Historie Rudé armády

(TV film)
  • Francie L’Armée rouge (více)

1. Velká vlastenecká válka: 22. června 1941 zahájil Hitler operaci Barbarossa, pečlivě utajovanou invazi do Sovětského svazu. Na východ vtrhlo 3,5 milionu vojáků Wehrmachtu a jeho spojenců. Sovětský generální štáb byl útokem zaskočen, lidový komisař obrany SSSR Semjon Konstantinovič Timošenko se sám neodvážil probudit Stalina. Obrátil se na svého zástupce, generála Žukova. Stalin na druhém konci linky s klidem pronesl, aby zavolali na politbyro do Kremlu. Tváří v tvář nebezpečí měl sovětský vůdce po ruce jedinou odpověď: represe. Nejvyšší velitele, kterým se nepodařilo německou ofenzívu zastavit, dal zatknout a zastřelit. Kvůli zvýšení akceschopnosti velení přidělil Stalin ke každé jednotce komisaře z politické správy NKVD. Oficiálním důvodem bylo zvýšení bojové morálky vojáků. Ve skutečnosti lidé z NKVD hlásili sebemenší prohřešek a „očišťovali“ vojenské řady od jakýchkoli projevů zrady či poraženectví.
2. Studená válka: Od konce 40. let minulého století se miliony sovětských vojáků staly součástí ideologického konfliktu mezi Východem a Západem... 25. prosince 1991 prezident Michail Gorbačov, stojící v čele rozpadajícího se impéria, oficiálně vyhlašuje před kamerami celého světa konec existence Svazu sovětských socialistických republik. Stačilo pár minut a přídavné jméno "sovětský" bylo vyřazeno ze slovníku. Spolu s ním zanikl i komunistický blok, který výrazně změnil poválečný svět. Zmizela i Rudá armáda. Velká sovětská armáda, legendární svým vítězstvím nad nacismem ve Velké vlastenecké válce. V červenci 1945 se sešli Stalin, britský premiér Churchill a americký prezident Truman na Postupimské konferenci. Ačkoli měla položit mírové základy pro poválečné uspořádání, jen potvrdila nevyhnutelnou konfrontaci mezi oběma systémy. Komunisté a kapitalisté se otevřeně postavili proti sobě. Prostřednictvím Marschallova plánu poskytl prezident Truman šestnácti evropským zemím materiální pomoc. Státy osvobozené Rudou armádou se ocitly v sovětské sféře vlivu a Stalin nedovolil, aby mohli využívat finanční pomoci ze Západu. Nepřátelství mezi Východem a Západem se zhmotnilo v podobě železné opony, která kontinent rozdělila na dvě části a celý svět vstoupil do období studené války. (Česká televize)

Arsenal83

Prvá časť lepšia ako druhá, predsa len ide o hlbšiu históriu, ale celkovo veľmi fajn, napriek tomu, že ide o západný dokument, až tak protiruský nie je, ak teda nepovažujete pravdu za protiruskú. To, že vojaci v druhej svetovej boli dosť nekultúrne hovadá a znásilňovači je známy fakt. Aj to, že ich "obeta" miliónov padlých nebola o hrdinskej obete, ale o tom, že istý boľševický krivák s tvárou doďobanou a prašivými fúzmi bol ochotný obetovať koľkokoľvek svojich ľudí, pretože ako sám povedal: "Smrť jedného človeka je tragédia, smrť miliónov ľudí je len štatistika." Takže nejakých 20 miliónov padlých, to je len záznam na špinavom papieri, ale dostal Sovietov k víťazom vojny a k ovládaniu veľkej časti sveta. Ako to ďalej dopadlo už vieme a žiadne tieto ideologické vojny nemôžeme podporovať, pretože aj tak najviac a vlastne skoro výlučne trpia nevinní. Avšak istí diskutéri zabudli na to, že nielen z východu zlo menom vojna pochádza, napriek tomu tu onanujú, ako keby im strýčko Joe hodil štvrťák na rohlík. Lebo po roku 1945 tu je aj iný svetový policajt, dokonca hlavný žandár, ktorého však niektorí pokrytecky adorujú, pochlebujú mu a keď by mu hodili na hlavu aj napalm, tak to neodsúdia a povedali by niečo ako náš poslanec ušoplesk Osuský o Srboch: "to je humanitárny napalm a ja blbec som si to vlastne zaslúžil." No ale od popieračov kritického myslenia a vlajočkárov ťažko očakávať niečo iné, keď za to isté, za čo hania napríklad Rusko, tak za to chvália Izrael. Morálnym kompasom im krúti ako keby sa nachádzali v poli priemyselného magnetu. ()

