Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Útěk z koncentračního tábora za 2.světové války(16.3.2003)

Jeden z nejlepších filmu o organizovaném útěku z vyhlazovacího tábora Sobibor co jsem zatím viděl. Navíc natočený podle skutečné události, což dělá snímek ještě více autentickým...Strhující a velmi dusná, místy nedejchatelná atmosféra, skvělé herecké výkony ve všech rolích, despotické německé svině a jejich nekale a nechvalně známé metody, v jinak opravdu neskutečně vzorném, pečlivém a důsledném systému, i když nakonec netušili vůbec nic..Jak já jsem některým těm ksichtům přál samotnou smrt, to se nedá ani popsat, naopak na druhé straně barikády zabitím jakéhokoliv němce jsem měl takový zvláštní pocit takového malého vítězství, asi jako samotní aktéři..Pro dobrý pocit, přeci nešlo už víc ztratit. Trochu opomíjený ale jinak výborný film..Více zde: http://reinhard.mysteria.cz/uteksobi.html.(24.2.2008)

Film, který je závažností svého tématu předurčen k úspěchu. Na jeho vzniku se podíleli bývalí sobiborští vězni, kterým se podařilo utéct. Vadily mi jen dvě věci. 1) Některé herecké výkony 2) Jak se všichni ti Poláci, Rusové, Němci i Holanďané bez problému domluvili ... anglicky.(29.4.2010)

"Jaké je tvé křestní jméno?" "Já nemám žádné křestní jméno." Nejlepší film z koncentračního tábora, jaký jsem kdy viděl. Protože jsem o Sobiboru před uvedením tohoto snímku v televizi (někdy na počátku 90. let) nikdy neslyšel, nevěděl jsem jak to celé dopadne, a byl jsem napnut až do konce. Skvělé herecké výkony všech (v menší roli se objeví i Rutger Hauer, tehdy na vrcholu kariéry). Bohužel je Útěk ze Sobiboru stále málo známý snímek, který si rozhodně zaslouží větší propagaci.(1.4.2013)

Velmi silný a napínavý televizák. Klobouk dolů.(12.12.2010)

Drsný a nekompromisní obraz židovského vyhlazovacího tábora, který bohatě rekonstruuje esesáckou surovost v té nejsyrovější podobě. Lze tedy říci jen velmi obecně, že tento film v zobrazení historické události a tragických momentů má svou realitu. V tomto směru jde o dobré dílo televizní práce. Co napsat na závěr? Není zde zcela jasné, jak je možné, že se židé různých národností, včetně ruských židovských vojáků, opravdu tak rychle a dobře dorozumívali? Že by si nepomáhali znakovou řečí rukama a nohama? Určitě by to dodávalo filmu větší věrohodnost či autentičnost. Pak se nabízí jediné možné vysvětlení, že všichni mluvili židovským jazykem? Že existoval tábor Sobibor s hromadným útěkem mnoha zubožených vězňů bylo pro mě překvapením. Nejspíš se shodneme, že rozhodnutí prchnout z koncetráku je hodné obdivu. Zpátky k filmu, který je svým obsahem hodně smutný, nicméně se jedná o neobvyklé a strhující drama, ale v žádném případě to není film, který bych musel vidět ještě znova.(20.9.2010)

Skvělá věc. O skupině lidí, malé skupině, která se v těch nejhorších dobách dokázala vzepřít nazi útlaku a prostřílet si cestu z děsivého tábora smrti..!!! Velké hrdinství, naděje, láska i utrpení posílily jejich rozhodnost a chtíč dostat se za každou cenu pryč z hrůzy jich obklopující..(17.11.2009)

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%.(9.6.2013)

Film, který vzpouru a útěk z vyhlazovacího tábora Sobibor podává velmi přesně na základě vzpomínek přímých účastníků popisovaných událostí.(2.8.2007)

• Chrustyn

Méně známý válečný snímek z prostředí zajateckého tábora. Až na pár poutavých scén, nepříliš zajímavé a zbytečně dlouhé.(2.1.2012)

14. října 1943 vznikla největší a nejúspěšnější vzpoura vězňů za druhé světové války. Toto je příběh o ní. CITÁT - Dnes máme odvahu, Bůh ví, co se stane zítra. Uděláme to, nikdo nás už nezastaví........ Miluju filmy o tom jací jsou Němci zvířata a hlavně ty kecy o rozpadu jejich říše. Opak je však pravdou. Německo na válce vydělalo jako nikdo jinej A i dnes je silné, vzpurné a vládne Evropě. A teď se zeptám - komu tyhle filmy pomůžou ? CITÁT - Yom Kippur....... Každý ze Sobiboru musí mít šanci na svobodu.......... Nebude lehké naplánovat útěk tolika vězňů, ale už to začalo. Abych napsal pravdu, to nebyl útěk to byl prostý chaos a zemřelo při něm zbytečně moc lidí. Bylo to nepromyšlené. Ten film se mi moc nelíbil. ZAJÍMAVOST : Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy. Mezi stromy stojí socha připomínající všechny ty odvážné lidi ze Sobiboru. Natočeno podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera.(23.4.2012)

