Kres niewinności

všechny plakáty
Polsko, 2022, 2 h 58 min (Minutáž: 44–46 min)

Režie:

Krzysztof Lang

Scénář:

Andrzej Gołda

Vanessa Aleksander, Ignacy Liss, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, Bartosz Gelner, Grzegorz Mielczarek, Radosław Krzyżowski, Jacek Lenartowicz (více)

Epizody(4)

FIAT 500

Prodloužená seriálová verze filmu Marzec '68, která vypráví o v Česku možná trochu zapomenutých událostech z března 1968. Začalo to zákazem hry Adama Mickiewicze Dziady a pokračovalo studentskými protesty proti komunistům, to vše na pozadí antisemitských nálad mezi (nejen) polskými politiky, které vyústily až v prakticky nucené vysídlení tisíců polských Židů. Je nasnadě, že hlavní hrdinové pocházejí z naprosto opačných společenských pólů - on z rodiny zasloužilého straníka, ona z částečně židovské rodiny. Celý příběh se tu vypráví vlastně jako relativně krátká láska dvou studentů mezi koncem roku 1967 a jarem roku 1968. Není to rozhodně nejlepší ani polská dobovka, ale je pořád dost dobrá na to, že dokáže zaujmout a poměrně živě připomenout zas a znova, jaké hrůzy komunistická diktatura nejen v Polsku páchala. Mementem filmu nejspíše budiž scéna, v níž protestující zdaleka nejen studenti častují zasahující bezpečnostní složky označením "gestapo". Vzhledem k tomu, že to přijde už v době, kdy známe rodinný původ hlavní hrdinky Hany, rezonuje o to víc. Hodně bolestivý je i celý závěr, kdy po 23 letech od šíleností holokaustu zase sledujeme perzekuci rodin židovského původu... Solím čtyři oriony, především za otevření pro mě ne úplně známé kapitoly polské historie, autenticky působící kulisy i oba mladé hlavní herce, kde je Vanessa Aleksander o nějaký ten kousek herecky uvěřitelnější... Snad to někdy - lhostejno jestli film, nebo seriál - uvedou i české televize či VOD služby, a člověk nebude muset předplácet polskou TVP. ()