Umění jíst a milovat

• Francie La Passion de Dodin Bouffant (více)

Píše se rok 1885. V rozlehlém domě v údolí Loiry začíná další den a kuchařka Eugénie (Juliette Binoche) od časného rána pobíhá v kuchyni. Její jedinečný talent a láska k vaření dávají vzniknout neuvěřitelně chutným pokrmům. Posledních 20 let pracovala pro slavného gurmána Dodina (Benoît Magimel). Společně hledají a nalézají nové, neotřelé recepty, zkoumají chutě a sdílejí lásku ke gastronomii. Během let mezi nimi vzniklo silné pouto ovoněné upřímnou láskou. Dodin by byl rád, kdyby se Eugénie stala jeho ženou. Ta ale zarputile odmítá, nechce ztratit svobodu. Vždyť jejich soužití je takto dokonalé. Tráví spolu dlouhý čas, zkoumají a hledají recepty. Není to lepší než kdejaké manželství? Dodin je ale neústupný a tak se rozhodne udělat něco, co ještě nikdy neudělal: uvaří on pro ni. Možná mu poté řekne své Ano. (Cinemart)

Thomas_xxxxx

No, neviem, čo sa vám všetkým na tom tak páčilo, ale mne to prišlo ako nudná a nepodarená kulinárska šou, ktorú skrz dlhú stopáž je vôbec problém pri vedomí dopozerať. Kebyže to má ešte o polhodinu viac, tak to bude za odpad, prisahám a nedopozerané. ()

Warhorr

Tak tohle bylo gastroporno ! Totální gastroporno ! Pokud nejste zaměstnán v kuchyni, nemilujete jídlo, nezkoušíte různorodé chutě světa, nebo nemáte holt k jídlu nějaký zvláštní vztah a jste bručoun, co se na večeři spokojí s májkou a rohlíkem a jeho vrcholem týdne je v neděli buřtguláš, nemůžete tomuhle filmu nikdy porozumět a hoďte točku rychle zpátky. Francouzský venkov, život na château, 19.století, brilantně vytříbená atmosféra staré kuchyně, kde neexistovaly žádný průmyslový náhražky, kdy smetana byla smetanou, máslo máslem a ze zahrad a místních dodavatelů jste dostávaly poctivé a čisté suroviny. Doba, kdy gentlemanství a úcta k ženám byla každodenním chlebem. Úvodní 15 minutová sekvence byla pro mě jak z říše snů. Jen letmé dialogy a pohled na přípravu receptů jako telecí karé, burgundská omáčka, kambaly či vývaru. Vše připravované na starých kamnech a v pecích, kde o poctivosti nemohla být ani řeč. Takhle se to vlastně nese značnou část celého snímku. Příběh je prostý, sice s lehčím nádechem předvídatelného dramatického prvku, ten ale dílu nijak neškodí. Tady se prostě hlavně vaří a jí ! Velmi příjemný film, u kterého nemusí člověk přemýšlet nad nějakou ukrutnou zápletkou, a který se vyvaruje moderních skrupulí. Pure gastro festival s úžasnou Binoche, která málokdy zklame. Až teď jsem teprve naštvanej, že jsem vynechal kino. Nepočítal jsem s tím, že budu muset po posledním restu z minulého roku přehodnotit svůj top žebříček 2023. Umění jíst a milovat pro mě osobně znamená nejen nejlepší film loňska, ale zároveň i nejlepší film v oblasti gastra, který se mi kdy dostal pod ruku. Absolutní masterclass, po kterém mám chuť vyházet ty sajrajty co mám ve špajzu a lednici, sbalit věci a odjet někam k žabožroutům nacpat si břicho. ()

TomasKotlant

Ač většinu času koukáš do jídla v jedné domácnosti, tak pořád chutná.  A ještě se stíhá odehrát a vykreslit spousta věcí... Epická road movie našimi žaludky obrácenými na filmové plátno :) ()

Gastovski

Velmi příjemná a požitkářská záležitost z Francie, která nerozdráždí jenom chuťové pohárky, ale i celou paletu pozitivních emocí. Dvě hodiny utekly jak pára nad hrncem a já dozajista ochutnám i další pochutiny z režisérova menu. Doufám, že degustace bude stejně chutná, jako tato dobrůtka. ()