Chvílemi výborná, nicméně celkově nepříliš povedená záležitost. Vzpoura v táboře Sobibor, byla rozhodně ojedinělá záležitost, v komplexu vyhlazovacích táborů. Jestli jsou veškerá historická fakta přesná, si myslím není až tak podstatné. Více mi překážela celková (ne)autentičnost snímku. Toto téma prostě osobně vyžaduji v co nejreálnější podobě. Určitě si to zaslouží. Film je jednojazyčný. Esesáci, židovští vězni i ruští soldáti s americkým přízvukem atmosféru hodně narušují. Herecké výkony jsou vskutku mizerné a i po celou dobu stejně dobrá vizáž vězňů, neodpovídá prostředí. Jsou tu ovšem scény, které pro mě ty tři hvězdičky pevně drží. Tento snímek mi potvrdil, že nejrealističtější obraz těchto let, nám naskýtá československá válečná kinematografie.(19.9.2012)

Doufám, že nebudu popraven v místnosti 101, když se dopustím strašlivého ideozločinu vůči uzákoněné nadřazené rase a dovolím si lehce zapochybovat ohledně kompatibility filmového scénáře a skutečné události. Jedná se o roli ruských zajatců. Jejich původně vůdčí úloha se posléze změnila v poslání jakýchsi zbytečných kecálků, zatímco veškerou nebezpečnou práci de facto odvedli yomkippurští nadlidé. Ještě jeden postřeh; stále jsem nemohl přijít na to, kde jsem jen viděl jednoho z herců (J. Shepherd). No jistě - Absolom 2022.(31.5.2010)

Skoro nemám slov. Na TV film fantasticky zpracované až na tu ingliš.... I když také mám pár výhrad. Na většině herců bylo vidět, že jsou dobře živeni což se o živořícím židovském osazenstvu (z pracovních komand) vyhlazovacích táborů říci nedalo. Nejen tam, kde se vězni dočasně nechali pracovat ale i dokonce u družstev, která třídila zavazadla po transportech u vlaků a poté v barácích ve speciálních třídírnách. Tam si každý mohl potajmu něco ukrást a dostat se k takovému družstvu výrazným způsobem zvyšovalo šance na přežití. Samozřejmě do doby než se dozorci stávající čety nerozhodli zplynovat a vytvořit z nových transportů nová družstva. Další věc co se mi nezdála bylo, že vězni určení na práci neprošli dezinfekcí (skutečnou samozřejmě) a ostříháním. Pochybuji, že by tam dívky a ženy pobíhaly v účesech v jakých přišly. Už jen kvůli vším a štěnicím by si vlasy sami ostříhaly....No a ty jejich společné večery s muži... Pokud vím, ženy od mužů byly v táborech vždy pečlivě odděleny, ve všech bez vyjímek. Stejně tak by Saša těžko coby ruský válečný zajatec před německým dozorcem vzpupně vylil polévku... Za prvé by to z hladu nikdy neudělal a za druhé by si ho germán pěkně podal. Rusové na tom byli leckde na stejné úrovni jako Židé.. Němci je neuznávali jako válečné zajatce, brali je jako podlidi... --- Ale nebudu to shazovat. Mělo to sílu a bylo tam skoro vše. Tábor byl velmi reálně ztvárněn a z těch neustále dýmajících komínů, v noci rudě ozařujících oblohu běhal mráz po zádech...Příjezdy transportů, naivita transportovaných, jejich vystupování přesně podle toho z jakých částí Evropy byli deportováni, dublované exekuce za útěky atd... A připočteme-li skutečnost, že se toto internovaným podařilo, musím dát skoro plný počet šesticípých hvězd. Snímků pojednávajících o koncentračních táborech a holokaustu je dnes již (bohudíky) dlouhá řada, ale podobný je jen jeden a to Grey Zone (2001), kde také došlo ke vzpouře vězňů. Ti ale místo útěku zničili kremační pece. Což Němcům v Osvětimi značně zkomplikovalo a zpomalilo vyhlazovací proces, čímž byli tisíce lidí zachráněny.... * * * * *(29.9.2012)

• danecek24

45. Zlatý Glóbus za rok 1987 - cena (2) - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Rutger Hauer + nominace (1) - Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Alan Arkin(27.2.2009)

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti.(3.5.2010)

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla.(24.6.2013)

• Maq

Film se snad svědomitě snažil držet historických fakt. Evidentně trpí nízkým rozpočtem, suchým scénářem, nedbalou režií. Je to taková skoro amatérská rekonstrukce jedné velmi zajímavé události.(4.9.2011)

"Jako reakci na atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heidricha rozhodl Adolf Hitler o likvidaci židů. Akce měla krycí označení Reinhard"(23.2.2007)

pokec nemcouru u klobas pres dva talire, zeli a piva: - Co děláš ty? Sedíš v kamrlíku a otáčíš plynovým kohoutem? - Otevřít... počkat 20 minut... zavřít... Skvělá práce. - To vyžaduje velkou odvahu, Bauere. Kolik židů jsi dnes zplynoval?(2.12.2012)

<< předchozí 1 2 3