Angličanka

Epizody(6)

Cesty Eliho Whippa, vysloužilého zvěda a člena kmene Pawnee, se zkříží s Angličankou Cornelií Lockeovou, která se chce pomstít muži, jenž je podle ní zodpovědný za smrt jejího dítěte. (HBO Max)

tron

Spoiler! „Čo za to?“ – „Jeho fotku, keď bude mať osemnásť.“ – „Nič viac?“ – „Nič viac.“ Bez irónie: po Angličanke sa na syfilis začnem pozerať inak. Angličanka je jedným z najlepších seriálov roka. To, aké monumentálne herecké výkony predvádzajú 39-ročná Emily Blunt a 47-ročný Chaske Spencer, je neskutočné. Od Emily, ktorú pri práci sledujem od jej dvadsiatky (Poirot: Smrť na Níle), to až tak neprekvapí, hoc týmto, čo tu predviedla, sa (snáď už definitívne preboha) etablovala ako jedna z najzásadnejších hollywoodskych herečiek, na ktorých ďalšie výkony je nutné prudko sa tešiť. Ale je to najmä charizmatický Chaske, kto dokázal, ako mimo sú ľudia (ktorí sa medzi nami stále vyskytujú), ktorí dodnes odsudzujú každého z Twillight. Pritom ako Kristen Stewart, tak Robert Pattinson patria k najlepším zo svojej generácie. Nuž a Chaske im hanbu nerobí, skôr naopak. Rafe Spall hrá šialene nechutného kuriózneho záporáka, na ktorého nezabudnete. Seriál je realistický, smrť je prítomná na každom kroku. Problémová pre mnohých bude 4. epizóda: skoro hodinový dialóg (!), čo som chvíľu oceňoval a následne som na to v duchu šťavnato nadával. Áno, tento diel je skutočne skúškou nervov. Tarantino má pre podobné scény (kedy sa postavy desiatky minút rozprávajú a potom niekto niekomu nečakane vystrelí mozog z hlavy) slabosť. Ten by ju zvládol lepšie. No faktom je, že pre kľúčovosť príbehu (a jeho emočného dopadu na diváka) tu proste byť musela, bez nej by sa to celé rozsypalo. To sa dá povedať i o nezáživných scénach z mestečka. Nie, scenáre naozaj nie sú dokonalé. Občas dávajú priveľký priestor veciam, ktoré pre dej nie sú dôležité. Mnohé momenty zostanú nepochopiteľné (že by si s jednou ženou a jej dvoma synmi nedokázala za desaťročia poradiť skupina indiánskych zabijakov?). A nevysvetlené (ako sa mohlo vo voze schovať dievčatko, to ho lupiči neprehľadali?). Ale ak vám môžem poradiť: vydržte to! Odmenou za vašu trpezlivosť bude niekoľko scén z predposlednej a poslednej časti, na ktoré nezabudnete. Budete nad nimi premýšľať a zakaždým sa vám úzkosťou a dojatím stiahne hrdlo a srdce a vy si poviete, aký je život strašný a krutý a pritom svojím spôsobom krásny. Áno, niektoré momenty si akiste zaslúžili väčší rozbor. Napr. jedna z hlavných postáv ku koncu odíde z deja a nič sa o jej konci nedozvieme. Ale! Nefunguje vari takto aj samotný život? Odkedy sme to s manželkou dopozerali, ubehlo niekoľko dní a ja stále myslím na fotografiu, na závoj, na Čiernu vdovu (áno, fakt tu vystupuje žena s prezývkou, akú mala v Marvele nosiť práve Emily Blunt, ale vyfúkla jej to Scarlett Johansson), na intenzívne natočené ostreľovanie a samozrejme na posledné minúty, kedy sa roztopí aj snehuliak („Hanbím sa.“ – „Vy sa hanbiť nemusíte.“). To sú okamihy, ktoré vami otrasú, ak ste psychicky zdravý človek. Ak s vami po tomto seriáli pesnička Long Time Traveller od The Wailin´ Jennys nič neurobí, môžete si „zagratulovať“: ste emočne prázdny človek. Seriál nie je dokonalý, ale ponúka natoľko výnimočný zážitok, že sa niektoré chyby dajú tu ľahšie, tu ťažieš odpustiť. Aby som scenáru  nekrivdil: v niektorých momentoch je príjemne osviežujúci a použije finty, aké nečakáte (napr. predpokladáte, že niektoré záležitosti sa budú ťahať cez dve epizódy a ony sa vyriešia mimo záber alebo behom pár desiatok sekúnd). Ono áno, je to možno až zbytočne komplikovane napísané ak vezmeme do úvahy, aké je to v samotnom jadre jednoduché. No azda i práve v postupnom odhaľovaní toho, ako to vlastne celé bolo (a o čo celý čas šlo), tkvie čaro. Akonáhle sa veci ku koncu začnú rozuzľovať, začne vás z jednotlivých súvislostí mraziť (budete úplne inak vnímať úvodnú scénu s indiánskou ženou a jej synom). Čo mi nesedelo, to bola trucovité odmietanie happyendu. Takto, ako je to nastavené teraz, je to nastavené zle a vycucane z prsta. Ak by chceli za každú cenu zostať spolu, určite sa to dalo vymyslieť k spokojnosti všetkých strán. Nechápal som ani to, prečo sa Melmont nijako nechránil. Tak najskôr sa chráni (= pošle na nich satana s rotačákom) a potom robí všetko pre to, aby to pôsobilo ako samovražda, proste som to nepochopil. () (méně) (více)

