Postarejte se o Mayu

• USA Take Care of Maya

Dokument o neuvěřitelném martyriu rodičů z Floridy, kteří se po obvinění z týrání nemocné dcery pouští do boje s úřady, aby ji znovu získali do péče. (Netflix)

rostsoft

Přehnaná snaha ochránit dítě před tyrany způsobuje opravdu snaživým rodičům nemalé problémy v podobě vězení, odejmutí dětí a soudů. Je až neuvěřitelné, že americký stát toto nechává naprosto chladný, a když náhodou zjistí, že je něco špatně, soudy se tomu staví tak, že dělají mrtvé brouky. Je mi zle z tohoto chování, neříkám, že se podobné věci nedějí i zde. Koneckonců i za komunistů se podobné věci děly. Snímek Requiem pro panenku je toho zdárným příkladem, ale zde se jednalo o ojedinělé případy. Pokud do koukáte až do konce, zjistíte, že v Americe je těchto případů velmi velká spousta. Někteří lidé dodnes sedí ve vězení za něco, co neprovedli. Jediné, čím byli vinni, je to, že byli příkladnými rodiči, kteří se fakt o své děti staraly s maximální péčí. Je to velmi silně emotivní příběh, asi bych měl varovat lidi, kteří jsou slabší povahy. I mě, jako chlapovi, chvílemi vyhrkly slzy. ()

Ceso68

Dokument je v podstate o primitívnom ale silnom americkom systéme týkajúceho sa ochrany týraných detí. Príbeh až neuveriteľný, ale pravdivý a o to je to najhoršie. Popri vykreslení skazeného systému poukazuje na nemohúcnosť obyčajných ľudí a zároveň silu rodičovskej a hlavne materinskej lásky. A pointa? Akú veľkú obeť dokážete priniesť aby ste zachránili Vaše dieťa? Odpoveď si dá každý z nás po pozretí tohto silného dokumentu. Ak si myslíte, že na Slovensku je zle - pozrite si to, budete radi, že tu žijete. P.s. nedoporučujem pozerať slabším povahám a rodičom malých detičiek. ()

Fantastic

Jeden by řekl, že to snad ani nemůže být pravda! Snažit se pomoct dítěti a zničí to celou rodinu.. Amíci zkrátka mají v hlavách vymleto v každým směru. Těžko si představit, co musela matka prožívat a jaký peklo to muselo být, když se odhodlala udělat něco takovýho! Já tam žít, tak asi nevylezu z basy. ()

Akinaz

Silný příběh rodiny, která se snažila uděla pro svou nemocnou dceru maximum a místo toho, aby jí bylo pomoženo, byla obviněna s týrání, což mělo pro všechny traumatické následky s tragickým koncem. Americký zdravotní a sociální systém má silné mezery, co se týče péče o ty nejmenší a je opravdu velmi znepokojivé, jak snadno je schopný obvinit rodiče s týrání pouze na základě slov jednoho člověka. Bez ohledu na důkazy, doporučení a další. Tento zaslepený systém takto zničil život několika rodin, sebral děti několika milujícím rodičům a to je velmi ale opravdu velmi znepokojivé a smutné... Nyní nám své nedostatky tento stát předkládá na jedné z nejsledovanějších Platforem, což mu snad pomůže v boji proti nespravedlivým obviněním...Buďme rádi, že žijeme, kde žijeme. 5* ()

Sjoduk

Viackrát som sa počas sledovania tohto dokumentu pristihol ako krútim hlavou a myslím si "to snáď nie je pravda, toto sa môže stať len vo filme", ibaže toto je skutočný príbeh a veľmi mrazivý. Toto vo mne vyvolalo pocit zdesenia a šoku z absolútnej nefunkčnosti amerického systému zdravotníctva, súdnictva a sociálnej stratostlivosti avšak nevyvolalo to ďalšie emócie, hoci plakania a silných momentov bolo vo filme dosť. Vo svojej podstate je to ďalšie poukázanie na to, že zdravotníctvo, špeciálne v USA, je len obrovský biznis živiaci sa na bežnom občanovi a že celý tento systém je neuveriteľne skorumpovaný a navyše prepojený so súdnictvom. Plus tento prípad je len jeden z mnohých. Nikdy som nemal dobrú mienku o americkom zdravotníctve a teraz sa latka posunula ešte nižšie. Nečudujem sa výpovedi, kde Maya spomína, že je traumatizovaná a bojí sa doktorov a nemocníc. Vo filme nebolo spomenuté, ako sa to celé skončilo, keďže sa skončil pred začiatkom súdneho procesu, ktorý neustále posúvali na neskorší termín. Preto som googlil, nakoniec musela nemocnica vyplatiť odškodné 260 miliónov dolárov. Asi jediná vec, ktorá sa mi z pohľadu kvality filmu nepáčila bolo, že veľakrát je tam záznam telefónneho rozhovoru, ktorý kvôli zvukom prenášaných cez telefón nerozumieť najlepšie. Je tam síce prepis daného telefonátu vo forme tutulkov, ale písmená sú dosť malé a tiež nie sú na kontrastnom pozadí. ()