Vyšetřovatelé zjišťují, jestli mohla společnost Boeing částečně zavinit dvě letecké katastrofy během pár měsíců tím, že jí šlo spíš o zisk než o bezpečnost. (Netflix)

milwaukee

10 vteřin a jste mrtví. Jsou zisky víc než lidské životy? Na tenhle dokument jsem na Netflixu narazil úplně náhodou, ale dobře, že se tak stalo. O letadlech už jsem mluvil na ČSFD několikrát, protože je to moje oblíbené téma. A s tímhle tématem mám docela úzký vztah. Snad proto že v 737 Max jsem dva měsíce před tímto incidentem letěl. A hned dvakrát. Když jsem se pak dověděl, že Boeing o tomto problému věděl a v rámci cen akcií a zisku neudělal nic, chtělo se mi hlasitě křičet. Výpověď zaměstnanců, že s příchodem nového generálního ředitele, šlo všechno do háje, úspory, propouštění zaměstnanců a tak nějak celkově. Zaměstnanci, kteří byli dříve na firmu hrdí a věděli, když přijdou s problémem, firma je vyslyší a situaci bude řešit. Nyní se je snaží umlčet, případně je propustí. A tak se vlastně s hlediska úspor a vyšších zisků do MAXu montoval systém MCAS. Nikdo o něm nevěděl, piloti nebyli proškolení (to by stálo peníze) a pak, když letadla začala padat, házeli všechnu vinu na piloty. Mrtvej pilot se už bránit nemůže. Ale pozůstalí neslozili zbraně a dobře udělali. Vyšetřování zjistilo, že už při první nehodě Boeing přesně věděl, kde je problém. Ale mlžil, lhal a zdržoval vyšetřování. A to se mu nakonec vymstilo. Malá odbočka. Pokud je zisk na prvním místě, jde všechno do hajzlu. Možná zisk firma na chvíli zvýší, ale je to jen dočasná záležitost. Dělám v korporátu, který jakoby po výměně generálního ředitele začal kopírovat chování managementu v Boeingu. Pokud zaměstnanec nahlásí problém, je umlčen. Příště už raději drží hubu a krok a pokud ne, je označen jako toxický element, který je příliš zatížen minulostí a okamžitě odejit. A já hubu držet nebudu. Pohár již přetekl. Netflixu děkuji za tento dokument, který mi otevřel oči a pomohl mi rozhodnout se v tom, že proti svinstvu se musí bojovat. ()

Anthonny

Dokument len poukazuje aká je sila peňazí aj v takej firmy ako je Boeing. Ľudsky život je až na druhom mieste $€£ vládnu svetom… ()

Heywood

Šéfové Boeingu, BIG tech a globalisté vůbec jsou naprosto splachovací, bezcitní a mimořádně bezohlední lidé. Přirovnat je k nacistům je už téměř blízko, protože jsou lidem, demokraciím a světu už stejně nebezpeční. Film to poodkryl jen kouskem, protože i autoři se báli žaloby. Nikdo nikde necítí žádnou lítost. Lhostejnost občanů konzumentů je ale stejně tak strašlivá. Na této lhostejnosti staví globalisté svůj zisk a to film mohl jen naznačit. U dokumentárního filmu nečekejme umění, ale to, co nám informačně nabídne. A zde to bylo velmi dobré, přehledné a usvědčující. 75% ()

Proso

Dokumenty od Netflixu většinou stojí za to, ale taky mi na nich vždy trochu vadí ten přehnaný perfekcionismus. Je to jakoby by byly tvořeny v továrně na to, jak co nejjednoduššeji a nejokatěji přimět diváka k sentimentální reakci skrz kombinace práce kamery, scénáře a hudby, a ve výsledku pak paradoxně působí strašně nelidsky. Downfall by však, trochu ironicky, tenhle přístup potřeboval jako sůl. Takto amatérský přístup k dokumentu jsem skutečně už dlouho neviděl. Jakýkoliv potenciál tématu je ten tam tak po 20 minutách. Výpovědi rodinných příslušníků tam jsou jen snad proto, aby to trvalo dýl než hodinu a zhruba polovina filmu je o tom, že před kamerou sedí bývalí zaměstnanci Boeingu a vzpomínají na krásne staré časy skrz jejich nostalgické brýle. ()

martincba

Povrchný dokument cielený na emócie bez hlbšieho technického opisu. Dokument od PBS vysvetľujúci MCAS: https://www.youtube.com/watch?v=wXMO0bhPhCw ()

stret

Dokument, ktory v plnej nahote ukazuje, ze podnikatel nas kludne zabije kvoli kseftu a zisku. Ze to tak je vidi kazdy kto ma otvorene oci v beznom zivote. Zisk je na prvom mieste, ludsky zivot az na x-tom mieste. Chamtivost first - je systemova chyba kapitalizmu, alebo co to vlastne uz teraz je. Pripad Boeing a FAA v mnohom strasidelne pripomina experimentalne vakciny Pfizeru a jeho sluzky FDA. Tu je ale situacia komplikovanejsia, lebo na rozdiel od ludi zabitych Boeingom sa ludia zabiti slendrianskymi vakcinami na kseft - dokazuju horsie. Ale aj to pride. ()

Maslo133

Dobře natočený a nenudící dokument. Nic světoborného, ale člověka to provede celkem přehledně celou kauzou. Ukázka naprosté arogance, chamtivosti, úplatnosti a beztrestnosti obřích korporací končící směšnou pokutou. A jede se dál... ()

tba4u

Předně, vzhledem k mnoha předchozím recenzím, tohle není server, kde hodnotíme konkrétní kauzu, ale kvalitu dokumentu. Z toho pohledu mě zajímá, že je to dokument, který není tendenční, snaží se shromáždit všechny relevantní informace, a vzhledem k tomu, že riskuje žaloby od mocné korporace i celkem věřím tomu, že pracuje s podloženými informacemi. Drží tempo, nejde o nějaký přelomový dokumentární film, ale o poctivé řemeslo. I z hlediska investigativy mi jako někomu, kdo se o létání hodně zajímá, a o této kauze docela něco ví, připadá zajímavý a objevný, minimálně tím, jaké množství informací shromáždil v jednom formátu. A to i mnoho informací, se kterými jsem se dosud nesetkal, ačkoli jsem kauzu sledoval. A i se trochu posunul můj názor na příčinu obou nehod. Za mě je to hodně zajímavý a velmi dobře natočený dokument. ()

PanLord

Myslím si, že je to příjemný dokument, avšak je to trochu překombinované, když se skáče z jedné věci na druhou. První část dokumentu se vyvíjí tak, aby to všechno nakonec spadlo do historie a pak zase do současnosti. To mi rozhodně nesedlo. Nicméně, pokud s Boeingem často létáte, po tomhle určitě budete pochybovat, komu to vlastně svěřujete svůj zadek. ()

janececek

Jak už bylo zmíněno, dokument se nezabývá problémem MCAS jako takovým, je to spíše náhled do historie společnosti, kde jsou hlavními aktory bývalí zaměstnanci. Taková epizoda ze seriálu Letecké katastrofy je mnohem informativnější a objektivnější. Každopádně bylo fajn poslechnout si výkonného ředitele poté, co obě letadla spadla, tohle je dámy a pánové unikátní příklad hyenismu. ()