foto

Banksy

  • nar. 1974
    Redland, Bristol, Anglie, Velká Británie

Biografie

Banksy je pseudonym pro graffiti umělce pocházejícího z Yale nedaleko Bristolu. Narodil se v roce 1974. Další informace o něm jsou zahaleny tajemstvím. Tristan Manco ve své knize o graffiti píše, že je vyučeným řezníkem. Začal sprejovat na konci osmdesátých let, kdy v Bristolu byl takzvaný graffiti boom. V roce 2008 se v Mail on Sunday objevil článek, že Banksyho pravé jméno je Robin Gunnigham. Jeho agent to nevyvrátil, ani nepotrvdil (pravdou je, že člověk pod stejným jménem je na facebooku a jeho příspěvky tomu nasvědčují). V květnu roku 2009 se objevila jeho typická krysa s autoportrétem, který je znám z dřívější doby z Jamajky s nápisem "Gunnigham".

Práce se šablonou a sprejem se začaly objevovat kolem roku 2000. Většinou se jedná o kritiku politiky nebo společnosti, velmi často jeho šablony vychází z malířských děl či filmů. V roce 2003 jeho dílo použila kapela Blur na cover alba Think Thank a Banksyho sláva stoupala dál. V roce 2005 se vypravil do Palestiny, kde pomaloval zdejší zeď, která izoluje Izrael. V dubnu roku 2007 se jeho dílo nazvané Space Girl & Bird vydražilo za neuvěřitelných 587 tisíc dolarů. V roce 2009 měl Banksy zatím nejrozsáhlejší výstavu, kde prezentoval přes 100 děl, instalací a skic. Navštívilo ji 300 tisíc navštěvníků.

V roce 2010 na festivalu nezávislých filmů Sundance Film Festival v Park City uvedl svůj dokument o graffiti s názvem EXIT THROUGH THE GIFT SHOP (volně přeloženo jako Východ přes obchod se suvenýry, již v názvu je zase kritika...). Hlavní postava je zde Thierry Guetta, který točí vše co vidí. Přes svého bratrance Space Invadera (legendární street art umělec) se dostává k Banksymu a jiným graffiti umělcům. Kritika Guetta nazývá někdy i jako Borata v graffiti/uměleckém světě.

Teodorik

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Dokumentární

2011 Antics Roadshow, The (TV film)
2010 Banksy: Exit Through the Gift Shop

Fanoušci tvůrce