listu je nádherná a silná scéna.