Cizinci ve vlaku (1951)

Jeden by až neveril, že kolotoč môže byť aj TAKTO strašidelný... 9 / 10

Co dál, doktore? (1972)

Dokonale "střeštěná" crazy komédia v hlavnej úlohe s okúzľujúcou Barbrou Streisand a roztomilo roztržitým Ryanom O´Nealom, okorenená dokonale vypointovanými dialógmi, nespočetným množstvom skvelých gagov a vtipných situácií. Na konci poteší ešte milý odkaz na O´Nealov najúspešnejší film Love Story.

Columbo (1971) (seriál)

Baloňák, cigara, polorozpadnuté auto, sprostučný Pes, žiadne krstné meno, starostlivo skrývaná genialita, manželka, ktorú nikto nikdy nevidel... Columbo.

Crash (1996)

Zvrhle nádherné, nádherne zvrhlé. Maestro vystihol atmosféru Ballardovej predlohy dokonale, drsná sexualita výborne kontrastuje s nekonečným chladom a techno-odcudzenosťou, výsledkom čoho je druh erotického dusna, aký je schopný vytvoriť snáď jedine Cronenberg. Tradične fantasticky funguje hudba dvorného skladateľa Shorea a herci sú všetci do jedného jednak typovo výborne obsadení (Elias Koteas alias Vaughan rulez) a jednak podávajú skvelé výkony. Malé bezvýznamné mínus jedine za to, že film značne okresal onen výrazný sociálno-kritický podtón, ktorý bol jedným z hlavných devíz predlohy. 9 / 10. P.S.: Rozhodne odporúčam pozrieť si NC-17 uncut verziu, 90-minútový R-kový zostrih postráda na explicitnosti, chýbajú niektoré vyslovene ťažiskové scény a celkovo je o stupeň slabší.

Čas je neúprosný (1978) odpad!

16-minútové filmové utrpenie aneb budovateľský dokument Věry Chytilové.

Čas zabíjet (1996)

Joel Schumacher natočil adaptáciu (podľa mňa) najlepšieho románu Johna Grishama takým spôsobom, že neexperimentoval s ničím. Kamera je obyčajná, strih je obyčajný, hudba je obyčajná. Svoju režijnú invenciu potlačil na minimum (chvalabohu, že ano :) a sústredil sa výhradne na hercov (ktorí sú skvelí) a na príbeh, ktorý si ale plne vystačí, lebo je tak silný a nútiaci zamyslieť sa, že experimentovanie s formou filmu by bol priam hriech. Je nám tu ponúkané mimoriadne morálne dilema, na ktoré si asi každý utvorí svoj názor. Dokedy je vražda (premyslená, chladnokrvná a krutá) zločinom a hriechom a kedy je vykonaním zaslúženej spravodlivosti? Vrcholom filmu je záverečná reč Matthewa McConaugheyho, ktorá je tak silná, emotívna a "zo srdca", až mi z toho mráz behá po chrbte.

Červi (1975)

Šialený vedec vyvinie formu parazita, ktorý svojho hostiteľa nakazí nekončiacou sexuálnou agresiou. Toľko základná premisa filmu ako vytiahnutá z nejakého z-tkového sci-fi z 50-rokov - ujať sa toho taký Ed Wood, asi by to bol jeho najzábavnejší film. No my sme v rokoch 70-tych a toto je celovečerný debut neskôr skultovneného magora menom David Cronenberg, tak tu namiesto toho máme (ne)zdravo hnusný a zvrhlý horor s výbornou atmosférou, ktorý musel byť svojho času určite poriadnym shockerom a slabším žalúdkom ani dnes nemusí byť pri pozeraní všetko jedno. David vo svojich začiatkoch ešte nebol tak vyspelým a sústredeným rozprávačom, preto Shivers (a hlavne o dva roky mladší Rabid) pôsobí niekedy nekompaktne a chýba mu výrazná hlavná postava, ktorá by príbeh "ťahala", no hlavne za atmosféru, freudovsko-kafkovskú tematiku a politickú nekorektnosť si tých päť hviezd predsa len zaslúži. 9 / 10

Čistá práce (2008)

Napeckovaná retro kriminálka s doteraz najlepšou rolou Jasona Stathama. Príbeh je síce jednoduchý ako facka, ale tvorcom sa darí dávkovať ho spôsobom, že počas celých 110 minút nestrácame záujem a nenudíme sa ani na chvíľu. Nevyprofilovanosť a plochosť postáv je daň za koncept a dá sa odpustiť, čo mi však vadilo, bolo zbytočné plýtvanie priestorom pre aférku Terryho a Martine, ktorá do dramaturgie vôbec nebola potrebná... teda ak nechceme hromadiť klišé. Nebyť toho, idem na plný počet. Takto slušných 8 / 10. P.S.: Dva odkazy na The Italian Job potešili.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Na The Devil Wears Prada je krásne vidno, ako veľmi dokážu kvalitní herci pozdvihnúť inak dosť zlý film. Nebyť v prvom rade Meryl Streep a Stanley Tucciho a v podstate aj Anne Hathaway a Emily Blunt, ktorí dokázali zo svojich schematických postáv vyždímať absolútne maximum, dal by som snáď jednu hviezdičku. Ale sú tam, takže vlastne môžem týmto nahromadeným klišé dať s kľudným svedomím priemerné tri hviezdy a 5 / 10.