• Válečný

Bitva o Okinawu (1962)

Príbeh by bol dobrý, len žiaľ realizácia nevyšla:( Každopádne by tento film stál za remake. Určite viac ako Ten prokletý obrněný vlak.

Orli nad Londýnem (1969)

Náhodou... Dosť podarený príbeh... Len škoda tých vymenených lietadiel... Vlastne, keby boli vynechali letecké zábery, ani by ten film o nič neprišiel. Ďalšia nedomyslená vec bola ten boj s tankmi na začiatku filmu - keby boli mali Spojenci v lete 40' bazooku... Napriek týmto pripomienkam to patrí ešte stále k tým pozerateľnejším "špagetovým" vojnovým filmom.

Darby's Rangers (1958)

Major William Darby (James Garner) dostal za úlohu zorganizovať a vycvičiť špeciálnu jednotku - Rangers, ktorá má byť pripravená bojovať v tyle nepriateľa v severnej Afrike a v Taliansku. Prvá polovica filmu ukazuje detaily prípravy s niekoľkými komickými a romantickými vsuvkami, druhá polovica už predstavuje Darbyho Rangerov plnom bojovom nasadení. Film bol nakrútený podľa knihy Jamesa Altieri.

Hoří v Paříži? (1966)

Prekvapujúco dobrý film. Miestami svojom štýlom pripomínal "Najdlhší deň" - príbeh sa skladá z mozaiky rôznych príbehov účastníkov. Veľmi oceňujem, že tvorcovia sa snažili aj čo sa týka použitej vojenskej techniky, bonbónikom bol záber na francúzske tanky R-35/H-35. Nevadila mi ani dlhá stopáž, naopak ľutoval som, že je už "koniec".

Země a svoboda (1995)

Film som si pozrel po prečítaní knihy Romana Cílka - Mraky nad Španělskem. Popravde práve po prečítaní tejto knihy som začal hľadať film o Španielskej občianskej vojne. Pri čítaní knihy, ktorá je písaná tendenčne, bola vydaná ešte za hlbokej totality, som medzi riadkami tušil dôvod neúspechu republikáncov a tento film ma presvedčil, že som sa nemýlil. Film ma vtiahol do príbehu a veľmi rýchlo mi plynul, až mi vadilo, že bol taký "krátky". Najviac mi na ňom však vadilo, že keď sa príbeh rozbehol, tak ho vždy pribrzdili vložkami s vnučkou, ako sa prehrabuje v dokumentoch, čo ma rušilo. Preto som miesto päť hviezdičiek dal len štyri. Ktovie, možno keď si o nejaký ten čas pozriem film znova, tak to prehodnotím a dám plný počet.

Hořké vítězství (1957)

Špeciálne vycvičená jednotka britských vojakov v Sev. Afrike, má za úlohu ukoristiť dôležité dokumenty z nemeckého veliteľstva, ďaleko v nepriateľskom zázemí. Po vysadení na padákoch sa im akcia vydarí, ale cesta späť cez nehostinnú púšť je veľmi náročná.

The Password is Courage (1962)

Príbeh o britskom vojnovom zajatcovi, ktorý sa neustále snažil robiť problémy svojim väzniteľom, až nakoniec zorganizoval útek z tábora...

PT 109 (1963)

Príbeh amerického torpédového člna počas 2. sv. vojny v Pacifiku, ktorej veliteľom je neskorší prezident USA - J.F. Kennedy.

Arnhem (1946)

Pod týmto názvom bol film distribuovaný v USA. Pôvodný britský názov je Theirs Is the Glory. Film je rekonštrukciou bitky o most v Arnheme, počas operácie Market - Garden, v septembri 1944.