foto

Harry S. Truman

  • nar. 8.5.1884
    Lamar, Missouri, USA
  • zem. 26.12.1972 (88 let)
    Kansas City, Missouri, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Harry S. Truman (8. května 1884 Lamar, Missouri – 26. prosince 1972 Kansas City, Missouri) byl 34. viceprezident a 33. prezident Spojených států amerických. V úřadu prezidenta vystřídal Franklina D. Roosevelta, který úřad zastával nejdéle ze všech prezidentů USA. Harry S. Truman úřad prezidenta zastával v letech 1945–1953. Jednalo se o velmi významné období, jelikož prezident Truman musel pokračovat v americkém válečném úsilí proti Japonskému císařství a současně musel po druhé světové válce čelit hrozbě komunismu, což na konci jeho funkčního období vyústilo v účast Spojených států ve válce v Koreji.

Harry S. Truman se narodil 8. května 1884 v Lamaru, ve státě Missouri, ale nejdůležitější léta svého mládi strávil v Independence, Missouri, kam se jeho rodina přestěhovala. Zajímavostí je, že písmeno „S" v jeho jméně nezastupuje přímo druhé jméno, ale jedná se pouze o iniciálu, kterou mu jeho rodiče dali po jeho dědečcích Andersonu Shippu Trumanovi a Solomonu Youngovi. V roce 1901 ukončil střední školu a po pěti letech úřednických funkcí se stal farmářem. Po vstupu Spojených států do první světová války dobrovolně narukoval do Národní gardy a byl odvelen do Francie. Po ukončení války se vrátil zpět do Independence, kde se roku 1919 oženil s Bess Wallace. V té době začal podnikat s oblečením, což ovšem nemělo příliš velký úspěch. Neúspěšný byl také jeho pokus dokončit Missourskou univerzitu, kde chtěl vystudovat práva. I přes tyto neúspěchy zůstává důležitým mezníkem jeho působení ve válce, kde získal mnoho zkušeností, které mu později pomohly v jeho prezidentském úřadě.

V roce 1922 byl Truman zvolen soudcem krajského soudu ve východním volebním okrsku Jackson v Missouri, což však nebyla funkce justiční, ale administrativní. V roce 1926 byl zvolen předsedou soudního senátu a do této funkce byl znovuzvolen v roce 1930. V roce 1933 byl Truman v Missouri jmenován ředitelem Federálního úřadu pro opětovné začlenění do zaměstnání. V roce 1935 byl zvolen senátorem za stát Missouri. Již tehdy byl stoupencem prezidenta Franklina D. Roosevelta. Jako senátor Truman v roce 1940 navštívil mnoho vojenských základen, kde byl konfrontován se špatným financováním. Truman se tak stal silným kritikem těchto aktivit a angažoval se pro změnu založením „Trumanovy komise". Účelem této komise bylo zajistit, že v americké vojenské produkci nebude docházet k plýtvání finančních prostředků a jejich neefektivnímu využívání. Tyto aktivity velmi zvýšily popularitu Harryho S. Trumana a dostaly jej např. na obálku časopisu Time. Pravdou je, že aktivity Trumanovy komise zachránily miliardy dolarů.

V roce 1945 se Harry S. Truman stává viceprezidentem. V této funkci však působí pouze 82 dnů. 12. dubna 1945 umírá prezident Franklin D. Roosevelt a Truman se tak stává jeho nástupcem. I když lze říct, že v této chvíli bylo nacistické Německo de facto poraženo, stejně jako jeho evropští spojenci, válka s Japonskem v Pacifiku nadále pokračovala. Prezident Truman byl postaven před nelehký úkol. Na papíře již byla připravena Operace Downfall skládající se z operací Olympic a Coronet. Tato operace představovala plán invaze na japonské území a jeho postupné dobytí. Tento scénář však počítal se stovkami tisíc mrtvých příslušníků amerických ozbrojených sil a miliony mrtvých Japonců. Tyto odhady byly racionálně uváženy mimo jiné s ohledem na japonské válečné odhodlání, které se mísilo s čirým fanatismem. Tato fakta tak přispěla k rozhodnutí ukončit duhou světovou válku jiným způsobem. Harry S. Truman rozhodl použít atomovou bombu, kterou v rámci Projektu Manhattan vyvinuli vědci pod vedením Roberta Oppenheimera. Za použití amerických bombardérů B-29 tak došlo k prvnímu válečnému využití jaderné zbraně. Cílem byly japonská města Hirošima a Nagasaki. Totální destrukce těchto měst a desítky tisíc obětí přiměly Japonsko ke kapitulaci. 2. září 1945 tak skončil největší konflikt v dějinách lidstva.

