36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

liborek_

Na filmy, jejichž obrazy jsou pevně zafixovány v dětské hlavě a jsou spojeny s určitými pozitivními vzpomínkami by se po pětadvaceti letech asi nemělo koukat... Kolik jen úderů schytal ten starý ořešák u babičky na zahradě vedle hromady poskládaného starého dřevěného oplocení, které v dětské představivosti byl klášterem Šaolin...? A to zásluhou především tohoto filmu. Ten posun ve vnímání filmového díla je neuvěřitelný: To, co jsme tenkrát viděli jako fascinující souboj dobra a zla - nám tehdy novými - zvláštními bojovými prostředky, dnes vidím jako směšnost s příšernými herci předvádějícími dobře nacvičenou gymnastiku a potřísněnými krví nepřirozené barvy. Přesto jsem v té legendární výcvikové části určité stopy působivosti našel i po těch letech a moji nejoblíbenější scénu, kdy hladový San Te hledá v jídelně zbytky rýže poté, co po zpackaném přeskoku vodního příkopu přišel pozdě na večeři, jsem si užil s patřičnou dávkou nostalgie. ()

genetique

Doteraz som bol zvyknutý len na bláznivé bojové štýly Jackieho Chana, či stroho príbehové a priamočiare akčné súboje v podaní Jeta Liho. Nejaká tá samurajská dráma, ale toto bolo konečne o niečom inom. Samozrejme, že podstata príbehu nesiaha nijak zvlášť do výšin, spracovanie však áno. Konečne sa jedná o poriadnu ukážku zdokonaľovania bojových umení od základného výcviku v udržaní rovnováhy až po finálnu spirituálnu výuku. Samozrejme nechýba poriadne divoká choreografia (najmä kúsky s trojdielnou tyčou idú do vytrínky) a záverečný fight. 80%. ()

Snorlax

Většina filmů žánru kung-fu mi přijde nechtěně velice komická, zde jsou takto zábavné pouze heky a vzdechy bojovníků. Jedná se o sympatickou pohádku, v níž dobro vítězí nad zlem. Film postrádá obvyklou křečovitost většiny zástupců svého žánru, nic zásadně nepřehání, takže je na něj příjemné pokoukání. ()

predators

Pamatuju se, že vhsky s šaolin tématy patřily u nás doma k těm nejhranějším. O to víc mé srdce zaplesalo nad kvalitou, v jaké se nám tato série řítí na naše fullHD televizory. Během těch 30-ti let prošly bojové filmy několika změnami, dnes s vyjímkou Tin Mana na podobný žánr jen těžko narazíme a tak jsem se zarputilým a hladovým pohledem nespustil z mistrů Šaolinu oči. Paráda! 80% ()

GigaPudding

Liu Yu-Te jako horkokrevný student se přidá k rebelům proti mandžuské vládě, ale brzo je odhalí a on se rozhodne utéct do Šaolinského kláštera, kde přijme jméno San Te , aby se naučil kungfu a všechny je mohl zmlátit a naučit kungfu i prostý lid :). V klášteře taky přichází to nejzajímavější z celého filmu a to je šaolinský výcvik, který zahrnuje spoustu zvláštních cviků jako nošení vody, přeskakování po kládách nebo hlavičky do pytlů s pískem. San Te si nejdřív myslí že je to brnkačka, ale moc se mu nedaří a dokonce i ze začátku zkouší podvádět, ale protože je vytrvalý a cílevědomý, tak prochází všemi výcvikovými komnatami, aby ukázal divákům zajímavé věci a hlavně pěknou a zábavnou bojovou choreografii, která má vrchol v bojích s trojdílnou tyčí. Protože film má dvě hodiny a samotnému výcviku je věnovaná velká část, tak konec je takový docela rychlý, ale třeba to je jen tím, že San Te je prostě největší borec :). První část před výcvikem mi ale přišla docela vleklá, ale možná je to tím, že jsem se dívala pozdě a chtělo se mi spát, takže při dalším kouknutí to třeba bude na ***** :). ()

• Navzdory anglickému názvu filmu (Shaolin Master Killer – Šaolinský zabiják) je představa usmrcení člověka pro skutečného Šaolinského mnicha nepřijatelná. (HellFire)
  • V Česko-Slovensku bol film prvýkrát distribuovaný na VHS v skrátenej verzii (cca 82 min), ktorá neobsahovala scénu v 1. komnate, zábery so symbolom svastiky a ani niektoré ďalšie scény. (Piri)
  • Na 24. Asijském filmovém festivalu získal film první místo v kategorii „Best Martial Arts Award“. (HellFire)