Národ velryb

• Francie Whale Nation (více)

Jednoho dne objeví malý chlapec na odlehlé pláži vyplavenou velrybu. Během boje o její záchranu se vydáme na dobrodružnou výpravu za těmito neobyčejnými tvory. Tvory, kteří obývají světové oceány od nepaměti. Tento jedinečný dokument nás vezme na objevitelskou cestu jejich minulostí i současností. Jak se velryby domlouvají a dá se to vůbec zjistit? Jak spolupracují při lovu? Kde tráví zimu a kde léto? A dokážou i velrybí mláďata zlobit své rodiče? Pojďte se s námi vydat na nezapomenutelnou expedici do hlubin oceánu, kde dostanete odpovědi na všechny vaše otázky. (Bohemia MP)

Stanislaus

Podmořský svět nabízí nekonečný zdroj námětů pro filmové zpracování a tajuplný život kytovců jistě patří mezi ně. Národ velryb, inspirovaný básní Heathcota Williamse, v sobě nezapře onen lyrický podklad a snahu vytvořit netradiční dokument. Divák sleduje několik dějových linií - od záchrany uvízlé velryby na pláži, přes zobrazení života různých kytovců, až po snové záběry - přičemž celý snímek doprovází nepřeslechnutelný hudební doprovod. Osobně se mi napodařilo naladit během první poloviny filmu na jeho (mořskou) vlnu, můj zájem vzbudil až při vztyčeném ukazováčku vůči znečištění oceánů a rybolovu. Lepší tři hvězdičky! ()