Pro poválečnou angažovanost Spojených států pod vedením Harryho S. Trumana můžeme použít synonymum „Trumanova doktrína". V návaznosti na tuto doktrínu vzniká v roce 1948 Marshallův plán. Plán, pojmenovaný podle jeho tvůrce a iniciátora ministra zahraničí George C. Marshalla, počítal s hospodářskou pomocí poválečné Evropě. Státy západní Evropy, které (na rozdíl od států východní Evropy pod vlivem Sovětského svazu) plán přijaly, tak dokázaly uvést do pohybu své válkou zničené ekonomiky a průmysl. Smyslem Trumanovy doktríny však nebyla pouze hospodářská pomoc, ale také zadržování expanze komunismu. Podíl na této iniciativě měl do jisté míry také Winston Churchill, který varoval před vlivem Sovětského svazu a rozšiřováním komunismu. Toto období můžeme označit za počátek Studené války.

Poválečné prezidentské období Harryho S. Trumana se vyznačovalo jeho snahou prosazovat lidská práva, zejména pak v souvislosti s černošským obyvatelstvem. Dále pak jeho podporou vzniku samostatného Státu Izrael, k čemuž pak v roce 1948 skutečně došlo. Velkou zkouškou byla také berlínská krize, kdy byli západní spojenci nuceni tzv. leteckým mostem zásobovat obyvatelstvo západního Berlína kvůli sovětské blokádě. V roce 1950 pak komunistická Severní Korea napadla Jižní Koreu, na což reagovala nově vzniklá Organizace spojených národů vysláním vojenského kontingentu, kde měli Američané největší podíl. Harry S. Truman skončil ve svém druhém funkčním období několik měsíců před koncem korejské války.

V roce 1951 Kongres Spojených států ratifikoval 22. doplněk ústavy, který neumožňoval americkým prezidentům více než dvě období v prezidentském úřadu. I přesto, že se tento doplněk na Trumana nevztahoval, jelikož byl v době ratifikace prezidentem, Truman ukončil svoji volební kampaň kvůli neúspěchu v New Hampshiru. V roce 1953 se Truman vrátil do Independence, kde se věnoval psaní a přednáškám. Mimo jiné se také zasadil o vznik Prezidentské knihovny a muzea Harryho S. Trumana, kterou v roce 1957 daroval státu. Tento krok se poté stal praxí pro jeho následovníky. V roce 1956 navštívil se svou ženou Evropu, kde se mu dostalo vřelého přijetí. Ve Velké Británii získal čestný titul Oxfordské univerzity. 5. prosince 1972 byl přijat do nemocnice v Kansas City ve špatném zdravotním stavu. Harry S. Truman zemřel 26. prosince 1972 v 7:50 ráno ve věku 88 let. Místem jeho posledního odpočinku se stalo nádvoří jeho knihovny. Po jeho boku byla také pochována jeho žena Bess. Zde byl také rozprášen popel jeho dcery, která zemřela v roce 2008, stejně jako jejího zesnulého manžela.

Slova, která Harryho S. Trumana vystihují patrně nejlépe, měl jako prezident ve svém úřadě zapsané na dřevěné desce na svém pracovním stole. Stálo tam "The buck stops here" (dolar končí tady). Tento nápis se vztahuje k americkému lidovému rčení „buck passing" (předávání dolaru), jehož význam je převedení zodpovědnosti na druhého člověka.

Václav "Jimy" Císař

Herecká filmografie

Filmy

2017 Akta Pentagon: Skrytá válka - a.z.
2015 Krycí jméno U.N.C.L.E. - a.z.
2010 Zvláštní vztahy (TV film) - a.z.
2009 The Flying Scissors
2004 Osobní prohlídka (TV film)
1995 Nixon
Truman (TV film) - a.z.
1989 Sbohem, blues
1966 Follow Me, Boys!
1963 Vítězové - a.z.
1955 It's Always Fair Weather
1951 Riskuj všechno!

TV seriály

1978 M*A*S*H (TV seriál) - a.z.
Naše nejlepší okamžiky 2 (S07E05) - a.z.
Naše nejlepší okamžiky 1 (S07E04) - a.z.
1976 M*A*S*H (TV seriál) - a.z.
Probuzení (S04E24) - a.z.
1959 Sunday Showcase (TV seriál)
1957 Portraits of Power (TV seriál) - a.z.
1950 The Jack Benny Program (TV seriál)

Dokumentární

2018 Billy Graham: An Extraordinary Journey (TV film) - a.z.
2014 Kódy a spiknutí (TV seriál) - a.z.
2012 10 věcí, které nevíte (TV seriál) - a.z.
Kniha tajemství Ameriky (TV seriál) - a.z.
Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (TV seriál) - a.z.
2011 Ethos - a.z.
Propaganda ve službách studené války (TV seriál) - a.z.
2009 2. světová válka: Ztracené filmy (TV seriál) - a.z.
Druhá světová válka v barvě (TV seriál) - a.z.
Loose Change 9/11: An American Coup - a.z.
UFO: Vím co jsem viděl (TV film)
Vetřelci dávnověku (TV seriál)
2008 Významná letadla (TV seriál) - a.z.
2007 Bílé světlo/Černý déšť: Zničení Hirošimy a Nagasaki
Pride Against Prejudice: The Larry Doby Story (TV film)
Tajemství historie (TV seriál) - a.z.
2005 Hirošima (TV film)
Why We Fight
Zweite Republik - Eine unglaubliche Geschichte, Die (TV seriál) - a.z.
2004 Akta UFO (TV seriál) - a.z.
Cecil B. DeMille: American Epic (TV film) - a.z.
Konspirace? (TV seriál)
The Conscientious Objector
2003 Churchill (TV film) - a.z.
Korporace - a.z.
Penn & Teller: Bullshit! (TV seriál) - a.z.
Příběh pop music a politiky (TV seriál)
Wild West Tech (TV seriál)
2002 Burning Wall, The - a.z.
Jalta: mír, síla a zrada (TV film) - a.z.
Out of the Blue
2001 Historie vs. Hollywood (TV seriál)
War Stories with Oliver North (TV seriál)
2000 American President, The (TV seriál)
1999 Century: America's Time, The (TV seriál)
Korejská válka: Oheň a led (TV seriál)
Second World War in Colour, The (TV seriál)
1998 Dynasty: The Nehru-Gandhi Story (TV film)
Hollywoodism: Jews, Movies and the American Dream (TV film)
Studená válka (TV seriál)
1997 Long Way Home, The
The Fifties (TV seriál)
1996 100 Years of Olympic Glory (TV film) - a.z.
Bob Hope: Laughing with the Presidents (TV film)
Churchills, The (TV seriál)
1995 Blood & Iron: The Story of the German War Machine (TV seriál)
Enola Gay and the Atomic Bombing of Japan
Hirošima (TV film)
1994 Divy minulosti (TV seriál)
Století válek (TV seriál)
1991 Empire of the Air: The Men Who Made Radio - a.z.
1989 11-22-63: The Day the Nation Cried (TV film)
1988 American Experience (TV seriál)
1987 Biography (TV seriál)
1985 Backstage at the Whitehouse
1983 Seeing Red
Vietnam: A Television History (TV seriál)
1982 Atomic Café
If You Love This Planet
1981 The Day After Trinity
1976 Písně pro poválečnou dobu
1975 Brother, Can You Spare a Dime?
1974 Hearts and Minds - a.z.
1973 Svět ve válce (TV seriál) - a.z.
1968 Tuesday's Documentary (TV seriál) - a.z.
1965 Trip Down Memory Lane, A
1964 Franco: ese hombre
Čtyři dny v listopadu
1962 Committee on UnAmerican Activities - a.z.
1953 Bis fünf nach zwölf - Adolf Hitler und das 3. Reich - a.z.
1952 Hoaxters, The
1951 Näin syntyi nykypäivä... 1900-1950
1950 Fifty Years Before Your Eyes
1945 Hitler Lives
Universal Newsreel

TV pořady

1999 ABC 2000: The Millennium (TV pořad)
1997 Dny válečného pekla (TV pořad)
1968 60 Minutes (TV pořad)
1961 The DuPont Show of the Week (TV pořad)
1953 Person to Person (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace