Štíty království českého (2008) (seriál)

Jedna z najlepších dokumentárnych historických sérií, aké som doteraz videla. Teší ma, že tvorcovia sa vyhli zbytočným hraným sekvenciám a oceňujem aj výborného sprievodcu, p. Durdíka (škoda, že seriál skončil desiatou časťou). Vhodné pre hradológov, amatérov, nadšencov, pre každého, kto navštevuje hrady s otvorenými očami.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Áno, Bitka piatich armád má veľa chýb, mnohé momenty ma zaskočili, niektoré trocha sklamali ale nemôžem inak ako za *****. Verím, že rozšírená verzia prinesie tie momenty, ktoré mi v kine chýbali.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Kto chce Jacksona kritizovať, dôvody si nájde. To, za čo na iných tvorcov pľujem síru pekelnú, teda nedodržanie knižnej predlohy, dokážem Jacsksonovi odpustiť, nakoľko jeho poňatie a stvárnenie Stredozeme ma vždy dokáže očariť. Páči sa mi aj to, ako z útlej, občas nudnej knižky, dokázal natočiť to, čo natočil. Aj tomu, kto knihu nečítal, musí byť jasné, čo je pridané. Legolas mi nevadil, aj keď 12 rokov a 10 kg Orlando neschoval. Najlepší moment, asi stretnutie v Dol Guldur (scéna nie je pridaná, nachádza sa v Dodatku B!!!) a príchod trpaslíkov do siení Ereboru. Najvtipnejší moment, synček Gimli (v kine to zjavne nik nepochopil) a Kiliho liečenie, by som kľudne nahradila behom trpaslíkov po peknej planine za zvukov epickej hudby.

Hľadanie stratených svetov (2011) (seriál)

Pavel Dvořák tentokrát už bez svojej povestnej hnedej koženej bundy (možno sa už vekom rozpadla) opäť odhaľuje skryté zákutia slovenskej histórie. A opäť to robí dobre, našťastie s minimom hraných vsuviek.

Tučňáci z Madagaskaru: Vánoční mise (2005)

Zo všetkých vianočných špeciálov bol tento rozhodne najlepší a mal len jednu chybu, že bol aj žiaľ najkratší. Jeden ako vždy velí, druhý všetko zapisuje, tretí to odmaká a štvrtý nikdy neposlúchne a zdarne im sekunduje babka s miláčikom, pri ktorom platí aký pán taký pes.

S batohom cez hory (1983) (seriál)

Za to, že tento seriál kedysi dávno vzdbudil u mňa doteraz neutíchajúci záujem o prírodu, hory a turistiku, dávam plný počet.

Hačikó - příběh psa (2009)

Preplakala som koniec Bima, koniec Marleyho a samozrejme aj koniec Hačikó. Zostáva mi len súhlasiť, že film neskutočne hrá na city a zároveň pohladí dušu a ako psíčkarka nemôžem hodntiť inak.

Zázraky sluneční soustavy (2010) (seriál)

Dokumenty z BBC sú väščinou populárno-náučné, čo znamená, že majú laikom zrozumiteľnou formou vysvetliť záležitosti prírody a vesmíru. Ich cielom určite nie je dostať odborného pracovníka SAV na Skalnatom Plese "do kolien". Ak divák dá tomuto dokumentu prednosť pred Šeherezádou, určite dostane najnovšie informácie podané pútavou a zrozumiteľnou formou. A zábery z "Hubbla" a Cassini sú jednoducho úchvatné.

Adamova jablka (2005)

Ufff, konečne film, ktorému s kludným svedomím môžem dať plný počet a opäť zo severu Európy. K dobrému filmu netreba mega rozpočet, slávne mená a 3D, stačí prázdny kostol, jabloň, traja kriminálnici, tehotná alkoholička a farár, ktorý nevidí reálny svet aký je ale aký by mal byť. A samozrejme paralela s biblickým Jóbom a jeho troma priateľmi. A kto vie ako to s Jóbom dopadne, nebude zo záveru filmu až taký prekvapený.

Life in the Freezer (1993) (seriál)

Oslava života v tých najdrsnejších podmienkach na zemi v Antarktíde!!! Od obrovských tuleňov sloních až po najmenšie mikroorganizmy, ktoré žijú v "mrazničke".