Vražda v Lauchhammeru

• Německo Lauchhammer – Tod in der Lausitz (více)

Epizody(6)

Detektiv Maik Briegand se vrací do rodného městečka vyšetřit děsivou vraždu. Případ se ale komplikuje a na povrch se navíc derou jeho dávná traumata. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Vražda v Lauchhammeru (2022)

V prvom rade síce detektívka, v tom druhom aj sociálna dráma v zmysle "skoro všetci sú v prdeli" a v neposlednom aj správa o priemyselnej oblasti typu Ostravsko, ktoré pripomína mesačnú krajinu a príliš by ste tu bývať nechceli. Ako som písal pri finále, seriál mohol byť pokojne o dve epizódy dlhší, respektíve mohol lepšie distribuovať informácie a dejové línie (napríklad spory s bratom sú ukončené dosť vzbŕklo, milostná línia komisárky je v podstate zbytočná, keď nie je dorozprávaná) mohli byť lepšie rozpracované, alebo mohli byť vynechané. 70% ()

Zrádná půda (2022) (E01)

Našla sa mŕtvola mladej peknej dievčiny a prípadu sa ujíma sympatická dvojica vyšetrovateľov. Atmosféra vzdialene pripomenie prvú sériu Temného prípadu, avšak stále iba vzdialene. Spoznávame pestré panoptikum postáv a zisťujeme, že sa budeme pohybovať prevažne medzi sockami. Či sa z toho vykľuje niečo skutočne zaujímavé, ťažko predpovedať. ()

Do temnoty (2022) (E02)

Seriál pokračuje rutinným vyšetrovaním, čiže sa dozvedáme nejaké tie súvislosti a otvárajú sa nové otázky, napríklad prečo obeť dostávala od istého učiteľa jednotky z angličtiny bez snahy. Nahliadneme aj do súkromia hlavného vyšetrovateľa a na konci máme aj trochu akcie, to keď sa naháňa bezdomovec, avšak kto už videl zopár krimi seriálov tak si domyslí, že ide o prvú slepú uličku. ()

Noví páni (2022) (E03)

Zatiaľ zrejme najlepší diel. Okrem nových podozrivých tu máme aj viac návratov do minulosti, s ktorými sme sa oboznámili už naposledy. Inak ide o detektívny štandard, ktorý namotá diváka solídnym cliffhangerom (všetko bude prepojené viac než by jeden čakal) a atmosféra baníckeho mestečka spojená s obyvateľmi, "ktorí sú všetci v prdeli", sa predsa len viac odlišuje od konkurencie. ()

Prázdné ruce, prázdná srdce (2022) (E04)

Seriál je každou epizódou lepší, hustne atmosféra, pribúdajú vyhrážky, postavy sa boja (v podstate už aj o život), hrajú sa vysoké hry a vypočúvajú sa kolegovia kolegami. Len mám stále dojem, že tvorcovia chceli vytvoriť nemecký Temný prípad (prvá séria) a stále ide iba o jeho chudšiu verziu. Každopádne to nie je vôbec málo. ()

Musíme si pomáhat (2022) (E05)

Vyšetrovatelia si spojili prípady s minulosti so súčasným prípadom už bez akejkoľvek pochybnosti. A nielen to, do hry opäť vstupuje stará trauma hlavného vyšetrovateľa. A možno aj smrť jeho bývalej priateľky nejako s prípadom súvisí. Stále je viac a viac zrejmé, že seriál je ako o prípade, tak o správe o devastácii regiónu a nakoniec aj o fungovaní polície ako za socializmu, tak aj za dnešnej doby a zdá sa, že sa toho veľa v praxi nezmenilo. Vraha už poznáme, možno si mali tvorcovia s jeho odhalením počkať až do finále. ()

Jak se na nás dívají (2022) (E06)

Finále doklepne to, čo sa dozvieme v závere piatej epizódy a ponúka trocha akčnejší dej. Nechýba zopár nevyhnutných klišé, ktoré nevadia, avšak od finále človek predsa len čaká ešte väčšie tempo, významnejšie odhalenia a lepšie napojenie na postavy. Práve tu najlepšie vidieť, že seriál by bol lepší s obligátnymi netflixovskými ôsmimi epizódami, kde by viac vynikli aj všetky vedľajšie dejové odbočky. ()