Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa . Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří ( dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze).

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského (hraje R. Hauer) ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhla přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Nafilmovaný samotný útěk vězněných pro záchranu života je expresivním zážitkem podbarveným vážnou hudbou.

Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla lidského popela.

Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí , převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Ruska a dalších zemí. Čest jejich památce. (Ygnor)

(více)

Recenze (73)

tahit 

všechny recenze uživatele

Drsný a nekompromisní obraz židovského vyhlazovacího tábora, který bohatě rekonstruuje esesáckou surovost v té nejsyrovější podobě. Lze tedy říci jen velmi obecně, že tento film v zobrazení historické události a tragických momentů má svou realitu. V tomto směru jde o dobré dílo televizní práce. Co napsat na závěr? Není zde zcela jasné, jak je možné, že se židé různých národností, včetně ruských židovských vojáků, opravdu tak rychle a dobře dorozumívali? Že by si nepomáhali znakovou řečí rukama a nohama? Určitě by to dodávalo filmu větší věrohodnost či autentičnost. Pak se nabízí jediné možné vysvětlení, že všichni mluvili židovským jazykem? Že existoval tábor Sobibor s hromadným útěkem mnoha zubožených vězňů bylo pro mě překvapením. Nejspíš se shodneme, že rozhodnutí prchnout z koncetráku je hodné obdivu. Zpátky k filmu, který je svým obsahem hodně smutný, nicméně se jedná o neobvyklé a strhující drama, ale v žádném případě to není film, který bych musel vidět ještě znova. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vyhlazovací tábor Sobibor za 2. světové války měl všechny hrůzné aspekty: popravy, tělesné tresty, plynové komory i nepříjemné dozorce. Ovšem filmaři zřejmě dostali výjimku a rozhodli se prezentovat vězně ve více než dobré kondici, ženy mají zřejmě někde utajený zkrášlovací salon, neboť jim byly ponechány dlouhé vlasy a relativně působily sexy. A žádné mundůry se nekonaly, vězni se mohli pohybovat v civilním šatstvu. I tak se nejedná v žádném případě o rajskou dovolenou. Kdyby rekreanti byli spokojeni, neměli by v rámci vytouženého úprku potřebu překonat dvojí plot z ostnatého drátu a následně absolvovat procházku minovým polem. Film je to z přísně televizní produkce, tudíž se příliš nedalo počítat s oslnivou technickou stránkou. Obrazová stránka je opravdu žalostná. Všichni se těšili na to, jak si plavovlasý Holanďan Rutger Hauer poradí ve službách ruské armády, který je do tábora coby zajatec deportován také. Stane se to zhruba za půlkou filmu. A ve své úloze obstál. Joanna Pacula vnesla do filmu něco málo erotického šarmu. Alan Arkin v titulní roli je herec, který nezkazí filmu renomé. I když film obsahuje nějaké ty nevěrohodné sekvence, koneckonců, který historický film z války je prost faktických chyb, má také nemalé procento nepříjemně mrazivých scén. V tomto ohledu filmu kraluje sekvence, ve které pochytaní vzbouřenci po neúspěšném útěku z tábora jsou odsouzeni k trestu smrti zastřelením, a musí si vybrat k sobě jedince, co s nimi budou popraveni. A další mrazivé scény už vypisovat nebudu. Jack Gold svoje přes dvě hodiny dlouhé drama režijně koncipoval zdatně, má to svá slabší i silná místa a čekal jsem, že se budu ve větším procentu nudit. A nestalo se tak. 7/10 ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Podle skutečné události. Kupodivu nepříliš přikrášlené, protože Alexandr Pečerskij byl v reálu ještě větší frajer, útěk byl ještě krvavější a život v Sobiboru ještě mnohem drsnější. Jack Gold natočil na počest obětí pekelného tábora televizní film který se vymkl své škatulce, a bez mrknutí oka držel krok s klasickými druhoválečnými dramaty. Není tak proslavený jako Nejdelší den, Příliš vzdálený most, nebo Velký útěk, ale kvalitou za nimi příliš nezaostává a atmosférou se jim v klidu vyrovná. ()

kebom 

všechny recenze uživatele

Klasický televízny film so schématickou témou "úteku". Niektoré scény svojou naivitou a prvoplánovou brutalitou sú nadbytočné. Rovnako to platí aj o niektorých hercoch. Ruskí zajatci z toho nakoniec vyšli ako štatisti pri uskutočňovaní úteku, ako keby to v priebehu natáčania niekto zmenil. Vážna hudba do filmu sadla, ale žiaden strhujúci záver sa nekoná. Za zmienku stojí, že i napriek množstvu mŕtvych som si vo filme nevšimol žiadnych zranených - čo guľka to mŕtvy človek... ()

snob 

všechny recenze uživatele

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)
  • Představitel hlavní role Rutger Hauer pochází z Nizozemí. Právě v Sobiboru bylo zplynováno značné množství holandských Židů. Ve snímku však překvapivě neztvárňuje holandského Žida, nýbrž Žida ze Sovětského svazu, zajatého příslušníka Rudé armády, Sašu Pečerského. (M.Šalda)
  • Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)

Reklama

Reklama