T2

Teraz tu máme ponurý Leonovsky špinavý western, plný zákerákov a hyen na každom kroku, o ktoré sa treba aj razantne postarať. Tak Emily Blunt môžem v čomkoľvek. aj keď tu máme na oko paničku Angličanku. No heh, dokáže to rozbaliť, jednoznačne. Nie je to úplne dokonalé, sú tu nejaké dejové skoky ale pozorný divák si usleduje ktorá kedy bije. /80%/ ()

Hollohlaway

Vynikající kamera, krásně westernová atmosféra, hudba a exteriéry. A navíc skvělé výkony hlavní dvojice. Konec byl sice trochu moc melodramatický, víc se mi líbila první polovina, kde se jen cestovalo a střílelo, ale závěrečné vysvětlení zápletky alespoň dost věcí vyjasnilo. Líbilo se mi balancování mezi kýčovitým romantickým Západem a naopak Sergioleonovským flusáním bezzubých zpocených kovbojů. Tohle bylo realisticky tak nějak mezi, za mě ideální. Hluchá místa jsou, ne že ne. Ale ten indoš je prostě tvrďáckej správňák kterýmu chcete fandit, Vinetou de vod válu, to je jednou jistý. ()

Happens

Kultovní hluboké dialogy s takovou tou osudovostí ve větách, jak kdyby se na scénáři podílel Tarantino. Drsnou rukou divokého západu psaný příběh o pomstě, o utichající válce a vyhlazování indiánů. Rafe Spall předvedl dokonalého Toma Hardyho, čímž celou ságu povýšil o řád výš. Trochu mi to připomínalo seriál 1883. Eli Whipp jako řemeslný zabiják byl dokonalý. ()

DwayneJohnson

Svým způsobem hodně zvláštní seriál. Pomalé tempo vyprávění, sem tam vrácení o pár let zpátky a hlavně lehce nepřehledný děj. Když však tomu dáte šanci a nezabalite to hned prvním dílu, začne se vám to celé skládat dohromady a výsledek, ten je aspoň pro mě velice uspokojivý. Cesta za pomstou, pardón za svým milovaným je lemovaná mnohými nástrahami, ale pokud máte pevnou vůli, štěstí a mušku, tak já pevně věřím, že to snad nakonec dopadne. Třešničku už tomu dodává překvapivé obsazení Emily Blunt do hlavní role a boží hudba, která přesně ví, kdy je nejvíc potřeba. Solidní čtyři hvězdy. ()

• Natáčanie seriálu prebiehalo v Španielsku, predovšetkým v okolí Madridu, v regióne Kastília-La Mancha. (Real Tom Hardy)

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

19.10.2023

Režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny, Black Adam) si již poněkolikáté zopákne spolupráci s produkční společností Seven Bucks Dwaynea Johnsona a pro studio MGM nyní natočí snímek Kate Warne. Hlavní… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD