Zamkněte dveře. Zabdněte okna. Něco číhá v mlze! Kdysi navedli občané rybářského městečka Antonio Bay loď boháče Blakea v husté mlze na skaliska, kde ji po ztroskotání vyloupili. Po sto letech se Antonio Bay chystá na oslavu svého založení, do ulic však vtrhne zrádná mlha a s ní přízraky šestice utonulých námořníků v čele s Blakem! Přicházejí, aby pomstili svou smrt... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

darkrobyk

Pokud člověka zaujme nějaký film v dětství a dospívání, pak má k němu osobnější vztah. Jedním z takových filmů je pro mne Carpenterova mlha. Jistě, dnes se u něho nebojím, ale tehdy ano. Zneklidňující tajemno, nebezpečí skrývající se v mlze....podezřívám Kinga, že se zde inspiroval pro svoji povídku ( ale to mi nevadí, jeho Mlha se mi líbí). V rozhovoru Carpenter i jeho žena přiznávají, že točit vlastní mlhu nebylo nic jednoduchého. Bylo třeba se uchylovat k různým větrákům, hledat nejlepší úhly pro kameru, prostě si vyhráli....Po prvním zhlédnutí se mi vybavovaly stále dokola dvě věci - mlha šplhající po telegrafním sloupu, aby zkratovala vedení, a nemrtví v kostele....A také Adrienne Barbeauová na střeše majáku....A dlouho jsem míval z husté mlhy, která je v našich končinách poměrně častá, nepříjemný pocit...( Carpenterova hudba je zde stejně vynikající, jako například ve Věci či Halloweenu) ()

kinej

Carpenter prostě umí dělat napětí, bez ohledu na to jaký má příběh potenciál. Film The Thing byl geniální tím, že se tento režisér potkal s tím správným scénářem. V Mlze už to až zase takový soulad není, vraždící duchové námořníků zrovna nepatří mezi nejhorší běsy mých představ, navíc v městečku ze kterého lze bez problémů odjet. Ale i tak se v napínačkách ukazuje, že Carpenter svou práci odvádí dobře. A jelikož si je režisér svého umu vědom, vkládá je i tam, kam by snad ani nemusel. Posledních 30 minut je, bez ohledu na zastaralé speciální efekty, nadprůměrným hororem. ()

Kass

Povedený horor J. Carpentera z období, kdy se za účelem vyděsit natěšeného diváka nepřikláněl k prvoplánové efektní podívané, ale vyžíval se v budování husté, děsivě plíživé atmosféry. Ve filmu, jenž nemá jasně vyprofilovanou hlavní postavu, se ústředním tmelícím prvkem stává v titulu snímku zmíněná mlha. Ta zde působivě předznamenává příchod tajemnou legendou opředenou kolonii malomocných, jenž baží po krvavé pomstě. Většina hororu se odehrává v noci, což je pro výsledný přízračný dojem z filmu jen dobře. Z herců zaujmou J. Leigh (slavný vřískot ve sprše - "Psycho") a její dcera J. L. Curtis (slavný vřískot v šatníku - "Halloween"), která je v roli sebevědomé Elizabeth k sežrání. I když na moji tajnou lásku - nesmělou Laurie Strode z "Halloween" přece jen zdaleka nemá :-). Srdce hororového fanouška zaplesá i nad účastí Lauriiny sexy kamarádky Annie (Nancy Kyes). ()

lamps

Přesně ten typ hororové podívané, jakou vždy rád uvítám. Napětí husté, že by se dalo krájet, tajemné postavy zjevující se v neproniknutelné a nezastavitelné mlze a k tomu všemu skvěle zvolená a gradovaná hudba-prostě John Carpenter na vrcholu svých sil, který si dal před legendární Věcí skutečně poctivou a vydatnou rozcvičku. Příběh sice nic moc nepřinese, ale to znepokojivé aroma postupující společně s tím děsivým mlžným oblakem vše několikanásobně vynahradí:-) Hororová klasika, která si patřičnou úctu rozhodně zaslouží... ()

Shakers

Zaujímavý film. Carpenter je jeden s tých režisérov a scenáristov v jednej osobe, ktorý dokážu zaujať námetom a natočiť niečo skutočne dobré (Vec, Halloween), no nie vždy sa mu podarí úplne strhnúť (Útek z New Yorku). A to je presne aj tento prípad. Hmla ma zaujímavý námet, no prišlo mi to nezáživne natočené. Aj keď záver sa podaril. 55% - 3* ()

