Reklama

Reklama

Starodávné apokalypsy

(seriál)
  • Velká Británie Ancient Apocalypse
Trailer
Velká Británie, 2022, 4 h 11 min (Minutáž: 29–33 min)

Režie:

Marc Tiley

Kamera:

Will Fewkes

Hrají:

Graham Hancock (průvodce), Joe Rogan
(další profese)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Novinář Graham Hancock hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

cyright 

všechny recenze uživatele

Doporučuji nesoudit Grahama Hancocka jen podle této minisérie. Je velice stručná a dost povrchní, zřejmě proto, aby ji strávil i průměrný netflixový divák. Ale díky Bohu za to, protože to, co popisuje, se musí dostat do mainstreamu, který se jí zuby nehty brání, ač fakta jsou dnes již nepopiratelná a ve vzájemné souvislosti tak zřejmá, že jim archeologická věda odolává jen díky tomu, že se uzavřela ve svém pyšném dogmatu.  Hancockovu práci sleduji minimálně 15 roků a vidím, jak se vyvíjí, jak hluboko sahá, jak je poctivá a upřímná. Kdo chce, snadno se k ní dostane a najde mnohé hlubší důkazy a souvislosti, na které v seriálu nebylo místo, rozebírané dopodrobna. Je velmi důkladný a seriózní, pochybující o všem. V sérii to nejde vidět, protože na to není čas, je pouze stručným kompilátem výsledků. Odvedl obrovský kus práce za mnohé z těch, jež na to mají vysokoškolské tituly, kariéry a platy, které uplatňují jen na udržení bubliny, která jednou musí prasknout. Bez ohledu na Hancocka, archeologie je od svého vzniku plná artefaktů, které se nehodí obecně přijímané teorii a plní zasuté depozitáře muzeí po celém světě. To je fakt. A právě tyto artefakty, jsou-li zkoumány v souvislosti, vypovídají o historii Země a lidstva něco jiného, k čemu se z nějakého těžko pochopitelného důvodu bojíme postavit čelem. Otázkou za milion je PROČ. Hrdinným obráncem jediné pravé víry je tu právě moderní archeologie, vědní obor, který ve své základní tezi o historii lidstva připomíná dogmatickou církev s několika pány profesory coby arcibiskupy / inkvizitory, přes jejichž názor nejede vlak. Vědní obor, který ještě před pár lety např. odmítal uznat dnes již uznaný fakt, že Amerika byla osídlená dávno před údajnou migrací přes Aljašku, což mnohem dříve rozporoval a zpochybnil mimo jiné právě pan Hancock. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Jestli existuje nějaká konspirační teorie které bych rád věřil, tak je to existence vyspělé civilizace zaváté časem a úplně zapomenuté. Nemyslím tím přímo technickou společnost, ale kdyby ve své době měla Egyptská říše několik svých předchůdcu, nebo alespoň adekvátních protějšků, tak by to byla paráda. Bohužel nic s čím seriál přišel, mě o tom nepřesvědčilo. ()

Reklama

Kvasekus 

všechny recenze uživatele

Zajímavá série...sedět s pánem někde u piva, tak by u mě možná semínko pochybností zasel. Ostatně kdo nemá rád záhady? Já jo. Zároveň sedět u piva s někym z druhýho břehu, tak by u mě pochybnost snadno vyvrátil. Moje znalosti v oboru totiž nejsou příliš velký. Každopádně dokument ukazuje zajímavý a pro mě neznámý místa. Otvírá zajímavý otázky a všechno tam pěkně vypadá. Zároveň by to možná chtělo zapracovat na scénáři...některé věci se tam hodně opakují... ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Graham Hancock předvedl profesionální práci v hledání souvislostí mezi archeologií, astronomií a geografií na archeologických nalezištích. Tedy v různých oborech, které spolu ve většině případů moc nespolupracují. Díky tomu se dostal k závěrům a informacím, které jsou svým způsobem revoluční a velmi relevantní i pro vědeckou obec. Kdyby vše zůstalo u faktických důkazů, byl by to fantastický dokument, který by přinesl spoustu nových informací nebo na pevných základech stojících teorií. Hancock ovšem vše relevantní, co za celou sérii (a život) objevil, pohřbívá naprosto nepodloženými teoriemi o Antlantidě, žvaněním o vyspělé civilizaci s elektřinou a vzducholoděmi před desítkami tisíci let, a to vše na základě absolutně ničeho, až má člověk pocit, že se z vědeckého dokumentu dostal během pár minut do Vetřelců dávnověku, kde dobrý příběh vítězí nad realitou. Naprosto nepochopitelně tedy sám sabotuje dokument, který se snažil pracovat pouze s fakty, pohádkami o nikdy neexistující Atlantidě kdesi v Karibiku. 65 % (dnešní teorie o Atlantidě existují pouze díky řeckému filosofovi Platonovi, který s největší pravděpodobností vycházel z ústně předávaného příběhu o tragédii na řeckém ostrově Santorini, kde o tisíc let dříve sopečná erupce zničila na tu dobu vyspělou civilizaci, kterou díky erupci vymazala z povrchu a díky zaplavenému kráteru (obrazně řečeno) "potopila" pod vodu.) ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Hypotéza impaktu na začátku dryasu vypadá být jako celek vyfabulovaná. Což dost zásadně maže vyvrcholení tohoto poměrně manipulativního seriálu. Ano, bylo by úžasné, kdybychom zjistili, že před více, než 12 000 lety existovala globální, rozvinutá civilizace, na jejíchž základech stavělo lidstvo v následujících tisíciletích, myslím však, že neexistovala. Nepodceňujme lovce a zběrače, nepodceňujme jejich schopnost vybudovat místa jako Göbekli Tepe (které je jedinou reálně doloženou a v seriálu zmíněnou památkou z 12. století před naším letopočtem). Uvědomme si, že výtvarné umění člověka demonstrují i násobně starší paleolitické malby nebo sošky venuší. Nemusíme hledat obry. Nerozporuji americké legendy hovořící o vousatých lidech z moře z východu, kteří přinesli nové myšlenky a technologii, nerozporuji, že v době před tisíci let existovaly kulturní kontakty mezi kontinenty, nehledejme v tom však za každou cenu velkou, zapomenutou civilizaci s technologií blížící se dnešní. Věřím, že legendy mohou přežít i 12 000 let, myslím si však, že často mohou vycházet z událostí, které nebyly vysloveně globálními katastrofami, ale pouze lokálními katastrofami. Masivní povodně, zemětřesení a jiná nebezpečí ohrožují lidstvo po celou jeho existence. ■ P.S. Gunung Padang z první epizody je nejpravděpodobněji pouze nafouklou bublinou, která nadchla indonéskou vládu ochotnou utrácet zde finance (kéž bych se mýlil). Archeologové nezpochybňují stáří vrchních částí lokality, obávají se však, že co se týká dalších vrstev, klame prezidentská pracovní skupina samu sebe. ■ P.P.S. Pro mě nejzajímavější epizoda se týkala Malty a monumentů, jako Ġgantija (chci na Maltu a chci je vidět). Věřím, že chrámy na Maltě mohly v průběhu tisíciletí měnit svoji orientaci podle Síria, věřím, že je mohla budovat kultura existující dřív, než stoupla mořská hladina a z Malty se stal ostrov. To však nedokazuje, že za každou cenu musela existovat ještě starší, rozvinutější, zapomenutá civilizace a že mladší dryas začal globální katastrofou. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama