Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh muže, který se musel stát zvířetem, aby mohl být válečníkem. Období tzv. Nového Hollywoodu v sedmdesátých letech vneslo do zámořské filmové tvorby řadu nových impulsů. Jedním z nich bylo i revizionistické nazírání na zavedené žánry, včetně těch nejposvátnějších, jakým byl např. americký western. Režisér Elliot Silverstein (nar. 1927), který se po dlouhých letech v televizi prosadil tradičně pojatou westernovou parodií Dívka ze Západu (1965), přispěl k tomuto žánru také nezvyklým snímkem Muž zvaný Kůň (1970). Jeho hrdinou je anglický aristokrat John Morgan (Richard Harris), který je ve dvacátých letech 19. století zajat při lovecké výpravě kmenem Siouxů. Je odvlečen do jejich ležení a stává se „koněm“, který musí tahat břemena pro starou indiánku Buvolí hlavu (Judith Andersonová). Když však v táboře potká spřízněného zajatce Batise (Jean Gascon), dozvídá se víc o domorodém životě a zvycích, naučí se jejich jazyk a nakonec se stane válečníkem a náčelníkem kmene. V Muži zvaném Kůň se mluví převážně lakotsky (v tom film o dvacet let předběhl Costnerův Tanec s vlky), ne vše je ovšem podtitulkováno, neboť příběh je důsledně a srozumitelně vyprávěn obrazem. Richard Harris podává ve fyzicky náročné titulní úloze přesvědčivý výkon, a to nejen v „tanci slunce“, který je kontroverzní ukázkou dobových indiánských obřadů. V roli staré Buvolí hlavy se překvapivě objevuje významná divadelní herečka australského původu Judith Andersonová, jež byla do té doby známá filmovým divákům především jako zlověstná hospodyně Danversová v Hitchcockově adaptaci Mrtvé a živé (1940). Postavu mladé indiánky Běžící laně ztělesnila bývalá Miss Řecko a Miss Universe Corinne Tsopeiová, která se ve filmu jinak prakticky neuplatnila a v osmdesátých letech se stala čtvrtou (a poslední) manželkou známého producenta Freddieho Fieldse. (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

Ainy 

všechny recenze uživatele

Trochu nudný a nedobře zahraný western a teď vyloženě nemyslím přímo Richarda Harrise. Modelky v ne příliš povedených indiánských parukách, které se tam rvou a hádají o kus látky a pak si jedna z nich vzpurně odfrkne, když prohraje. Jako by se popraly někde na diskotéce, žádný rozdíl v chování. A to pana lorda jako fakt brali za koně, když jim to jejich náčelník řekl? Ajaj ... no. Rovněž si nejsem jistá, jestli musí ženiteb chtiví muži procházet tak trýznivými zkouškami, aby si zasloužili své vyvolené. Jak jsem to viděla, tak se mi vzbouřil žaludek. Neodpustila jsem si myšlenky typu "šmarjá, doufám, že mají ty nože a pařátky sterilní. No asi né, tak nezbývá než doufat, že je měli alespoň řádně opáleny nad ohněm". Dívat se na to dalo, ale nesměla jsem se nad tím příliš zamýšlet. 2,5* ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Na postarsi filmy v posledni dobe nemam moc cas a popravde ani naladu, o to vetsim prekvapenim pro me byl tenhle netradicni film s minimem dialogu napric celou stopazi. Nemuzu rict, ze by herecke vykony byly buhvico, ale tenhle film jako celek hezky zafungoval a uz delsi dobu se mi nestalo, ze bych dvouhodinovy film prosedel bez jakychkoliv rusivych elementu (mobil, usinani, pauza na jidlo whatever). Ze film funguje, anebo ma alespon nejaky mesmerizujici prvky, doklada fakt, ze u filmu vydrzela i moje pritelkyne - moderni zena, ktera se o westerny nebo starsi filmy nezajima vubec. K filmu samotnemu - Richard Harris nepredvedl buhvico, jeho prerod z 'kone' ve valecnika, ktery si vezme za zenu Vinnetouovu sestru, pusobil docela uspechane - ale na druhou stranu mozna to bylo to prave orechove, film nenudil zadnyma nudnyma stopazema, kde by se nejak extrovne prohlubovaly charaktery postav nebo jejich vztahy. Zaver samozrejme smutny / depresivni a jsem teda zvedavej, s cim prijdou dve pokracovani, ktera si okamzite pridavam na watchlist. PS: Komentare / recenze skutecne polarizuji divaky, hezky to shrnul cheyene - vhodna prezdivka! PPS: Corinna Tsopei byla mega kost. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Muž zvaný Kůň patrně neosloví každého, čemuž nasvědčuje i rozdílnost názorů ve zdejších komentářích, ovšem já se nebojím hodnotit plným počtem hvězdiček, neboť se jedná o westernové drama, které se odehrává v indiánském prostředí, což není zrovna běžné v rámci žánru. Potěšila jazyková bariéra, kdy se divák musí velmi často domýšlet, co asi indiáni říkají a co se bude dále odehrávat. K vesměs kladnému dojmu napomáhá také herecký výkon Richarda Harrise, jenž působil velmi přesvědčivě. Ne právě šťastný konec pak umocnil výsledné hodnocení. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Sylverstein ako reziser mi nic nehovori a ide o velmi proindiansky film : nema dejovu liniu, skor ide o to ukazat Indianov ako mierumilovnych ludi, lebo casto mali v ociach americkej verejnosti doslova katastrofalny obraz. Richard harris /Strazce lvu/ rolu zvladal, ale ako pisem, nie je tuna dej a herecke vykony su hrozne. 50 % ()

pijavica 

všechny recenze uživatele

2,0/10 "Milí Indiáni! Radi by sme sa touto cestou ospravedlnili za všetky príkoria, ktoré sme spôsobili Vašim predkom. Rozhodli sme sa natočiť film, ktorým by sme mohli zmierniť naše spoločné konflikty a rozdiely, a ktorý by o Vás vyslal pozitívny obraz do sveta. Zobrazíme Vás ako roztomilých šašov so špecifickými spoločenskými pravidlami, ošatením a inými "ozdobami" (sľubujeme, že predtým spravíme primeraný etnologický výskum). Radi by sme pridali aj istú bosorku (pardón, babku), čo ušla zo sitcomu o Flinstonovcoch. Tiež by sme chceli odprezentovať nejaký Váš pôvodný krvavý rituál, aby mali diváci (a kritici) dôvod híkať. Nemusíte sa báť, film bude natočený tak, aby každý imbecil pochopil, ako veľmi si Vás vážime. S pozdravom (ehm, Howgh!), ...". Pre istotu dodávam, že nemám absolútne nič proti Indiánom (iba proti pokryteckým filmom). Za hodnotenie a tón môjho príspevku sa ospravedlňujem iba užívateľom pod dvanásť rokov (a "babke"). ()

Galerie (49)

Zajímavosti (9)

  • Počas celého filmu je možné vidieť herečku Corinnu Tsopei, ktorá vo filme hrá indiánku zvanú "Běžící Laň" so stredne dlhými, a pekne upravenými nechtami. (westerns)
  • Indiánsky rituál s názvom "Vow to The Sun" bol v druhej polovici 19. storočia vládou Spojených štátov zakázaný. (westerns)
  • Príbeh filmu je založený na skúsenostiach Cabeza de Vaca, španielskeho vojaka zajatého domorodými Američanmi v roku 1528. (westerns)

Reklama

Reklama