JohnnyD

Na tomto filme ma najviac zaujalo to, že sa neskutočne podobá na Halloween. Celá štruktúra filmu je veľmi podobná tej halloweenskej. Po nervydrásajúcom úvode nastáva útlm, rozpracúvajú sa charaketery (no to som prehnal :)), nastupuje pomalá atmosféra, aby film nakonci dostal silné tempo, vrátane depresívnejšieho konca. K tomu môžeme počuť hudbu Johna Carpentera, ktorá sa opäť až príliš podobá Halloweenskej. Hlavný motív - rytmický tichý podklad, dlhé hlboké tóny a chytľavá melódia dookola sa opakujúca na syntetizátore. Ostatné témy sú tiež podobné OSTu k Halloweenu. Rovnako aj využitie "inej hudby" - v Halloweene to bol nejaký rock'n'roll tu je to jazz/swing. Aby som to ujasnil - toto nie sú zápory, ani klady - to sú len fakty, ktoré som si všimol. Atmosféra je dobrá, hudba skvelá (i keď nie dosť využitá), námet jednoduchý, herci zaujímaví (hlavne Jamie Lee a jej matka Janet Leigh). Akurát mi tu vadilo, že film sa fakt stáva občas nudným - stredná časť filmu. No a potom spomínaná jazz/swing-ová hudba, ktorá narúšala svojou pozitívnosťou temnú atmosféru filmu. Fog je príjemný horor, ktorý dá hororovému fanúšikovi všetko, čo si dokáže predstaviť pod názvom "Hmla" - akurát škoda, že sa námorníci neukázali vo svetle :(. Som spokojný. ()

Paldini

Nebýt závěru, kde jsem se chytal za hlavu nad nedomyšleným scénářem, dal bych této atmosférické záležitosti plný počet hvězd. Naštěstí v následujících hororových kultech, které mistr Carpenter natočil v průběhu 80. let, není čas hledat nějaké mušky ve scénáři, protože právě ona atmosféra je v nich ještě hustější než mlha v tomto filmu, a proto zůstane Mlha navždy ve stínu ostatních mistrových hororů. ()

Silas

Skvěle stavěná atmosféra a skutečný strach (ne jen jednorázové lekačky) - to je Carpenter, jak ho známe. Mlha valící se zpod dveří je jedním z vrcholných okamžiků filmu. ()

Pilda17

John Carpenter patří mezi hororovou režisérskou špičku, ale tento horor se nepovedl. Atmosféra je slabá, děj je slabý a herecké výkony nepřesvědčivé. Celkový dojem je nulový a nezáživný horor.. 2/10 = 20% ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +hudba solidně dotváří atmosféru, začátek je slušnej -asi celkově slabej dojem z filmu, jinak jsem zápory zmínil v samotném komentáři/// Do této verze jsem vkládal větší naděje něž do její mladší verze (dosud jsem neviděl), ovšem ve výsledku mě to moc neohromilo. Jednak film působí zastarale a druhak atmosféra má spíše sestupnou tendenci. Rovněž se ve filmu oběví pár nelogičností a navíc z příběhu nám není moc řečeno, prostě najednou se někde oběvuje mlha a najednou je konec film. A mimochodem ten závěr jsem moc nepochytil./// Celkem 45%/// ()

Ruut

Mně to zas tak dobré nepřišlo. Sice stále nadprůměrný horor, ale Carpenter umí, nebo lépě řečeno uměl mnohem lépe. Tak lepší tři hvězdičky (70%) ()

S.Quentin QUALE

Řemeslně výborné, no že je zápletka jednoduchý by ještě nevadilo, bohužel impotentní scénář moc odpustit nejde, takže jen průměr. Je to škoda, mohl to být super horor, takhle je to spíš pohádka pro dospělé. 60% ()

misterz

Mierne sklamanie, ani zďaleka sa to nechytá na Darabontovu Hmlu (2007). Snímku sa nedá uprieť skvelé vykreslenie atmosféry, hlavne za doprovodu výbornej Carpenterovej hudby. Svojim spôsobom zaujala aj mladučká J. Lee Curtis, ale to je asi tak všetko. Obsahovo je to slabé a nevýrazné (hoci námet nebol zlý), bez napätia a s rutinne sa opakujúcimi vraždami - tajomná postava s hákom v hmle, krátke seknutie alebo pichnutie a tak stále dokola.... O strašidelnosti alebo nedajbože gore efektoch v tomto prípade nemôže byť ani reči. Čistý priemer. 60/100 ()

MIMIC

V komentári k "Niagare" som písal o filmoch, kde hlavnú úlohu suverénne preberá prostredie. V Hmle je to pochopiteľne hlma. Sakramentský John Carpenter z klasickej hororovej rekvizity urobil hlavnú hviezdu, ktorá má dokonca charakter - hmla nepôsobí ako hmla ale ako dym, ktorý svetielkuje a je navyše (takmer) hmatateľným symbolom vzrastajúcej hrôzy. Ešte v žiadnom horore som nevidel, aby mali pocity a emócie priamu vizuálnu obdobu. Zo všetkého najlepšie sú momenty, kedy sa hmla rozpína za zvukov hudby, ktorá je skôr sumou opakujúcich sa explozívnych úderov. Pri všetkej úcte k nemŕtvym námorníkom s pekným náradím v rukách - hororotvornými prvkami sú tu hmla a hudba. V tejto súvislosti ma prekvapuje, koľko prispievateľov sa nazdáva, že čím viac minutáže je na tachometri, tým nudnejšia začína byť jazda - ja si myslím, že je to presne naopak. Len pre informáciu - hmla začína definitívne útočiť v 54. minúte a 10. sekunde, pričom film má cca 83 minút. Jazzová hudba, ktorú Adrienne Barbeau púšťa v rozhlase sa dokonale hodí k charakteru hmly ako určitému "jazzy" prvku. Vysielanie rozhlasovej stanice ozývajúcej sa z času na čas nenápadne udržiava kompaktnosť príbehu. ("It´s moving faster up Regent Avenue... Broad Street... Clay Street..." Brrr!) ()

sullafelix

film má slušný image...kamera .... protagonisti... ale je tu núdza o primárne a neodmysliteľné aspekty, ktoré by mali byť obsiahnuté v každej horrorovej kompozícii... o navodenie pocitu strachu... rovnako gore effecty.. tu nie sú žiadne ...typický nedostatok fenoménu Carpenter, ktorý nedokázal tento neduh preklenúť počas celého svojho tvorivého obdobia.....vyššie hodnotenie ako *** je z mojho pohladu nepripustne ... nakoľko potom by sme museli tak hodnotné diela talianskej horrorovej kinematografie ako produkovali FULCI a D´amato hodnotiť *********. Film skôr odporúčam deťom vo veku 8-15 rokov , nakoľko u nich su kritéria pre pre hodnotenie dobrého horroru posunuté ďaleko nižšie. ()

Vančura

Výtečná věc, Carpenter jako vždy nezklamal. Ten film má absolutně dokonalou atmosféru, hudbu a kameru, moc jsem si to užil. Strašidelné to sice není ani trochu a místy je to poněkud brakové, ale nevadilo mi to. Nejblbějším momentem je asi scéna, v níž ta moderátorka hlásí do rádia názvy ulic, kterými postupuje ta mlha - je evidentní, že z toho majáku by to do takových detailů vidět nemohla, ale jinak za mě velká spokojenost ze super hororu, který navíc díky příjemné délce 90 minut rychle uteče. ()

Javert

John Carpenter umí pracovat s atmosférou a dokazuje to i v tomto filmu. Mlhu navíc zdobí i na svou dobu dobré triky, přirozené herecké výkony a hudba, která se nápadaně podobá motivu z Halloweenu. ()

mzss1

[50%] John Carpenter u mě není vyloženě top režisér. Ani první Halloween mě až tak neuchvátil, ale další části  - to už bylo o dost lepší. Sem tam si jeho starší tvorby doplním, ale nic extra. Tato MLHA byla docela nudná a ničím zajímavá, ale vyloženě bych ji neodstřelil. Něco málo dobrého bych tam asi našel. Ten nápad nebyl špatný a ve finále to bylo i vcelku mírně napínavé. Ale efekty jsou opravdu mizerné. Herecké obsazení je na tom tak nějak obstojně. Hudba až tak výrazná není. Holt u Halloweenu se Carpenterovi jeho theme vyvedlo asi nejlépe. Co k tomuto hororu dál říci? Klidně bych dal jen 2*, ale kvůli úctě k režisérovi a ke skutečnosti, že to až tak zlé nebylo, resp. tam nebylo nic, co by mě vyloženě vytočilo, tak ty slabší 3* do slabého průměru z milosti tentokrát udělím. ()

kingik odpad!

Takhle blbý horor se jen tak nevidí. Tohle byla trapárna k smíchu. To se mám jako dívat na směšný šašky v roztrhaných hadrech co si jdou vyřídit účty po letech s místními obyvately přímořského městečka.... Aspon kdyby to mělo řemeslnou úroven když už nic, ale bát se u toho nedalo, smát se u toho dalo a hlavně vypnout to chtělo.... ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook