Pán velryb

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Kirsty Cameron

Dokument o historii a tradicích "indiánského" velrybího kmene a příběh jedné mladé dívenky, která v sobě skrývá(nevědomky) pouto k těmto velkolepým mořským tvorům. Pokud vás nebude štvát, řekl bych až zarputilost dědečka, najdete v tomto dojemném příběhu zalíbení. Zajímavosti: Podařilo se mi zjistit pár zajímavých informací, pojďme se tedy blíže podívat na tuto jistě zajímavou kulturu...Při zdravení k sobě dva lidi čichají. Tím zjišťují, jestli se dotyčný myl. / Vyplazování jazyků má jiný význam, než zastrašování nepřítele. Šlo o to, kdo jej má delší. / Bušení se do hrudi mělo odrazit útok nepřátelských goril. Proto i ten opičí výraz ve tvářích. :-) 75%(29.1.2009)

Veľmi dobre spracovaný príbeh o tom, aké je (i v súčasnosti) dôležité poznať tradície svojho národa- pretože tým môžme spoznať alebo aspoň lepšie pochopiť sami seba, o priateľstve, spolunažívaní a bratstve. Audiálna a vizuálna stránka robia prenádhernú atmosféru. Spolu s prejavom Keishy Castle- Hughes spustili u mňa viackrát nečakané gejzíry sĺz... Cítim to na 4*, ale nič markantné, čo by bolo na škodu, nenachádzam.(6.4.2008)

Nenechte se zmást, Whale Rider vůbec NENÍ "dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb". Je o tom, že dnešní svět je plný změn a "staří dědkové" lpící na tradicích a předsudcích by se nad sebou měli zamyslet a následně se změnit, protože jinak působí víc škody a bolesti, než užitku.(30.11.2003)

nemám slov.. příběh Paj a její rodiny a jejich tradice mě pohltil.. líbil se mi vztah mezi ní a jejím dědou.. on.. Koro se nechce smířit s tím, že právě ona jeho vnučka.. a né prvorozený vnuk, který bohužel při porodu zemřel.. může být ten vyvolený.. vůdce, kterýho tak dlouho hledá :) celá jejich budoucí pouť, by měla být v rukách dítěte, ale né chlapce, nýbrž dívky :) příběh je nevinný.. nesnaží se vnutit.. prodat.. ale ukázat, že i když se tradice má zachovat..a dodržovat.. doba se mění.. modernizuje.. i tradici to může postihnout a postihne :)(15.7.2009)

To se tak občas přihodí, že si člověk za pár šupů koupí časák s dvd a pak je velmi mile překvapen, jak dobře investoval. Moc pěkný oddechový film, který opravdu zaujme hlavně kvůli mladičké představitelce hlavní role. Ke konci dojme a zanechá ve vás příjemný pocit krásně stráveného času.(11.4.2006)

• - Herečka Keisha Castle-Hughes se ve svých třinácti letech stala nejmladší herečkou nominovanou na Oscara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. (Hromino)

• - Představitelku hlavní role Keishu Castle-Hughes si filmaři vybrali z více jak deseti tisíc uchazeček. Jenže při konkurzu zatajila důležitý fakt, a to že neumí plavat. Při scénách ve vodě musela být tudíž nahrazena dublérkou. (Siriuss)

• - Velryby byly zobrazeny kombinací záběrů skutečných velryb, modelů v životní velikosti a speciálních efektů. (HellFire)