Trevor

V roku 2021 sa objaví dokument o zlej bububu sovietskej armáde neustále páchajúcej vojnové zločiny za čias Sovietskeho zväzu, necelého pol roku pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Že to tu češi ozdobia komentármi o zlom Ruskom medveďovi bolo jasné bez toho, aby dokument človek ešte videl, kurňa naserie keď ti burlaci z Volgy zkonfiškujú rodinný majetok a posledný Hrabě Drákula zo Štenbergu sa musí zamestnať v továrni u Baťu a Ty ako potomok už iba o tom ako si Tvoji predkovia užívali v lázňach kým na nich robili poddaný z okolia môžeš iba snívať, ale rovnako dobrý dokument by sa dal natočiť aj o američanoch a ich syndrónom po nezmyselných ofenzívach mierotvorcov z Matičky Ameriky či už vo Vietname, Lýbii, Sýrii, Iraku a ďalších mnohých krajinách. Nehovoriac o článku z novín na ktorý od začiatku dospievania nezabudnem z fotografiou vojakov UNPROFOR, ktorý si na ražni grilovali somálskeho povstalca. Ale to sa podľa vytretej proamerickej časti obyvateľstva evidentne nestalo, ani Guantanámo, to je hoax. A bežný človek? Pri pohľade do svojej peňaženky a na svoj účet sa čuduje, ako sa Putinovi s Bidenom podarilo takéto nádherné divadlo (samozrejme bola za nimi obomi silná finančná lobby oboch strán) a rozvrátiť spoločnosť tak, aby sa hádala kvôli vakcinám, nezmyselnom dohodnutom vojenskom konflikte na ktorý doplatili úplne všetci, niektorí aj svojimi životmi. Ukrajincov a Rusov mnoga, len peňazi na účtoch Muska a Bazoša malo pomalo. A spomínať neúspech Krasnej armiji v Afganistani potom čo odtiaľ utieklo celé NATO, to fakt??? :-D Keby súdruhovia z JUESEJ vedeli čo spôsobia tým že počas prvej svetovej vojny podporia revolúciu v cárskom Rusku či neskôr pomôžu Číne v časoch hladomoru, určite by konali inak. ()

fragre

Působivý dokument ve dvou dílech o Rudé (Sovětské) armádě. V prvním díle je těžištěm Velká vlastenecká válka, ale není opomenut vznik RA, která se rychle zbavila ideálů demokracie a pod vedením Trockého se stala ozbrojenou účinnou silou bolševiků.  V druhém díle je těžištěm nasazení v Afghanistánů, ale opomenuty nejsou ani zásahy v Maďarsku a Československu. V dokumentu nejsou zamlčena ani válečná zvěrstva a ani morální rozklad zesílený právě Afghanistánem. Při službě v ČSLA v 80. letech jeden často slyšel, ať je rád, že neslouží v Sovětské armádě. A vskutku, šikana a dehumanizace tam byla na podstatně vyšší úrovni. ()

jedna_vrana

Koľko krutých vodcov sa zmestí do histórie jedného národa? Koľko premrhaných ľudských životov - znivočených, pošliapaných, odvlečených, znásilnených, uvrhnutých do hladu a chudoby? Toto sa robí vlastnému národu? Podľa hesla: "ľudí je mnoho"? Potreba mocných hromadiť a hromadiť a kŕmiť svoje egá... To nemá koniec a už vôbec nie šťastný. ()

petikacka

O druhé světové sbírám informace vlastně od dětství, aniž bych to chtěla. Až jsem si myslela, že už vím úplně všechno. Nicméně se mi pouze potvrdilo rčení, že "Čím více vím, tím víc si uvědomuji kolik toho nevím". A tento dokument mi to jenom potvrdil... Jeden se má pořád co učit z historie. Za mě 100% ()