Ježek v mlze

• Sovětský svaz Jožik v tumaně (více)
Mysteriózní / Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Horor
Sovětský svaz, 1975, 10 min

Príbeh malého ježka, ktorý ide ako každý večer starou známou cestou navštíviť priateľa medveďa, nesie mu malinový džem a teší sa, ako budú spolu počítať hviezdy, popíjať čaj. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa cestou nestratil v hmle a všetko nebolo zrazu inak... (oficiální text distributora)

Madsbender

Do hávu klasickej personifikovanej rozprávky-bájky zaobalený štylisticky vybrúsený, formálne uhrančivý expresionistický horor hrubozrnného kalibru. Norštejn je poet starodávnej kresby ožívajúcej v jemne sa nabaľujúcej atmosfére s až gotickým nádychom. Ruská sugescia v akcii. Na dôslednejšie odčítanie myšlienkovej podstaty je nutné ďalšie zhliadnutie. 100% Video tu (s anglickými titulkami). ()

SOLOM.

Jo Sověti prostě uměli točit pohádky a nejen je. Tento animovaný kousek s kapkou hororové atmosféry na mě udělal velký dojem. V husté mlze se ztratí každý, nejenom ježek a to je teprve potom zážitek. Představivost a hlavně strach pracují na plné obrátky, vznikají děsivé obrazce…Atmosféra byla dobrá stejně jako hudební doprovod, navíc jsem si procvičil ruštinu. Takže já byl spokojený. ()

SarumanKo

Fantastická ruská rozprávočka, ktorá musí deti poriadne desiť, no ja som pri nej chrochtal blahom. Jožik v tumaně je geniálny kus filmárčiny, ktorý využíva všetky dostupné prostriedky (od neopakovateľnej atmosféry temného lesa ponoreného do hmly cez psychedelický príbeh až po nádherné hudobné vsuvky) na dosiahnutie účelu, nech už bol akýkoľvek... A tá animácia! Jurij Norštejn vytvoril úchvatnú, takmer trojrozmernú animáciu, ktorá vo svojej dobe nemala obdobu. Kladiem si otázku: prečo to má, preboha, len 10 minút? Na takto nesmierne pútavú vec by som sa dokázal pozerať dlhé hodiny... (95%) ()

woo-hoo-hoo

švacnutý komentár! 0° S ježkom sa musíme identifikovať, pretože má v ruke džem, čo sa podobá na slovo jazz, napríklad jazzový jam. Jeho pichliače symbolizujú anarchistické punkové hnutie vo Veľkej Británii a hmla, ktorá ho obklopuje nám jednoznačne pripomína mnohorakosť obklopenia typickým "Fog you!". Medveď hrá úlohu ruského ľavicového hnutia, ktoré má veľa spoločné s komunistami. Komunistu nikdy nikdo v živote zblízka nevidel a aj vo filme sa objaví až na konci, čo symbolizovalo koniec komunizmu skôr než stihol dospieť do uskutočnenia. Antropia zostala naštrbená. ()

d-fens

kvalitná japonská animácia vsádza na silné príbehy a predcíznosť..... naopak, Rusi dávajú do svojich filmov neopakovateľnú atmosféru, a krásou vlastnej "neotesanej zemitosti" tvoria na plátne doslova mystické divy .... videl som to vo filmoch Petrova, Atamanova, a samozrejme Norštejna (a hrané ruské filmy ani nespomínam).... čo sa však tohto filmu týka, deťom ho radšej nepúšťajte - je to vlastne mysteryhoror :) ()

• V Kyjevě stojí socha ježka právě z tohoto filmu. (Puppy)