foto

Emily Blunt

  • nar. 23.2.1983 (38 let)
    Roehampton, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Celé jméno Emily Blunt je Emily Olivia Leah Blunt. Její otec, Oliver Blunt, patří mezi významné londýnské právníky a matka, Joanna Mackie, je profesorkou. Má také tři sourozence - sestry Felicity a Susannah a bratra Sebastiana. V dětství navštěvovala školu Ibstock Place. Od osmi do čtrnácti let trpěla koktáním. Jednou učitel Emily při jedné hře poprosil, aby postavu namluvila se severským přízvukem. Emily ke svému překvapení zjistila, že během hraní se její vada řeči vytrací. V 16 letech přešla na soukromou vysokou školu Hurtwood House, která je známá svým důrazem na umění. Emily byla mezi vybranými studenty, kteří vystupovali na Edinburghském filmovém festivalu, kde byla také objevena hledačem talentů.

Její nadání bylo nepřehlédnutelné už od začátku, a tak rychle získala smlouvy k účinkování v produkcích stanice BBC Foylova válka, Jindřich VIII. a Císař Augustus. V roce 2001 se objevila jako Gwen Cavendish po boku Judi Dench v divadelní hře „The Royal Family“. Za svůj herecký výkon získala cenu Evening Standard Award v kategorii Nejlepší nováček. V roce 2002 si zahrála Julii v tragédii „Romeo a Julie“ na prestižním festivalu Chichester. V roce 2003 si zahrála postavu Isoldy ve filmu Královna bojovnice a o rok později byla obsazena do role Tamsin ve snímku Moje léto lásky, za který získala příznivé uznání kritiků. Jejím dalším filmovým počinem byl film Neodolatelný, kde dostala možnost zahrát si vedle Susan Sarandon, která si vyžádala, aby se Emily zúčastnila konkurzu na roli Mary. Vedle Billa Nighyho se objevila také v televizním dramatu Gideon's Daughter, za který si v roce 2007 odnesla svůj první Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu.

První velký zlom v kariéře ovšem přišel v roce 2006 s filmem Ďábel nosí Pradu, kde si mohla zahrát po boku Anne Hathaway a Meryl Streep. Ačkoliv Emily ve film ztvárnila menší roli - první asistentku, která se shodou náhod také jmenuje Emily, kruté šéfredaktorky Mirandy Priestlyové módního magazínu Runway - okamžitě si získala přízeň fanoušků a kritiků a nabídky na další role se začaly hrnout. V roce 2007 už si zahrála rovnou ve čtyřech filmech. Mezi ty významnější patří Soukromá válka pana Wilsona, kde dostala šanci zazářit vedle Toma Hankse nebo Julie Roberts, a Láska podle předlohy. I následující rok byl úspěšný. Objevila se v komediích Velký Buck Howard a Jarní úklid, kde si zahrála sestru hollywoodské herečky Amy Adams. Ve stejném roce bylo oznámeno, že Emily ztvární roli mladé královny Victorie ve snímku Královna Viktorie (2009). Emily se k získání role vyjádřila takto: „Dostat možnost zahrát si anglickou královnu v lehkém dramatu pro mě bylo skvělé, protože od Prady jsem šla z komedie do komedie. Vypadalo to, že v tomto žánru zůstanu, protože ráda natáčím vtipné filmy. Ale myslím, že můžu trochu zamíchat kartami.“ V roce 2009 také dostala šanci propůjčit svůj hlas jedné z postaviček kultovního seriálu Simpsonovi.

V roce 2010 znovu spolupracovala s Billem Nighym na filmu Neřízená střela. Poté se objevila po boku Benicia Del Tora v hororu Vlkodlak a rok zakončila opět komedií Gulliverovy cesty - kvůli tomuto filmu, který nezískal moc velkou přízeň diváků ani kritiků, bohužel nemohla přijmout roli Black Widow ve filmu Iron Man 2. V roce 2011 se objevila v pěti různých filmech. Tím nejúspěšnějším jsou Správci osudu, kde si zahrála po boku Matta Damona - od té doby jsou velice dobří přátelé. Roku 2012 zazářila v akčním sci-fi filmu Looper a komediích Arthur Newman a Zásnuby na dobu neurčitou.

Dalším významným rokem v kariéře Emily byl rok 2014. V této době totiž vyšel film Na hraně zítřka, kde si zahrála vedle hollywodského herce Toma Cruise. Emily ztvárnila roli Rity Vratanské, úspěšné vojačky, jež je známá pod přezdívkou „Ocelová mrcha“ za svá mnohočetná zabití mimiků, nepřátelský organismů, kteří chtějí zničit lidstvo. Pro Emily tohle byla zatím nejnáročnější role, pro kterou musela podstoupit několika měsíční tvrdý trénink. Na konci roku pak šel do kin muzikál od Disneyho Čarovný les, který má vskutku hvězdné obsazení. Emily si zahrála postavu Pekařky, která se snaží pomoct svému muži zrušit kletbu seslanou zlou čarodějnicí, aby spolu konečně mohli mít děťátko. Emily nám zde také vůbec poprvé předvedla, že kromě skvostného hraní umí také nádherně zpívat. Sama ale přiznala, že na veřejnosti zpívá nerada, a proto dlouho váhala, jestli roli přijmout. Přesvědčil ji až režisér Čarovného lesa Rob Marshall, který jí řekl, že nehledá zpěvačku, co umí hrát, ale herečku, co umí zpívat. Tento film dodal Emily dostatečné sebevědomí a zpívání na veřejnosti už není problém.

V roce 2015 se Emily objevila jen v jednom filmu - Sicario: Nájemný vrah. Další rok nám to vynahradila filmem Lovec: Zimní válka - volné pokračování Sněhurky a lovce, které bohužel úplně propadlo, a filmovou adaptací knižního bestselleru z pera Pauly Hawkins Dívka ve vlaku. V roce 2018 se objevila v pokračování klasického filmu Mary Poppins z roku 1964. Film dostal název Mary Poppins se vrací a Emily si v něm zahrála kultovní postavu kouzelné chůvy s létajícím deštníkem.

Za svou hereckou kariéru byla pětkrát nominována na Zlatý glóbus (na kontě má zatím tedy jenom jednu výhru) a třikrát na cenu BAFTA. Za svůj výkon ve filmu Na hraně zítřka získala cenu kritiků (Critics's Choice Award). Bohužel nominace na Oscara jí stále uniká.

V osobním životě se Emily vyhýbá skandálům. V letech 2005 – 2008 chodila se zpěvákem Michaelem Bublé. Než se pár rozešel, bydleli ve společném domě ve Vancouveru. V listopadu 2008 začala chodit s americkým hercem Johnem Krasinskim. V srpnu 2009 se zasnoubili a 10. července 2010 proběhla svatba v italském městečku Como. Emily a John jsou rodiči dvou holčiček - Hazel (2014) a Violet (2016). Švagrem Emily je známý americký herec Stanley Tucci, se kterým si zahrála ve filmu Ďábel nosí Pradu. Stanley se oženil se sestrou Emily Felicity. V srpnu 2015 Emily získala americké občanství.

JustMeeKatie

Host

TV pořady

2020 David Blaine: The Magic Way (TV pořad)
Some Good News (TV pořad)
2019 The 76th Annual Golden Globe Awards (TV pořad)
2018 Oscar 2018 (TV pořad)
2017 The IMDb Show (TV pořad)
2015 Bitva playbacků (TV pořad)
The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2013 Ok! TV (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2013 (TV pořad)
2012 Módní styl hvězd (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2010 Conan (TV pořad)
2007 The 79th Annual Academy Awards (TV pořad)
The Graham Norton Show (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2007 (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(4 415)