BOURQUE

Pekne a jemne natočený film, kde v centre pozornosti je varenie (umenie varení) a zachytenie trochu nekonvenčného romantického vzťahu, ktorého základom je maximálna vzájomná úcta, medzi mužom a ženou, pre ktorých je varenie viac ako vášňou. Pomaličky plynúci film s detailnými zábermi prípravy jedla s charizmatickou dvojicou Binoche / Magimel. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

PEZ

Ak sa dá na niečo použiť výraz "food porn" tak to na tento film. Totálny gastronomický orgazmus a úžas na mojej strane. Takto natočiť film o francúzskej gastronómii je čisté umenie. Slinky mi tiekli a moja duša pookriala. Videné v Kine Mladosť, čo ešte viac znásobilo môj/náš zážitok - lepší filmový záver roka som si priať nemohol. Navyše, krásna kamera a top herci tomu dali už len pomýselnú čerešničku na torte. Ozaj extra-výminočný film a odporúčam ho bez výhrad každému. Toto bude musieť chutiť aj milovníkom McDonaldu. :) ()

crackonosh

De facto se nejedná o film v pravém slova smyslu, ale spíše o romantické dojímání se tvůrců nad obstarožní francouzskou gastronomií starou více než sto roků. Ranní světlo dopadá ve správném úhlu skrze okna až do kuchyně a strávníci přičinlivě mlaskají a inhalují výpary z drozdů ostošest. Ženy jsou krásné, dívky poslušné a muži rozšafní. Svět je barevný a krásný… a jediné, co může narušit idylu vyprávění, je touha, nemoc nebo smrt. Z filmů, které se věnují gastronomii, je tento nicméně mimořádný v tom, jak procedurálně a detailně ukazuje přípravu konkrétních pokrmů. Jste-li tedy takzvaný foodie, pravděpodobně dovedete replikovat přípravu telecího hřebínku anebo pot au feu bez větších zaškobrtnutí, což je na poli kulinářské kinematografie spíše výjimkou, neboť v ostatních filmech o žrádle se hlavně kecá, kdežto v tomto případě se po většinu času buď vaří, anebo žere a slastně vzdychá a pomlaskává. ()

rivah

Režisér se obloukem vrací ke svému debutu Vůně zelené papáje, také zde promlouvá o jídle, ovšem ve zjemnělejším, dekadentním provedení. Své téma vychutnává a podává se všemi chutěmi a vůněmi a až později se ukáže, že za tím se skrývá hluboký cit pána k hospodyni, s niž se rozloučí až ve vzpomínkách v závěru. Film, který je nutno prožít do všech jemností a odstínů. ()

AdamXB-1

Francouzských emocí a chutí plné, romantické dramátko, určeno "jen" pro opravdové labužníky, o čemž se dá konec konců přesvědčit hned v úvodní kulinářské scéně. Jídlo (v hlavní roli) je v tomto snímku povýšeno na úplně novou, mně dosud neznámou a doslova uměleckou úroveň a nutno dodat, že milostná rovina (ve vedlejší roli) za ním o mnoho nezaostává. Anh Hung Tran tady ale nevyniká jen schopností ztvárnit "pouze" umění jíst a milovat, ale oplivá i uměním nasnímat dlouhými záběry krásu světla a stínu. Film je tedy příjemně emotivní, chutný a vizuálně mistrovský zároveň. Přidám ještě doporučení, před filmem neplánovat večeři v makáči, po zhlédnutí vám to přijde jako čistá zhovadilost. ()

hynn3k

Je to fakt hezkej film, co je pěkně nasnímanej, s pěkným nasvícením a zasazením. Jenomže příběhově/scenáristicky trochu pokulhává. Uvědomuju si, čeho chtěl režisér s celkovou poetikou dosáhnout, ale bohužel to na mě nezafungovalo. Asi je to jako s tím morkem a jsem jen ještě moc mladej a musím toho víc zažít a ochutnat... ()

