Sopka: Záchrana z Whakaari

• USA The Volcano: Rescue from Whakaari

Strhující dokument o tom, jak probíhal smrtící výbuch sopky na Novém Zélandu v roce 2019 prostřednictvím archivních záznamů a výpovědí záchranářů i očitých svědků. (Netflix)

babuška

těm přeživším přeju hodně elánu, ale tady je jasnej důkaz toho, že příroda má prostě navrch, a pokoušet jí,to podle mně za ten adrenalin nestojí ()

momomoo22

Predovšetkým obdiv dobrovoľníkom, ktorí zobrali 12 ľudí zo Sopky, keď úrady to zatrhli. Silný dokument, keďže hovoria svedkovia a do toho reálne zábery z daného dňa aj výbuchu. Tie doplnkové zábery, keď nemali reálne, boli dosť rušivé, keďže boli také romazané. Odporúčam pozrieť. Hrozné je že tam bol prístup povolený. ()

Saxicola

Řeknu to asi takhle a pozor, obsahuje SPOILERY: pokud pojedu do Konga, na tržišti si najmu prvního domorodce, aby mě vzal na Nyiragongo, a pak mně to Nyiragongo vybuchne pod nohama, nebudu se divit vůbec ničemu. Pokud si na Novém Zélandu koupím od legálně působící agentury výlet na White Island s profesionálními průvodci, a on mi vybuchne pod nohama, mám právo se divit úplně všemu. Film je strhující výpovědí o tom, jak šeredně se můžete mýlit ve svém předpokladu, že pokud se svěříte do rukou profesionálů v civilizované zemi západního typu, tak je to spojeno s nějakou garancí toho, že všichni udělali maximum pro elementární bezpečnost účastníků zájezdu. Ve skutečnosti tam ale všichni naprosto bezostyšně celé roky hráli ruskou ruletu, protože holt těch +/- 300 dolců za každou duši se počítá, a sopka doposud přece vybuchovala vždycky jen v noci, víte? Film se zaměřuje převážně na háelpéčka (hluboké lidské příběhy, však víme) přeživších a pozůstalých, ale opravdu by to chtělo sequel z pohledu vulkanologů a úřadů, který by rozebral, jak je možné, že kolem tak nebezpečné atrakce se toleroval takový bordel. Žádné oficiální úřední varování i přes jasné signály rostoucí aktivity sopky, žádná soudnost průvodců (voda v jezírku je najednou bílá kvůli nějaké aktivitě, a jé, nějaký bíločerný čmoudík - no nic, dělejte si fotky), totální zoufalost paramediků pobřežní stráže vybavených jen na to, aby laické poskytovatele první pomoci z řad turistů pochválili, jak hezky uklidňují raněné, totálně na odstřel dispečink záchranářů posílající vrtulníky s těžce raněnými na letiště (ano, opravdu na letiště), takže to vyžadovalo vzpouru pilotů, kteří odmítli splnit pokyn a letěli do nemocnice... no tyvole, já se opravdu nedivím té americké dvojici, že teď podávají žaloby snad úplně na všechny, koho tam potkali. ()

Marrakech86

O této události jsem četl myslím jeden článek a když jsem se na to podíval, tak mi lehce běhal mráz po zádech. Smutné, ale velmi zajímavé a poučné. Měli bychom si uvědomit, že nám příroda nepatří.... ()