Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Terva 

všechny recenze uživatele

Proč pes vrtí ocasem ? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by psem............. Natočeno podle knihy "American Hero", kterou napsal Larry Beinhart. A proč ? Proč ne ? A co ta bombardér B3 ? Jaký bombardér ? Zatloukat, zatloukat, zatloukat. CITUJI - Já Oskara nemám......... Film o politice a hlavně o tom, jak "vrtěti" veřejným míněním. CITÁT - Zrovna jsem se chtěl vožrat.......... V 55 minutě jsem se lehce usmál - Dustin Hoffman tam v jedné scéně hladí prezidentský stůl. Jo a znáte to, tu píseň Stará bota ? Kdysi v mládí jsem jí slyšel. Povedený snímek, dobří herci, pěkná hudba. Film má neustále se měnící spád situací a nové a nové nápady....... válka skončila, ať žije válka...........není nad showbiznis, co ? Ale nikomu to neříkejte, mohli by vás zabít. Nejlepší roli má Wooody Harrelson jako William A. Schumann. Ten si to prostě užíval. CITÁT - Nedá si někdo pivo ?........... ()

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Rafinovaná satira, která s časem zraje jak víno a neztrácí na aktuálnosti. Film vyšel o více než dekádu dřív, než náš svět začalo ovlivňovat působení sociálních sítí, které toto téma vyšponovaly na úplně jinou úroveň. Z tohoto pohledu se dá Wag the Dog považovat za jakýsi prekurzor enormního nárůstu ovlivňování běžné populace pomocí fake news. Film ve velkém stylu servíruje plejádu bizarních momentů, které vás dozajista pobaví, ale zároveň i zamrazí, když si uvědomíte, že to vše – ať už je to jakkoliv přitažené za vlasy – je založené na realitě. Výborných a chytrých satirických filmů zas tolik není – Wag the Dog mezi ně ale rozhodně patří. ()

Reklama

Vitason 

všechny recenze uživatele

Zastírací manévr je stejně starý jako lidstvo samo a každý ho snad alespoň jednou použil. Když jsem například přišel jako malý školáček s poznámkou domů, že jsem zase něco provedl, tak jsem první mamince řekl, že jí to sluší, nebo se snažil odvést řeč jinam. A teď si představte, že by někdo rozjel válku, aby tak odpoutal pozornost. Co když třeba Napoleon a Hitler vytáhli na válečná tažení, aby odvedli řeč od svých malých penisů a místní slečny se tak musely bát o své drahé místo toho, aby se jim posmívaly :-) Vrtěti psem je velice inteligentní komedie, které nechybí kritický pohled, švih ani vtip. K tomu se De Niro i Hoffman se svým ,,To nic není." své role vychutnali a ani herci jako William H. Macy a Woody Harrelson se na relativně malém prostoru nenechali zahanbit. Tento snímek ukazuje, jak s námi média dokážou manipulovat a rozhodně ho doporučuji všem, kteří všemu v televizi slepě důvěřují. ,,Je to pravda. Bylo to v televizi." ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodně, ale fakt hodně dobrý. Film těží ze svého námětu úplný maximum. Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo spíš plakat nad tím jakým způsobem se dá manipulovat s veřejným míněním a troufunu si říct, že ani tvůrci sami nečekali , že tnou do živýho i 20 let od vzniku filmu. Bobby i Dustin předvádí naprosto suveréní herecký představení. ()

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Not as seen on TV. Zvláštní, jak za těch víc než 15 let od premiéry tenhle film nezestárl ani o minutu, spíš naopak. Svým způsobem je dnes aktuální víc než kdykoliv předtím. Pavel Ebr kdysi v pojednání o Benešových dekretech použil větu, která se sem náhodou výborně hodí: "Lidi - prosím - mějte rozum, používejte hlavu a nenechte se zblbnout politiky a mediálními hvězdami. Díky." Překrásně řečeno, co říkáte? Nicméně uznávám, že v praxi není naplnění tohoto výroku vždy věcí úplně snadnou, skoro by se dalo říct, že jde o záležitost přímo nelehkou. Neboť není pro panující státní režim (libovolného typu) vetšího třídního nepřítele nežli člověka, který pochybuje, přemýšlí, který se ptá... Jenže takových jsou plné hřbitovy, ordinace či noclehárny Armády špásu. No řeknětě sami, není jednodušší si říct: "OK, bylo to v televizi, tak to asi bude pravda". Nicméně, až Vás zase budou na iDěsu, FUCKtuálně či (hov)Novinkách krmit propagandou o potřebě války proti teroru, korupčních s(k)andálech, finančních krizích či zpívajících paterčatech islandského lenochoda, zkuste použít hlavu a tu sračku vypnout. Uvidíte, jak se Vám uleví... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Původním autorem De Nirovy věty: "Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra," je americký generál George Patton. (StarsFan)
  • Scéna, ve které visí na drátech boty přivázané tkaničkami se natáčela kousek od US Capitolu na East Capitol Street. Produkce nechala několik párů na místě i po natočení scény - vydržely tam i několik let. (don corleone)
  • Telefonní číslo 800 555-0199 je používáno ve filmu poměrně často (například stejné číslo měl Lester Burnham do své kanceláře v Americké kráse). Je to jediné oficiálně povolené číslo s předčíslím 800 provozovatelem telefonní sítě pro použití v médiích. (don corleone)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama