• Životopisný

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

4 hvězdičky, ale s odřenýma ušima. Oproti původním třem řadám Narcos je to prostě mírný pokles, především proto, že chybí výrazné postavy hlavních agentů. Michael Peňa je prostě především komik a zažraného policajta mu moc nevěříte. Děj je taky chudší, místy se tak neurčitě vleče, pořád čekáte co vypukne za akci a ono nic. V Mexiku naopak Netflix evidentně přisypal peníze do výpravy, kostýmů a komparzu, některé scény jsou doslova pompézní. Hlavní záporák Felix Gallardo vypadá taky spíš jako unavený sňatkový podvodník, ale vynahrazují to vymazlené postavy jako Rafa a Don Neto. Celkově není čtvrtá série až takový propadák, jak jsem se bál, pořád je to těžký nadprůměr v dnešní záplavě rádobystředověkých a situačně-rodinno-trapných seriálů.

Narcos: Mexiko - Série 2 (2020) (série)

První půlka je roztahaná, nic se pořádně neděje. Trochu zbytečně se tady vyžívají v explicitním násilí. Ale když to přetrpíte, tak se to kupodivu rozjede a závěrečné 3 díly jsou slušný dramatický nášup.

Na špatné straně (2018)

Nechápu jak může mít tahle srágora tak vysoké hodnocení, to si zas parta místních yntelechtuálů zaměnila nastavovaný sojový guláš za promyšlený příběh. Začíná to jako slušný kriminální thriller o policajtech, ale rozjede to do naprosto zvrácené magořiny s předlouhými scénami (více akce je i v záběrech pouště z National geographic). Je tam zbytečně zamotáno a rozpatláno několik vedlejších postav. Dialogy ani jednání hrdinů nedávají smysl, navíc se většinu času pochybují rychlostí lenochoda pod sedativy. Režisér si evidentně libuje v přehnaném násilí (ustřelené ruce a vykuchaný žaludek) a erotice (film začíná poměrně detailně zabíranou souloží, plus ještě pár perverzních scén). Někdo vzal zkrátka scénář béčkového filmu o bankovní loupeži, přimíchal do toho mexickou telenovelu, výsledek ještě třikrát natáhl a nějakým zázrakem do toho ukecal stárnoucího Mela Džipsona. Celý štáb po dobu natáčení potom hulil trávu (proto jsou tam všichni pomalí a divně zírají).

Nelítostná (2017)

Tento film je těžce ujetý. Po vzoru Hardcore Henry má akční scény točené z vlastního pohledu, ale zbytek už je potom snímán klasicky. Je to vlastně taková Brutální Nikita na korejský způsob. Děj je značně schizofrenní, začíná to jako akční asijská vyvražďovačka, potom to chvíli dostává špionážní nádech a ještě se do toho zaplétá romantika, kde hlavní hrdinka žije usedle se svým mužem a dceruškou v korejském paneláku. Doporučuju vyzkoušet, pokud chcete něco opravdu neotřelého a líbí se vám akce z pohledu první osoby.Je také více než vhodné přeskočit většinu romantických scén, za které by se nemusela styděla podprůměrná mexická telenovela.

Není čas zemřít (2021)

Sice spektakulárně natočené, ale dost netypická bondovka. Vyskytuje se tu naráz několik hlavních padouchů a v podstatě i několik bond girl, do toho není nouze o kýčovité rodinné momenty. Stejně tak Bond už nedává přednost stealth akci, ale řadové pěšáky střílí po tuctech ala John Wick. Když to člověk srovná s konkurencí dnešních komiksových slátanin, tak je to v podstatě ještě dobrý film, díky romantické lince se v kinech nebudou nudit ani dámy, ale stačí vidět pouze jednou.

Nespoutaný Django (2012)

Z tohohle filmu se zbytečně dělá něco víc. Je to jen ukecaná krvavá tarrantinovka v kulisách jižanského westernu. Ano má to spoustu vtipných momentů (členové ku-klux-klanu špatně vidí skrz kápě, ale když je ušila manželka jednoho z nich, tak si přece nebudou stěžovat), Christoph Waltz hraje famózně, ale dohromady je to nesourodý zmetek, kde postavy jen přejíždějí z jednoho místa na druhé, aby tam utrousily pár cool hlášek nebo prolily pár hektolitrů krve.

Olověná vesta (1987)

Tak tohle mě dost minulo. Místo válečného filmu je to spíš psychologická sonda do duše jednoho vojáka. V prvním půlce filmu je to o výcviku a šikaně nováčků v táboře, druhá polovina už se potom odehrává ve Vietnamu. Tady si Kubrick dost vymýšlí, opravdu mě rozesmála dlouhá závěrečná scéna, kdy vojáci za podpory tanku pročesávají betonové trosky velkého města. Tady je snad více boje ve městě a s tanky, než kolik bylo reálně za celou Vietnamskou válku.

Orel Eddie (2016)

Laskavá komedie o plnění si životních snů. Taron Egerton to celé pozvedává o stupínek výš, vůbec byste v něm nehledali nagelovaného frajírka z Kingsmana. Hugh Jackman zde taky konečně odložil ocelové drápy a upnuté elasťáky, aby vtipně ztvárnil dobrosrdečného alkoholika.

Osm hrozných (2015)

Vydržel jsem asi hodinu, ale pak jsem to vypnul. Ze začátku jsou tam pompézní širokoúhlé záběry zimní divočiny jak z National geographic, postupně se objevují další a další postavy a celkem slibně se to rozjíždí (postavám zde ještě odpustíte jistou tarrantinovskou ukecanost). Ovšem potom všichni přijedou do zájezdního hostince a tady začíná utrpení nekonečných nesmyslných dialogů. Vezměte si nejnudnější ukecané scény z Reservoir Dogs, umocněte si je na druhou, výsledek třikrát natáhněte a získáte přibližnou představu toho, jak moc tentokrát pošuk z videopůjčovny přepálil stopáž.

Piklírna (2021) (seriál)

Geniální seriál se spoustou odkazů na populární konspirační teorie. Jak už tu psali jiní, humor trochu ve stylu Futurama, ale žádné fekální primitivnosti ala Rick and Morty.