EOS: Hopper – americká love story

• Česko Exhibition on Screen: Hopper – americká love story (více)
USA / Velká Británie, 2022, 94 min

Režie:

Phil Grabsky

Edward Hopper (a.z.)

Edward Hopper patří k neuznávanějším americkým umělcům z pohledu kritiků i široké veřejnosti. Jeho osobité zachycení běžného amerického života ovlivnilo obrovské množství malířů, fotografů, hudebníků i filmových tvůrců (například Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock nebo David Lynch). Kdo ale opravdu byl tento pravděpodobně nejinspirativnější americký umělec všech dob? Režisér Phil Grabsky přináší jedinečný pohled na Hopperovo dílo i osobní život. Prozkoumává jeho silný vztah k americké architektuře, přírodě, ale hlavně k manželce Jo, která pro něho představovala klíčovou oporu a inspiraci v životě i umělecké kariéře. (Pannonia Ent.)

prezdivaka

Zajímavě dělaný dokument s pečlivě vybíranými ilustračními dobovými záběry. Zážitek mi velmi pokazil samotný závěr do kterého vstoupila nějaká barevná historička, která komentovala odkaz malíře, který celý život maloval bělochy a jeho dílo neodráželo sociální změny té doby a vzestup černochů. Ano, také nemaloval psy. V dnešní době je opravdu přetěžké být závislým filmařem. ()