fredi

Výjimečně jsem si koupila popcorn a díky za něj!!! Film je 90% složený ze záběrů na jídlo. Jídlo a láska, jídlo, která spojuje dva milence. Zasazeno do 19. století. Ladnosti v kameře, která je se projevuje jako princezna na bále, je opravdu dost. Doplňuje ji navíc úžasné osvětlení scény. Hra se světlem i stínem a časem ve světle je naprosto dokonalá. Celá 2 hodiny jsem na film nahlížela spíše jako na galerii obrazů (záběrů). Příběh je zajímavý, ale nijak extra. Dialogů tam tolik není, a to dávala více prostoru kameře a světlu. Upřímně jsem však nějakou lásku a příběh brala jako podřadnou záležitost. I když byl jistě svým způsobem dojemný – bylo dílo jedno velké food-porno. 9/10 - (vadila mi rozmazaná hruška přes celý záběr. :) ) ()

eredin

Aneb prihody ze zivota predniho galskeho gastrosexuala. Pokud vynechate jmena postav a nazvy jidel, zbyde v podstate nemy film, ktery celkem rychle utece a krome hladu zadny velky dojem nezanecha. ()

shade000

Prvých 30 minút by si mali pozrieť všetky dramaturgie, ktoré pripravujú programy o varení. Niečo neskutočné. Každopádne celý film je ako poézia o jedle s navždy krásnou Juliette Binoche... ()

JenYu

MFF KV 2023: Jsem ráda, že i dnes vznikají dobové snímky, které navíc kypí osobitou poetikou. Filmy, které nespěchají, jen tak v poklidu plynou (i když záběry na přípravu pokrmů by mohly být kratší). Doporučuju milovníkům francouzské kuchyně a nedoporučuju se dívat na lačno. ()

CZRohlik

Gastro porno, ve kterým nefunguje romantika. Neuvěřitelně dobře natočený vařící scény, během kterých jsem dostával fakt solidní hlad. Taky, že těch scén bylo fakt dost a nelituju ani jedné sekundy. Každá scéna je precizně natočená s elegantníma pohybama kamery a se zvukem kuchyně, kterej bez problémů nahrazuje celej soudtrack. Kulisy a dobový zasazení filmu svědčí a celková atmosféra filmu je neskutečně příjemná a jak už jsem říkal, užil jsem si každičkou sekundu. Problémem však je, že se příběh točí kolem dvou postav (krom teda toho vaření a jídla), který jsou sice sympatický, ale vůbec jsem tam necítil tu chemii. Overall fakt kvalitní a příjemnej počin... 8,5/10! ()

hufnagel

Kulinárske orgie,ale originálne a majstrovsky zpracované.Pripomienka,hlavne nemali by ste to pozerať hladný.Celé je to také akoby z reálneho života,Juliette Binoche exceluje a k tomu tie hlášky z histórie a prírody.Zaujalo a držalo ma až do konca.Tiež k neuvereniu,že režisér je vietnamec. ()

Pignon

Několikrát se mi vybavila atmosféra Konce starých časů, jenomže tady tomuto kousku kromě žabožroutského vyvařování, trochy té romantiky pro dámy 50+ od plotny a hrušky Julietty B. chyběl jakýkoliv jiný přesah. Duo Vančura-Menzl u mě vítězí. Dobrá rada, najezte se, abyste neměli ujmutí. ()

Millovis

Pomaloučký film plný krásných momentů a emocí. Jídlo je samozřejmě všude, buď vaření, jezení, nebo jen mluvení o něm. 8/10 - Útulný film, který ale na druhou stranu ničím, než ultimátní znalostí k jídlu a pití, tak moc nevyčnívá. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

30.09.2023

Unikátní formát filmové sezóny s předplatným přináší do českých kin projekt Tady Vary 2023/24. Předpremiéry očekávaných filmů, úvody s hosty, červený koberec a festivalová atmosféra. Na to všechno se… (více)

Byly rozdány Zlaté palmy v Cannes

Byly rozdány Zlaté palmy v Cannes

27.05.2023

76. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému závěru a nastal tedy čas, aby byly rozdány Zlaté palmy. Hlavní ocenění prestižního festivalu díky rozhodnutí poroty, jíž… (více)