Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Král Štěpán je maďarským národním světcem. Rocková opera o jeho životě vychází z nejstarších legend a zobrazuje příchod křesťanství do Uher a Štěpánův nástup k vládě. Král nemá jednoduchou situaci. Musí se vypořádat s odbojným knížetem Koppányem, který má velkou podporu lidu, protože bojuje za staré tradice a původní náboženství. To vše doplňuje povedená rocková hudba vycházející z domácích maďarských tradic a nápaditá výprava exteriéru. (YSantiago)

(více)

Recenze (10)

Manhatten 

všechny recenze uživatele

Kočovní Maďaři se roku 896 usadili v Panonské nížině a bylo z toho velké haló. István, který se hezky po pohansku jmenoval Vajk, přijal křest a stal se velkým svatým Štěpánem, no a měl problém s tradičním pohanským kultem, včele s Koppánym. O tisíc let později v roce 1896, Maďaři slavili velké 1000-leté výročí záboru, no a o necelých 100 let později o tom natočili i muzikál. Tu v Maďarsku (píšu to, když jsem tu studijním pobytu), populární kousek. Děti na tom vyrůstají, písničky znají nazpaměť a je to prostě kult. No, beztoho, abych ten film viděl na projekci na univerzitě a pak o něm měl ještě zajímavou přednášku, která to vše zasadila do kontextu, bych řekl, že je to celkem nuda. Takže ty dvě hvězdy jsou vlastně spíš za to, co ten film představuje (něco jako naše legendy o sv. Václavovi, nezasloužil by si Václav taky svůj muzikál, ve kterém by za zvuků rockové balady byl vražděn bratrem Boleslavem?), písničky mě nebavily, popravdě jsem u toho usínal (zpívaná maďarština mi pořád přijde dost nezvyklá). Jesus Christ Superstar vlastně taky nemusím, operní prostředí zasazené do městského parku ve mě taky žádné filmové nadšení nevzbudilo, no subjektivně prostě žádná sláva. Ale budiž: István, István, István! Koppány, Koppány, Koppány! ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Tančí se, zpívá se, 80. léta maďarského rock-popu a děj se nepohne z jediného místa. Opravdu bizarní produkt maďarských 80. let. Prvních deset minut jsem se smál, potom už jenom usmíval a od prostředku filmu, jsem už zíval nad neustálým stereotypem. Maďarská legenda převyprávěna skrz muzikál je veselá a rozjuchaná, ale hravosti a originality aby se člověk nahledal. Ovšem pro všechny fanoušky populární maďarské hudby nedocenitelný skvost. ()

Reklama

tuctovychlap 

všechny recenze uživatele

videl som v dobe vzniku ako dieťa, zopakoval som si nedávno..a pri písaní týchto riadkov sa mi (dvoj)elpéčko krúti na gramci..je tam znateľný hudobný vplyv JCS, ale jasné, že Laci Pelsőczy nie je Ted Neeley..takže skôr ako charizma kráľa je zaujímavá rockovo-operno-monumentálna hudba Szörényiho, ktorého mám rád aj v  "normálnej" polohe (hlavne skupina Illés v ranných časoch)..k názorom voči maďarčine nie je čo dodať..neznášam nemecké šprechtenie a aj tak zbožňujem Mozarta a mám rád Falca..:D ()

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Rocková opera o živote kráľa Štefana, jedného z najvýznamnejších a najväčších kráľov Maďarov. Rocková opera a všetko čo k tomu patrí: veľmi dobre napísaný text, veľmi dobre nakomponovaná a zahraná hudba, skvelé speváci/speváčky. P.S.: Jak stará tak aj nová verzia (spojenie starých idolov s mladými titánmi) stojí za to. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

nmarca 

všechny recenze uživatele

První vzpomínka: brněnský filmový klub, rok 1985, zjevení, kdy v hávu pop-rockové hudby, obohacené o prvky folklóru, v Jancsóovských skupinových scénách, se odehrává nevídaný příběh. Na plátně se nezakrytě objeví kříž jako symbol vítězství, otevřeně se mluví (nebo spíš zpívá) o křesťanství, středověký světec je kladnou postavou. Představa, že by u nás někdo napsal takový kus třeba o svatém Václavovi. Nemyslitelné! Druhá vzpomínka: 20. srpen 1987 v Budapešti, oslavy Dne ústavy, což je kryptogram pro svátek svatého Štěpána. Ohňostroj nad Dunajem v zeleno-bílo-červené za zvuků hudby z populární rockové opery. Závidím Maďarům jejich národní hrdost. Třetí a nejnovější zážitek: Setkání s maďarským nacionalismem, nekritickým vyvyšováním malého národa nad všechny ostatní. Ale … stejně jim závidím z našeho malého českého poraženectví! PS. Ano, ty bílé ponožky byly skutečně považovány za „cool“oděv! ()

Zajímavosti (1)

  • Film vznikl pod vědeckým dohledem György Györffyho, soudobé špičky v oboru uherských středověkých dějin. (YSantiago)

Reklama

Reklama