Pán velryb

Grant Major

Kostýmy:

Kirsty Cameron
  • WANDRWALL

I velryby potřebují svého pána? Pán se jim vnutil, do názvu pak pásl.(29.9.2010)

Dokument o historii a tradicích "indiánského" velrybího kmene a příběh jedné mladé dívenky, která v sobě skrývá(nevědomky) pouto k těmto velkolepým mořským tvorům. Pokud vás nebude štvát, řekl bych až zarputilost dědečka, najdete v tomto dojemném příběhu zalíbení. Zajímavosti: Podařilo se mi zjistit pár zajímavých informací, pojďme se tedy blíže podívat na tuto jistě zajímavou kulturu...Při zdravení k sobě dva lidi čichají. Tím zjišťují, jestli se dotyčný myl. / Vyplazování jazyků má jiný význam, než zastrašování nepřítele. Šlo o to, kdo jej má delší. / Bušení se do hrudi mělo odrazit útok nepřátelských goril. Proto i ten opičí výraz ve tvářích. :-) 75%(29.1.2009)

Neuvěřitelně silný příběh (ověnčený řadou mezinárodních cen) odehrávající se na Novém Zélandu, kde se střetává prastará tradice a mýty s moderní realitou. Hrdost předat úřad nejstaršímu synovi je však náhle zmařena a starý Koro se nedokáže smířit s tím, že se jeho syn, který při porodu ztratil ženu a z dvojčat právě syna, v Evropě věnuje umění. Středem jeho trápení z chmurné budoucnosti je malá Pai, která přes veškerou snahu zlomit dědečkovu nevraživost nikdy nebude přijatelná. Poetický příběh s hudebním doprovodem Lisy Gerrard (spolupracovala například s Hansem Zimmerem na Gladiátorovi) má dvě zásadní plus. Novozélandskou krajinu (s tím velmi příjemnou kameru) a hlavní představitelku, mladičkou Keishu Castle-Hughesovou. Bravurně se vypořádává se všemi dramatickými polohami své dědečkem „nenáviděné“ postavy, je neuvěřitelně přirozená, talentovaná a se svojí nevinností přesvědčivá!! Sympatické herečce (zasloužená oscarová nominace za hlavní ženskou roli) s divadelní průpravou patří obrovská poklona a především ona je důvodem, proč tento malý milý film shlédnout!!(22.3.2006)

Tento film u mě stoupl vysoko. Dotkl se mě po všech stranách: nádherný příběh, zajímaví lidé a kultura, hlubiny moře i lidské duše.. krásná kamera a o hudbě Lisy Gerrard netřeba se zmiňovat. KRÁSA.(23.7.2007)

Nenechte se zmást, Whale Rider vůbec NENÍ "dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb". Je o tom, že dnešní svět je plný změn a "staří dědkové" lpící na tradicích a předsudcích by se nad sebou měli zamyslet a následně se změnit, protože jinak působí víc škody a bolesti, než užitku.(30.11.2003)

• - Velryby byly zobrazeny kombinací záběrů skutečných velryb, modelů v životní velikosti a speciálních efektů. (HellFire)

• - Herečka Keisha Castle-Hughes se ve svých třinácti letech stala nejmladší herečkou nominovanou na Oscara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. (Hromino)

• - Scéna, ve které Paikea (Keisha Castle-Hughes) zvrací, byla vystřižena, protože podle režiséra nebyla dost přesvědčivá. (Cheeker)